Po Kauną sudrebinusio korupcijos skandalo taikiklyje atsidūrė Vilniaus ir Klaipėdos savivaldybės Virš V. Matijošaičio – juodi debesys

2022 m. kovo 19 d. 07:11
Skirtingoms partijoms priklausantys politikai Seime entuziastingai suskubo murdyti Kauno merą Visvaldą Matijošaitį, bet gali būti, kad ir patys sau paspendė spąstus.
Daugiau nuotraukų (6)
Kauną sudrebinus korupcijos skandalui, į kurį su neregėto dydžio kyšiu įsivėlė savivaldybės administracijos vadovas Vilius Šiliauskas, juodi debesys užslinko ir virš jo politinio bendrakeleivio V.Matijošaičio galvos.
Opozicijai priklausantys Kauno tarybos politikai reikalauja, kad atsakomybę dėl korupcijos skandalo prisiimtų ir iš postų trauktųsi ne tik meras, bet ir jo pavaduotojai.
Tuo metu Seimo Antikorupcijos komisija be didelių ginčų apsisprendė imtis visų Kaune vykusių viešųjų pirkimų tyrimo.
Tiesa, komisija dar galutinai nenutarė, ar savo tyrimo neišplėsti ir Vilniaus bei Klaipėdos kryptimis. Kai kurių politikų nuomone, toks gana netikėtas posūkis gali gerokai atvėsinti tyrimo entuziastų užmojus.
Didelis užsidegimas tirti
Reaguodama į skandalą Kaune parlamento komisija nusprendė sudaryti laikinąją tyrimo grupę, kuri mėgins aptikti landas viešuosius pirkimus reglamentuojančiuose įstatymuose.
Į šias paieškas skirtingoms frakcijoms priklausantys komisijos nariai pasileido su dideliu entuziazmu.
Politikus staiga suvienijo lyg iš dangaus nukritusi galimybė pagaliau iškrapštyti V.Matijošaitį iš posto arba bent jau sumažinti jo šansus būsimuose rinkimuose.
Tuo gali būti suinteresuoti ne tik Kauną „susigrąžinti“ siekiantys konservatoriai, bet ir iš dešiniųjų gretų pabėgusią kaunietę Editą Gudišaukienę priglaudusi Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“.
Jos atstovas Algirdas Stončaitis vadovauja Antikorupcijos komisijai. Vis dėlto daugumą šioje komisijoje sudaro valdantieji, o iš 12 jos narių net penki yra konservatoriai, tarp jų ir buvęs Kauno meras Andrius Kupčinskas. Pastarasis taip veržėsi dalyvauti tyrime, kad jį teko stabdyti net saviškiams.
Baksnojo tik į Kauną
Sprendžiant iš Antikorupcijos komisijos posėdyje skambėjusių parlamentarų kalbų, daug šalininkų parlamente V.Matijošaitis neturi.
A.Kupčinskas ragino nesislapstyti už kitų savivaldybių pečių, o tiesiai šviesiai įvardyti Kauną ir aiškintis jame vykusius, manoma, neskaidrius viešuosius pirkimus: „Ten yra sisteminis veikimas, suinteresuoti žmonės, tam tikri ryšiai, voratinkliai ir visa tai lemia, kas atsitiko.“
Kitas konservatorius – Andrius Vyšniauskas siūlė atsiriboti nuo teisėsaugos tiriamų įvykių Kaune ir į problemas pažvelgti sistemiškai, tiesa, ir pats nuolat minėjo dabar tiriamą korupcijos atvejį.
„Reikia aiškintis, kodėl nesuveikė Kauno savivaldybės savikontrolės sistema. Į kitas savivaldybes mes taip pat galėtume leistis, bet tik po Kauno atvejo tyrimo, nes jis mums atskleis daugiau vaizdo“, – kalbėjo A.Vyšniauskas.
Seimo vicepirmininkas „laisvietis“ Vytautas Mitalas aiškino, jog komisijos nariai liktų nesuprasti, jei niekaip nesureaguotų į Kaune kilusį skandalą: „Tai gali būti bene didžiausias politinės korupcijos skandalas šalies istorijoje, dydžiu pranokstantis Liberalų sąjūdžio ir jo buvusio lyderio Eligijaus Masiulio politinės korupcijos skandalą.“
Beje, V.Mitalas ir pats priklausė Liberalų sąjūdžiui, kaip ir vienas „laisviečių“ lyderių Vilniaus meras Remigijus Šimašius.
