Klaipėdos centre – tautinių bendrijų balsai už krauju plūstančios Ukrainos laisvę ir nepriklausomybę

2022 m. kovo 6 d. 21:37
Klaipėdos centre nuvilnijo miesto tautinių bendrijų paramos Ukrainai akcija – prie „Arkos“ paminklo skambėjo dainos ukrainiečių, rusų, baltarusių, vokiečių, žydų, armėnų, lietuvių kalbomis. Renginio dalyviai sveikino Rusijos užpultą, už savo laisvę ir nepriklausomybę didvyriškai kovojančią Europos šalį, tylos minute pagerbtos karo Ukrainoje aukos.
Daugiau nuotraukų (45)
Aikštėje – ir dainos, ir maldos
Po atviru dangumi pirmiausiai nuskambėjo Ukrainos himnas, o paskui – ne tik kovai įkvepiančios patriotinės ukrainiečių dainos, bet ir viltį, kad išauš šviesesnis rytojus, žadinančios rusų stačiatikių giesmės. Aikštėje mirgėjo plakatai su užrašais nutraukti karą, nežudyti vaikų, renginio dalyviai, mojuodami mėlynos ir geltonos spalvų vėliavomis, skandavo „Slava Ukraini“.
Prie „Arkos“ paminklo į Klaipėdos tautinių kultūrų centro organizuotą renginį vidurdien susirinkę uostamiesčio gyventojai klausėsi ukrainiečių kultūros ir švietimo centro „Rodyna“ vokalinio trio „Čary“, solistės Viktorijos Poleckės, tradicinės kultūros ir folkloro klubo „Prosvit“ solistės Irenos Petrulionienės atliekamų dainų.
Koncerte pasirodė vokalinis ansamblis „Laiko spalvos“, vietinės armėnų bendruomenės „Van“ atstovas Ignas Stonkus, rusų folkloro asociacijos ansamblis „Vėčiora“, baltarusių bendruomenės ansamblio „Kupalinka“ vokalistė Valentina Snigur, žydų bendrijos atstovė Maja Tarachovskaja su jauna dainininke, Klaipėdos vokiečių bendrijos jaunimas.
Meras ragina tvirčiau susitelkti
Dalyvius pasveikinęs Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas šį renginį įvertino kaip ženklą, kurį klaipėdiečiai siunčia broliams ir seserims Ukrainoje: „Mes esame ir būsime kartu su jumis. Jeigu reikėtų paklausti, koks himnas dabar pasaulyje yra populiariausias, nekiltų klausimų. Dažniausiai skambantys žodžiai „Slava Ukraini“ tapo pažįstami ir artimi visiems geros valios bei šviesaus proto žmonėms.
„Kiek anksčiau paramos Ukrainai koncertas surengtas Žvejų rūmų kultūros centre. Ten pasirodė grupės „Royce“, „MAN-GO“, „Pikaso“, „69 Danguje“, „Voiceless“, „Perk-unija“, Steponas Januška ir grupė „Studija“, Deivis, Žilvinas Žvagulis, Ingaja, Clara Giambino, Karolis Rupkus, mišrus choras „Cantare“, Klaipėdos violončelių kvartetas su Agnijos Šeiko šokio teatru. Surinktos lėšos paaukotos Ukrainą remiančiai organizacijai „Blue/Yellow“.
„Šiandien, būdami čia, turime suvokti, kad tai yra mūsų tvirto apsisprendimo ženklas. Turime rodyti pavyzdį, negalime kalbėti, kad tai, kas dabar vyksta Ukrainoje, yra kažkur toli ir mūsų nepalies. Linkiu susikaupti, gebėti atskirti tiesą nuo brukamos dezinformacijos. Gebėkime suvokti, kad mūsų susitelkimas – tai mūsų jėga“, – tvirtybės ir vienybės prie „Arkos“ susirinkusiems miestiečiams linkėjo V.Grubliauskas.
Parama broliškam miestui – Odesai
Klaipėdos savivaldybė ketina iš miesto biudžeto skirti humanitarinę pagalbą miestui partneriui Odesai. Kita jau numatyta 150 tūkst. eurų suma, pasak V.Grubliausko, bus pervesta į Raudonojo Kryžiaus Odesos regioninio padalinio specialiąją sąskaitą ir pasieks būtent šio Ukrainos uostamiesčio gyventojus.
Ukrainai ranką jau ištiesė savivaldybės įmonės „Klaipėdos vanduo“ ir „Klaipėdos energija“ – paaukojo keturis didelio galingumo mobiliuosius generatorius. Įranga pasieks Ukrainą kartu su kitos miesto įmonės „Klaipėdos autobusų parkas“ parama – dviem turistinės klasės autobusais.
Dovanotais autobusais į Ukrainą bus nugabenta humanitarinė siunta – rūbai, avalynė, žaislai vaikams, buities, reikalingų gydymo priemonių reikmenys. Tuo pasirūpins keturi Lietuvoje dirbę tolimųjų reisų vairuotojai ukrainiečiai, panorę grįžti į tėvynę ir kovoti už savo šalies laisvę.
„Šie autobusai – mūsų pagalba uostamiestyje susitelkusiai vietinei ukrainiečių tautinei bendrijai. Lietuvos pajūryje saugų prieglobstį radę karo pabėgėliai iš Ukrainos miesto maršrutiniais autobusais galės keliauti nemokamai“, – sakė „Klaipėdos autobusų parko“ vadovas Vaidas Ramanauskas.
Mahiliovo gatvė – sovietmečio paveldas?
Klaipėdos savivaldybės taryba, atsižvelgdama į V.Putino režimo karinę agresiją prieš Ukrainą, jau nutraukė bendradarbiavimo ir partnerystės sutartis su Rusijos miestais (Čerepovecu ir Kaliningradu), taip pat ir Mahiliovu Baltarusijoje.
Patriotiškai nusiteikusi miesto tarybos narė Nina Puteikienė siūlo eiti dar toliau – Odesos vardą suteikti vienai dar sovietmečiu Mahiliovo vardu pavadintai uostamiesčio gatvei.
Tiesa, tokia idėja socialiniuose tinkluose sulaukė prieštaringų vertinimų, veikiausiai glumina net tik Mahiliovo gatvės senbuvius, bet ir kai kuriuos Vilniaus, Kauno, Šiaulių, Druskininkų gyventojus. Buvusios Lietuvos didžiosios kunigaikštystės (LDK) miesto Mahiliovo herbe įprasmintas istorinis paveldas - šuoliuojantis Vytis.
Sutapatinus Mahiliovo vardą su klusnaus V.Putino parankinio Aliaksandro Lukašenkos režimu, kitoms Lietuvos savivaldybėms tektų spręsti galvosūkį. Sekant Klaipėdos politikų pavyzdžiu, reikėtų keisti Polocką, Lydą, Gardiną, Naugarduką, kitus Baltarusijoje istorinius LDK miestus primenančius gatvių pavadinimus.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.