Migracijos departamento direktorė Evelina Gudzinskaitė pastebi, kad dalis gyventojų dėl naujų dokumentų kreipiasi be realaus poreikio, tačiau taip pat patikina – Departamentas jau kitą savaitę tikisi sulaukti papildomų darbuotojų, tad netrukus gyventojai vėl bus priimami ir be registracijos.
Išlaidos išaugo penkis kartus
Alytiškė Goda portalui lrytas.lt pasakojo, kad ramų kelionės laukimą sujaukė netikėta Migracijos departamento apgultis.
„Pradėjome ruoštis kelionei į Maltą, kuri numatyta balandžio viduryje, tad nusprendžiau patikrinti asmens dokumentus – iki kiek jie galioja. Paaiškėjo, kad septynmetės dukros pasas jau pasibaigusio galiojimo – per tuos dvejus pandemijos metus nekeliavome, todėl net nepastebėjau, kaip jis baigėsi.
Buvau rami, nes iki suplanuotos kelionės – daugiau nei mėnuo, tad žinau, kad net nereikės jų keisti skubos tvarka. Susiradusi internetinį tinklalapį, kur galima rezervuoti laiką vizitui pasirinktame Migracijos padalinyje net loštelėjau – jie buvo tik balandžio pabaigoje“, – pasakojo alytiškė.
Pamaniusi, kad tai klaida, Goda kreipėsi į Migracijos departamentą, o šio darbuotojai patikino, jog internete matomi laikai yra teisingi.
„Karštligiškai pradėjau ieškoti, kur būtų galima greičiau atnaujinti asmens dokumentus ir visuose miestuose situacija yra ta pati, išskyrus Pasvalį ir Vilkaviškį – juose radau laikų kovui.
Kadangi gyvename Alytuje, pasirinkau Vilkaviškį, nes jis arčiau, bet mūsų su dukra vis tiek laukia beveik pusantros valandos kelionė į vieną pusę ir tiek pat atgal, norint pateikti prašymą, o po penkių dienų, nes teks dokumentus daryti skubos tvarka, tokia pati kelionė laukia dar kartą“, – apmaudo neslėpė ji.
Moteris skaičiuoja, kad visiškai netikėtai išlaidos asmens dokumento atnaujinimui padidėjo penkis kartus.
„Jei būtume pasą dukrai užsakę standartine tvarka, jis būtų kainavęs 43 eurus, iš kurių būtų tekę mokėti tik 21,5 eurų, nes vaikams taikoma 50 proc. nuolaida.
Dabar dokumentai kainuos 57 eurus ir jiems nuolaida netaikoma, taip pat – kelionės išlaidos. Teks nuvažiuoti 340 km, o jei skaičiuojame, kad automobiliui reikia 8 litrų dyzelinio kuro 100 km ir bendrai reikės apie 27 litrų degalų, kurie šiuo metu kainuoja 1,86 euro už litrą, tai atsieis 50,59 euro. Išlaidos padidėjo „tik“ 5 kartus!“ – piktinosi alytiškė.
Ragina palaukti
Migracijos departamento direktorė Evelina Gudzinskaitė portalui lrytas.lt teigė, kad dokumentų besikreipiančių Lietuvos piliečių skaičius, prasidėjus Rusijos invazijai į Ukrainą, išaugo net penkis kartus, o tuo pačiu metu Departamentą užplūdo ir pabėgėlių iš Ukrainos srautai.
„Sulaukiame penkis kartus daugiau prašymų nei normaliu metu bet kurią piko dieną – per dieną virš 6 tūkst. piliečių pradėjo plūsti pasigaminti pasą, didžioji dalis – be realaus poreikio.
Bandome visus aptarnauti, bet tuo pačiu turime dirbti su ukrainiečiais, kurie atvyksta, o jų irgi pradėjo plūsti labai daug – tiesiog mes šiuo metu nesame pajėgūs vienu metu aptarnauti tiek augančius ukrainiečių srautus, tiek piliečių, ateinančių gyva eile, srautus.
Dėl to priėmėme sprendimą laikinai sustabdyti piliečių aptarnavimą gyva eile – vis dar aptarnaujame pagal registraciją. Tiesa, palikome galimybę tiems, kuriems iš tiesų labai „dega“, Vilniuje pasidaryti pasus tą pačią dieną, jeigu žmogus ateina iki pietų. Ten gyva eilė vis dar yra“, – nurodė E.Gudzinskaitė.
Departamento direktorės teigimu, sulaukus papildomų darbuotojų, tikėtina, kad gyvos eilės principas bus atnaujintas jau kitos savaitės antroje pusėje.
„Šiuo metu aktyviai bendraujame su Vidaus reikalų ministerija bei kitomis įstaigomis ir organizuojame, kad į Departamentą būtų komandiruota darbuotojų iš kitų įstaigų. Tai yra dienų klausimas – vos tik gausime papildomų pajėgumų, vėl atnaujinsime piliečių aptarnavimą gyva eile“, – patikino ji.
Ruošiasi ekstremaliai situacijai
Anot E.Gudzinskaitės, gyventojai, išgirdę rekomendaciją iš anksto pasiruošti galimai ekstremaliai situacijai ir pasirūpinti reikalingiausių daiktų krepšiu, kuriame nurodytas ir pasas, suskubo taip ir padaryti.
„Dauguma tiesiog neturėjo pasų, todėl juos nori pasiimti, taip pat labai daug gyventojų užsakinėja pasus vaikams. Tačiau kita gyventojų grupė, nepaisant to, kad paso galiojimas baigsis po pusmečio, jį nori pasikeisti jau dabar“, – įvardijo Departamento direktorė.
E.Gudzinskaitė paragino gyventojus nepanikuoti ir dokumentą atvykti pasikeisti likus mėnesiui iki turimo paso galiojimo pabaigos.
„Kita rekomendacija – jeigu paso dabar nereikia, jeigu neplanuojate keliauti, tai ir neiti jo gamintis, verčiau palaukti, kol nuslūgs srautas. Paskui ir mes sustiprėsime, susitvarkysime su procesais – ateiti kai bus ramiau, po kelių mėnesių“, – kalbėjo Departamento direktorė.
Tuo metu tiems šalies gyventojams, kuriems asmens dokumento tikrai reikia skubiai, E.Gudzinskaitė rekomenduoja vizitui registruotis mažesnių miestų padaliniuose, kurie galėtų būti mažiau apkrauti.
Departamento direktorė taip pat pabrėžia, kad atvykstantiems atsiimti jau pagamintus asmens dokumentus registracijos nereikia.