Krekenavos bazilikos rektorius, Švč. M. Marijos Ėmimo į dangų parapijos klebonas dr. Gediminas Jankūnas, savotiškai sureagavęs į agresorės Rusijos užpultą Ukrainą ir ten prasidėjusį karą, prisiminė, kaip elgėsi žmonės per lėktuvų antskrydžius Antrajame pasauliniame kare.
„Kuomet vyksta karas, langus reiktų užsiklijuoti lipnia juosta, kad nuo bombardavimų ir sproginėjimų taip greit ir pavojingai nesubyrėtų stiklai. Ukrainoje vis dar vyksta žiaurus ir neteisingas karas. Kol jis vyksta, ir mes visi dalyvaujame kare, nors už lango pavasaris, šv. Velykos.
Todėl tegul bent užklijuotas nors vienas langas primena ir neleidžia pamiršti, kad ir mes šiuo metu esame kare“, – teigė kunigas ir kvietė visus daryti, ką kiekvienas gali: darbais, aukomis, maldomis, kad karas kuo greičiau pasibaigtų.
Pasak kunigo, užklijuoti langus skersomis juostomis yra jo paties iniciatyva.
„Ir žmones perspėjau, kad tai ne klebono nurodymas ar skelbiamas Dievo žodis. Tiesiog tai priminimas žmonėms, kad karas vyksta ir jis vyksta visai netoli. Dar tai priminimas, kad karas vienaip ar kitaip liečia mus visus. Tos formos įvairios. Kainos keičiasi, keičiasi ir gyvenimo būdas.
Be to, ir mus pasiekianti informacija neleidžia užsimiršti ir paskęsti vien tik pavasario džiaugsmuose. Nieko nenorėjau išgąsdinti, o tik perspėti. Beje, krekenaviečiai neišsigando – jie supratingi“, – įtikinamai aiškino klebonas dr. G. Jankūnas.
Faktas
Karo metu langai buvo klijuoti skersai, kad nuo sprogimų stiklai neiškristų.
Pirma, ant stiklo priklijuotos popieriaus ar audinio juostelės slopina sprogimo bangos sukeliamus virpesius. Tai gali apsaugoti langą nuo sunaikinimo, jei sprogimas įvyko netoli pastato.
Antra, išdaužus stiklą, skeveldros neįskris į patalpą ir nesužeis ten prisiglaudusių žmonių. Kodėl mūsų laikais galima pamatyti langus užklijuotus kryžiumi? Ta kryžmė ant langų nėra kažko baisaus požymis. Tai tik „populiarus“ būdas apsaugoti stiklo paketą nuo sunaikinimo pučiant stipriam vėjui.