Visuomenė pavargo nuo susipriešinimo
Antradienį Seimas sprendžia, kaip atrodys pavasario darbų sąrašas: Regionų frakcijos narė Agnė Širinskienė siūlo daug diskusijų sukėlusį Partnerystės įstatymą išbraukti iš pavasario darbotvarkės, tačiau tokia parlamentarės iniciatyva jau susilaukė labai nevienareikšmiškų reakcijų.
Tiesa, dėl šio projekto ryte turėjęs vykti balsavimas persikels į vakarą, Regionų frakcijos seniūno pavaduotojai Ritai Tamašunienei frakcijos vardu paprašius pertraukos iki kito posėdžio.
Lietuvos žmogaus teisių centro vadovė Jūratė Juškaitė savo ruožtu apgailestavo, kad Seimo nariai negeba susitarti net tada, kai pats klausimas dar net nėra svarstomas. Į Seimo rūmus antradienį atvyko ir patys LGBT atstovai bei juos palaikantys žmonės.
„Nenoriu labai aštriai pasakyti, bet tikrai yra keista, kai yra prašomos pertraukos net ne dėl paties įstatymo. Tai nėra finalinė stadija, tai yra tiesiog Seimo darbotvarkės tvirtinimo, darbų tvirtinimo klausimas. Tai keista, kad nesugebame išspręsti tokio klausimo – galbūt Seimo nariai išsigando vaivorykštės spalvų vėliavų, gal jie galvojo, kad 16 valandą nebeateis žmonės. Bet sutarėme, kad grįšime ir lauksime sprendimo“, – portalui lrytas.lt tvirtino ji.
J.Juškaitės teigimu, visuomenė jau pavargo nuo susipriešinimo, skaldymo ir priešų ieškojimo, ir net jei Partnerystės įstatymas bus išbrauktas iš darbų sąrašo, problema niekur nedings.
„Šitoje vietoje norisi pasakyti, kad LGBT žmonės buvo ir bus, jie negali ir neturi kur trauktis. Šito klausimo sprendimas jiems yra būtiniausių, bazinių poreikių patenkinimo klausimas. O kitai pusei tai yra nenoras pripažinti realybės ir tiesos.
Net jei klausimas bus pašalintas iš darbotvarkės, kol jis nebus išspręstas, jis niekur nedings iš mūsų visuomenės ir diskusijų. Jei tikrai norime, kad susipriešinimas ir pyktis baigtųsi, kad būtų malonu atsiversti socialinius tinklus ir neskaityti nesibaigiančių paklodžių, išspręskime šį klausimą pagaliau“, – ragino Žmogaus teisių centro vadovė.
Pilietines akcijas galėtų tęsti
Seime antradienį apsilankė ir grupelė vaivorykštės vėliavomis nešinų LGBT bendruomenės atstovų bei juos palaikančių žmonių. Tarp jų – ir aktorė Elžbieta Latėnaitė, klausimo svarstymo išvakarėse prie parlamento rūmų inicijavusi taikų protestą.
Ji tvirtino, kad, jei reikės, taikios pilietinės akcijos vyks ir toliau.
„Tikiuosi ir jaučiu, kad nesu viena – vakar irgi ne aš viena viską padariau, buvo didžiulis poreikis, visi sudėjo labai pagalbos, paramos, labai daug žmonių per labai trumpą laiką prisijungė prie tokios pilietinės akcijos. Kai bus lygiateisiškumas LGBT, tada nebekartosime“, – paklausta, ar palaikymo LGBT bendruomenei akcijos galėtų tęstis ir toliau, sakė ji.
Pasak E.Latėnaitės, su LGBT susiję klausimai neturėtų būti tik šios bendruomenės reikalas.
„LGBT bendruomenės teisės yra mūsų interesas – jei jūs mylite žmogų ir galite su juo susituokti, o jūsų geriausia draugė myli moterį ir negali su ja susituokti, tai yra susiję ir su mumis. Laiškus Seimo nariams rašo ir heteroseksualūs žmonės, kurie nori gyventi šalyje, kurioje priimami visi.
Kaip ir moters teisės nėra tik moterų teisės, kaip ir vaiko teisės nėra tik vaiko ir tėvų reikalas, taip ir LGBT teisės yra mūsų visų reikalas. Tą norisi iškomunikuoti“, – lrytas.lt teigė E.Latėnaitė.
Primename, kad Seimas praėjusį pavasarį atmetė įstatymo projektą, kuriuo būtų įvesta lyčiai neutrali, t. y. tiek skirtingų lyčių, tiek tos paties lyties žmonių santykius įteisinti leidžianti partnerystė. Iniciatoriai žadėjo teikti naują patobulintą projektą.
Ankstesniu Partnerystės įstatymo projektu siūlyta įteisinti tiek vyro ir moters, tiek tos pačios lyties asmenų partnerystę, ją apibrėžiant kaip oficialiai registruotą dviejų asmenų bendro gyvenimo faktą, siekiant sukurti, plėtoti, apsaugoti partnerių santykius.
Lietuvoje partnerystė nėra įteisinta nei vyro ir moters, nei vienos lyties poroms.
Keli ankstesni liberalių politikų bandymai šalyje įteisinti civilinę partnerystę Seime nepasiekdavo priėmimo stadijos.