„Nėra nė vieno gero darbo, už kurį nebūtų baudžiama“, – Vilniaus apygardos teisme atsiduso buvęs Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) direktoriaus pavaduotojas Henrikas Ulevičius.
Dėl COVID-19 diagnostikos priemonių pirkimo jis buvo apklausiamas jau ne viename teisme.
Šįkart H.Ulevičiaus buvo klausiama apie tuomečio Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) vadovo Šarūno Narbuto vaidmenį Lietuvai perkant Kinijoje pagamintus COVID-19 nustatyti reikalingus reagentus.
Bylos duomenimis, su Ispanijos bendrove „PMS International“ Š.Narbutas susitarė dėl daugiau kaip 300 tūkst. reagentų įsigijimo, mokant 17 eurų už vienetą. Byloje teigiama, jog į šią sumą įskaičiuotas ir 1 euro už testą tarpininkavimo atlygis Š.Narbutui.
Tyrimo metu buvo nustatyta, jog Š.Narbutas taip įgijo daugiau nei 300 tūkst. eurų.
Sveikatos apsaugos ministerija jam yra pareiškusi 303,3 tūkst. eurų ieškinį.
NVSPL viešųjų pirkimų komisijoms priklausęs H.Ulevičius pripažino, kad vykdant šį pirkimą galėjo būti pažeista tvarka, – pardavėjų pasiūlymas buvo svarstomas jau po to, kai buvo pasirašytos reagentų pirkimo sutartys.
H.Ulevičius pripažino, jog šis svarstymas buvęs tik formalumas, tačiau rado pateisinimą: „Tai buvo pažeidimas, bet Lietuvoje tuo metu buvo ekstremalioji situacija. Reikėjo gelbėti visus Lietuvos tyrimus. Labai paprasta tai svarstyti dabar, viskam pasibaigus.“
Apie NVSPL pasirašytą sutartį su Ispanijos bendrove jis teigė sužinojęs iš tuomečio laboratorijos direktoriaus, dabar jau mirusio V.Zimnicko.
Koridoriuje savo pavaduotoją sutikęs V.Zimnickas esą pasidžiaugė, kad netrukus gaus apie 350 tūkst. reagentų. H.Ulevičiui pasidomėjus, ar direktorius tikrai žino, ką perka, jis atsakęs, kad tai garantuoja aukšti žmonės iš Vyriausybės ir Sveikatos apsaugos ministerijos.
„Jeigu neįsigysime reagentų, Lietuvoje mirs žmonės ir mus už tai pasodins į kalėjimą“, – tokius V.Zimnicko žodžius prisiminė H.Ulevičius.
Bet reagentų siunta NVSPL darbuotojus šiek tiek nuvylė – jie pasirodė netinkami nacionalinės laboratorijos turimai įrangai.
Tuomet atvyko Š.Narbutas ir dalį gautų reagentų nuvežė į Kauno klinikas. Dauguma jų ir buvo panaudoti šioje klinikoje atliekamiems COVID-19 tyrimams, o likusieji išvežti į Armėniją.