„Labai džiaugiuosi, kad tiems vaikams pavyko saugiai pasiekti Lietuvą. Šiandien čia, Trakuose, yra 43 vaikai, taip pat 21 vaikas yra Visagino savivaldybėje. Laukiame ir daugiau atvykstančių vaikų.
Skaičiai tikrai bus nemaži, tačiau atsakingai bendradarbiaujame su visomis institucijomis, kad žinotume, kur vaikai gali apsigyventi, kokių paslaugų jiems gali reikėti ir kokiomis aplinkybėmis tiems vaikams galėtume suteikti laikinąją globą“, – sakė M.Navickienė.
Anot ministrės, kol kas globėjo trūksta tik vienam vaikui, nes 43 Trakuose apgyvendinti vaikai iki šiol augo ir gyveno kartu vaikų globos namuose, jie priima vienas kitą kaip šeimos nariai, todėl jie nebus atskirti.
„Atvyko 31 pavienis vaikas su savo šeimos nariais, taip pat šeši vaikai pas savo giminaičius Lietuvoje, todėl kol kas globėjo poreikis yra tik vienam vaikui. Tie vaikai, kurie yra institucinėse globose, kartu gyvena, kartu ir gyvens“, – aiškino ji.
Vietoje, kur apgyvendinti šie vaikai, apsilankiusi M.Navickienė patikino, kad jų gyvenimo sąlygos yra puikios.
„Užtikrinu, kad vaikų gyvenimo sąlygos yra ir saugios, ir sklandžios, ir jaukios, ir labai geros, pritaikytos visiems vaikų poreikiams. Tačiau psichologiniai išgyvenimai, per kuriuos teko praeiti tiek vaikams, tiek juos lydintiems asmenims, vis dar yra labai išreikšti. Saugumo jausmas turi atsistatyti“, – pasakojo ministrė.
Ji pasidžiaugė, kad labai daug žmonių pradėjo siūlyti vaikams ne tik paramą daiktais, bet ir užimtumu.
„Po to, kai vaikai išsikels iš laikinos savo gyvenimo vietos, kur jie yra dabar, į globos institucijas, bus suteiktas globos įstaigos statusas, taip pat papildomi resursai, kurie bus reikalingi tolimesniam vaikų gyvenimo užtikrinimui“, – nurodė M.Navickienė.
Ministrė teigė, kad jau dabar sulaukė virš 200 kreipimųsi iš asmenų, kurie sutiktų globoti vaikus iš Ukrainos. Ji pabrėžė, kad jiems kol kas reikalinga tik laikinoji globa, kol jie saugiai galės sugrįžti į savo tėvynę.
„Noriu akcentuoti, kad vaikams, kurie atvyksta iš Ukrainos, nelydimiems nepilnamečiams iš globos įstaigų, nėra reikalingas įvaikinimas. Mes kol kas kalbame tik apie laikinąją globą iki to laiko, kol vaikai galės saugiai ir sėkmingai grįžti į savo kilmės šalį“, – tvirtino ji.
Norint tapti laikinu vaikų globėju reikėtų kreiptis į artimiausią teritorinį Vaiko teisių apsaugos skyrių, kurio specialistai pakonsultuos ir suteiks visą reikiamą informaciją apie galimybes tapti globėju.
Atvykusių vaikų amžius įvairus – nuo 4 iki 17 metų. Jiems prireiks ir švietimo paslaugų, todėl jau artimiausiu metu bus pradedamas organizuoti ir šis procesas. Bus siekiama, kad vaikai mokytis pradėtų kuo greičiau.
Visus atvykusius vaikus Lietuvoje pasitiko vaiko teisių gynėjai, o kelyje nuo pasienio juos atlydėjo policijos pareigūnai. Vaikų atstovu pagal įstatymą paskirta Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba. Atvykusiems vaikams iš karto buvo suteikta reikiama pagalba, pirmiausia – psichologinė.
Šiuo metu laukiama ir daugiau atvykstančių vaikų, kurie per Lenkiją keliauja į Baltijos šalis. Ministrės žiniomis, artimiausiu metu Lietuvą turėtų pasiekti dar apie 100 vaikų.