Siūlymas išmušė iš vėžių
Reikėjo pamatyti kai kurių komisijos narių veidus, kai jie išgirdo Regionų frakcijai priklausančios Agnės Širinskienės netikėtą siūlymą.
„Kad nesusidarytų regimybė, kad mes čia išskirtinai domimės tik Kaunu, reikėtų išplėsti tyrimą. Juolab kad ne mažiau problemų yra ir Vilniuje. Kuo savivaldybė didesnė, tuo ir problemų daugiau“, – suglumusiems kolegoms aiškino A.Širinskienė.
Be to, ji priminė, kad ir šiemet, ir pernai komisija jau buvo priversta domėtis viešaisiais pirkimais Vilniuje. Pernai sostinę supurtė stambaus masto korupcijos skandalas, į kurį yra įsivėlę ir savivaldybės darbuotojai.
R.Šimašius taip pat buvo priverstas aiškintis, ar neprotegavo su naująja žmona architekte Gilma Teodora Gylyte susijusios įmonės, taip pat esą sėkmingai laiminčios savivaldybės rengtus konkursus.
Beje, demokratų frakcijai priklausantis Kęstutis Mažeika į būsimą tyrimą pasiūlė įtraukti dar ir Klaipėdos savivaldybę, kuriai vadovauja iš Liberalų sąjūdžio pasitraukęs Vytautas Grubliauskas.
Rizika paslysti – maža?
Ar Seimo tyrėjų žvilgsniai susmigs tik į Kaune vykdytus viešuosius pirkimus, ar bus praskleisti ir Vilniaus, ir Klaipėdos savivaldybės užkulisiai, komisija spręs kitą savaitę.
A.Stončaitis pritartų, kad tyrimas apimtų ir Vilnių bei Klaipėdą, bet nedrįso prognozuoti, ar taip bus.
Paklaustas, ar tirdami vien skandalingus pirkimus Kaune parlamentarai nerizikuoja įsivelti į jau vykstančias politines kovas dėl mero posto, komisijos pirmininkas gynėsi, kad tyrimo grupė bus sudaryta ir iš valdančiosios daugumos, ir iš opozicijos atstovų.
Todėl rizika, kad tyrėjų darbą lems kokie nors politiniai išskaičiavimai, esą yra minimali.
Noras įkąsti – bendras
Bet argi proga apkarpyti sparnus V.Matijošaičiui nėra bendras beveik visų Kaune įtaką praradusių politikų interesas?
„Man tas dabartinis konservatorių užsigazavimas atrodo šiek kiek keistokai, nors suprantu norą įkąsti Kauno merui.
V.Matijošaitis yra sakęs, kad nieko blogiau už konservatorius nėra. Tai, matyt, konservatoriai ir A.Kupčinskas iki šiol griežia dantį ir dabar kaip tik pasitaikė gera proga apkandžioti Kauno merą. Toks tyrimas labai tinka jam susilpninti. Bet reikia pripažinti, kad noras susilpninti V.Matijošaitį kyla ne iš vienos partijos, jis – bendras“, – kalbėjo liberalų frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas.
Beje, liberalas neslėpė irgi esąs suinteresuotas, kad rinkėjai pamatytų, kad visuomeniniai rinkimų komitetai yra rizikingi dariniai. Politikas neatmetė, kad pas V.Šiliauską rasti pinigai galėjo būti skirti V.Matijošaičio vadovaujam komitetui „Vieningas Kaunas“.
Kita vertus, anot E.Gentvilo, mėginimas įspirti V.Matijošaičiui gali atsigręžti „kitu galu“: „Dabar jau matome, kad gali būti bandoma ištirti ir Laisvės partijos valdomo Vilniaus viešuosius pirkimus. Taip jau būna, kad taikydamas į kitus peršauni ir sau kojas.“
Tuo metu V.Mitalas mano, jog siūlymu ištirti viešuosius pirkimus Vilniuje ir Klaipėdoje yra tiesiog bandoma nukreipti dėmesį nuo pagrindinės problemos, kuri atsivėrė Kaune.
