Nuo 2020-ųjų gyventojų pasitikėjimas atranka į valstybės tarnybą padidėjo 8 proc. – manančiųjų, kad valstybės tarnyboje įsidarbinama per pažintis, sumažėjo nuo 35 iki 27 proc. Palyginimui: manančiųjų, kad privačiajame sektoriuje įsidarbinama per pažintį, yra 52 proc.
Taip pat tyrimas atskleidė ir valstybės tarnautojų požiūrį į centralizuotą valstybės tarnautojų atranką organizuojančio Valstybės tarnybos departamento (VTD) darbą – 88 proc. respondentų teigė esantys patenkinti jo paslaugų kokybe. Tai vienas aukščiausių įvertinimų tarp į tyrimą įtrauktų įstaigų. Taip pat departamentui nustatytas nulinis pasinaudojimo pažintimis indeksas.
Pasak VTD direktoriaus Gedimino Miškinio, panašius rezultatus rodo ir paties departamento periodiškai atliekamos apklausos. Pavyzdžiui, šių metų pirmą ketvirtį atlikta konkursuose dalyvavusių pretendentų apklausa rodo, kad 81,10 proc. respondentų pasitiki konkurso, kuriame dalyvavo, skaidrumu, 77,95 proc. yra patenkinti konkurso organizavimu.
Įstaigų atstovų pasitenkinimas Valstybės tarnybos departamento darbu taip pat aukštas. 2021-ųjų pabaigoje atliktos apklausos duomenimis, 94,23 proc. įstaigų atstovų – personalo specialistų – yra patenkinti Valstybės tarnybos departamento darbu.
Apklausų duomenis patvirtina ir teismų sprendimų analizė. Išnagrinėjus Lietuvos vyriausiajame administraciniame teisme spręstas bylas, susijusias su tarnybiniais ginčais, pastebėta, kad su valstybės tarnautojų atranka ir priėmimu susijusių administracinių bylų skaičius 2019–2021 m. laikotarpiu sumažėjo daugiau nei 60 proc., palyginti su 2017–2018 m.