Jį pristatydama teisingumo ministrė Evelina Dobrovolska teigė, kad pataisas lėmė sausį priimtas ir gegužę įsigaliosiantis Asmens vardo ir pavardės rašymo dokumentuose įstatymas.
Jame numatyta, kad Lietuvos piliečio vardas ir pavardė asmens dokumentuose gali būti rašomi lotyniškos abėcėlės rašmenimis be diakritinių ženklų, jei asmuo yra ne lietuvių tautybės, taip jei jis pasirenka nelietuvišką sutuoktinio pavardę.
E. Dobrovolska yra sakiusi, kad norint dokumentuose pakeisti Lietuvos piliečio vardą ir pavardę į nelietuvišką formą, reikės prieš tai deklaruoti tautybę.
Pagal šią savaitę Seimo pradėtas svarstyti Civilinės būklės aktų registravimo įstatymo pataisas, asmens pageidavimu įrašas dokumente apie tautybę galės būti pakeistas, papildytas arba, jeigu jo nėra, įrašytas. Asmuo galės pasirinkti vieno iš savo tėvų ar senelių tautybę.
„Šiandien asmuo, norintis išbraukti savo tautybę arba norintis ją įrašyti, arba pasirinkti vieno iš tėvų, turi eiti į teismą. Tai (projektas – BNS) sudaro galimybę, kad įstatymo būdu, ką noriu akcentuoti, leidžiama rinktis arba tėvų, arba senelių tautybę, negalima jos subjektyviais požymiais pagrįsti“, – pabrėžė ministrė.
Anot jos, duomenys apie vaikų tautybę įrašomi tėvų sprendimu, pasirinkus vieno iš jų tautybę.
Seimui sausį priėmus Asmens vardo ir pavardės rašymo dokumentuose įstatymą, lietuviškuose pasuose, asmens tapatybės kortelėse Lietuvos piliečių pavardėse bus galima naudoti nelietuviškas raides x, w ir q.
Teisę savo vardus ir pavardes dokumentuose rašyti lotyniškos abėcėlės rašmenimis įgijo ne lietuvių tautybės Lietuvos piliečiai, tačiau jie tokią asmenvardžių rašybą turės pagrįsti dokumento šaltiniu, taip pat Lietuvos piliečiai, pasirinkę sutuoktinio pavardę, jeigu ji dokumento šaltinyje įrašyta ne lietuviškais rašmenimis.