Mato dvejopus standartus
Bet A.Širinskienė tikino nesiekusi V.Matijošaičiui į atlapus kibusiems parlamentarams tyčia paspęsti spąstų, ji mano, kad negalima nematyti ir to, kas vyksta Vilniuje.
Anot parlamentarės, jau kurį laiką Antikorupcijos komisiją pasiekia daugybė skundų, susijusių su galimai neskaidriais viešaisiais pirkimais sostinėje.
Paklausta, ar siūlymas išplėsti tyrimą neatvėsins jo entuziastų, A.Širinskienė to neatmetė: „Pamatysime. Bet panašu, kad entuziastai jau ir patys save vėsina.“
Politikė įžvelgia ne tik asmeninį A.Kupčinsko norą atkeršyti V.Matijošaičiui už prarastą mero postą: „Matyti ir konservatorių noras susigrąžinti Kauną.
Nesakau, kad politikai neturi reaguoti į tai, kas vyko Kauno savivaldybėje, bet labai abejoju, ar dešinieji taip reaguotų, jeigu tai vyktų su jų meru.“
Išaiškėjo netikėtas ryšys
Ikiteisminį tyrimą dėl galimai įvykdytų korupcinių nusikaltimų Kauno miesto savivaldybės administracijoje šiuo metu atlieka STT (Specialiųjų tyrimų tarnyba) Kauno valdyba.
Bet tarnyba, siekdama išvengti bet kokios interesų regimybės, kreipėsi į Generalinę prokuratūrą prašydama tyrimą perduoti STT Centrinei tyrimų valdybai.
Mat, kaip išsiaiškino „Lietuvos rytas“, vienas iš keturių į teisėsaugos akiratį patekusios bendrovės „Autokausta“ akcininkų Tomas Januška yra STT Kauno valdybos viršininko Dainiaus Januškos brolis.
Įdomu tai, kad įtariamųjų sulaikymo operaciją STT sekliai surengė tuo metu, kai Kauno valdybos vadovas D.Januška atostogavo. STT atstovai tikina, kad sulaikymo laikas nebuvo pasirinktas specialiai, o tai padaryta iš karto po to, kai galimai buvo perduotas kyšis.
Registrų centro duomenimis, bendrovės „Autokausta“ akcijas valdo J.Kriaučiūnas, Ąžuolas Volkas, Narūnas Sakalauskas ir T.Januška. Jiems priklauso po 15 proc. įmonės akcijų.
Po rekordinio kyšio – turto areštas
Užvakar teismas pratęsė V.Šiliausko suėmimą dar mėnesiui, o Specialiųjų tyrimų tarnyba paskelbė, kad jau areštuota 170 jam priklausančių nekilnojamojo turto objektų. Anot teisėsaugos, šių objektų vertė – septynženklė. Tiesa, pranešama ir tai, kad daugelis objektų – pigiai įsigyti nedideli žemės sklypai.
Areštuota ir 15 bendrovės „Autokausta“ vadovui Juozui Kriaučiūnui priklausančių nekilnojamojo turto objektų.
Teisėsauga įtaria, kad V.Šiliauskas iš J.Kriaučiūno galėjo paimti 140 tūkst. eurų kyšį už palankius sprendimus sudarant ir vykdant statybų, rangos darbų sutartis – tai esą didžiausias iki šiol Lietuvoje rastas kyšis.
Iš viso per 16 valandų trukusią kratą V.Šiliausko namuose įvairiose slėptuvėse rasta 250 tūkst. eurų. Grynieji pinigai buvo laikomi vokuose bei stiklainiuose.
V.Šiliauskas buvo sulaikytas kelionės į Tenerifę (Ispanija) išvakarėse. Teigiama, esą Kauno administracijos vadovas buvo nusipirkęs bilietus tik į vieną pusę.
J.Kriaučiūno vadovaujama įmonė yra viena didžiausių statybos įmonių Lietuvoje. Ji Kaune rekonstruoja S.Dariaus ir S.Girėno stadioną, stato mokslo centrą, Lengvosios atletikos maniežą, rekonstruoja Vilniaus gatvę Kauno senamiestyje. Prieš metus „Autokausta“ įrengė naujuosius Kauno ledo rūmus.
Šiuo metu V.Šiliauskas nušalintas nuo savivaldybės administracijos vadovo pareigų, o kitą savaitę Kauno taryba turėtų spręsti dėl jo atleidimo.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.