Rašytojas, politikos apžvalgininkas Ramūnas Bogdanas, prisimindamas 2014 metų įvykius Donbase, nuogąstauja, kad taikių gyventojų neištiktų toks pat likimas, kaip Ilovaiske, kai iš visų pusių apsuptus ukrainiečių karius iš miesto išleisti pažadėję Rusijos remiami separatistai juos tiesiog iššaudė.
„Tai yra Rusijos agresija prieš Ukrainą, kurią visi greitai po to pamiršo. Bet, kadangi aš esu įklimpęs į tą temą, tai, žinokite, niekuo čia nesiskiria. Tiktai mastas daug didesnis. Ten veiksmas vyko Donbase, lygiai taip pat žuvo kareiviai, lygiai taip pat buvo kalbama apie žaliuosius koridorius. Ten juk irgi buvo tas pats.
Ten irgi Ilovaiske rusai pažadėjo koridorių, atidarė, ukrainiečiai patikėjo, išėjo į tą koridorių, ir juos kaip zuikius iššaudė iš abiejų šonų. Kokia tai kariuomenė, kas tai per civilizacija ir kokiomis vertybėmis ji remiasi, yra visiškai aišku“, – „Žinių radijo“ laidoje „Atviras pokalbis“ pasakojo R.Bogdanas.
2014 m. rugpjūčio–rugsėjo mėnesiais vykęs mūšis – vienas kruviniausių karo Rytų Ukrainoje istorijoje. Ukrainos kariuomenės duomenimis, žuvo 366 ukrainiečių kariai, 429 buvo sužeisti, 128 – paimti į nelaisvę.
Dauguma ukrainiečių karių žuvo po to, kai separatistai apsupo bei užpuolė bandančias atsitraukti Ukrainos pajėgas. Prieš tai buvo sutarta dėl paliaubų. Ukrainiečių kariams buvo leista išvykti iš Ilovaisko dviem kolonomis, tačiau jiems pajudėjus, kariai buvo užklupti ir apšaudyti.
„Tai buvo tiras, o mes buvome taikiniai“, – sakė išgyvenusieji. Plačiau apie prisiminimus apie tragiškus įvykius Ilovaiske skaitykite čia.
Dėl šios priežasties, R.Bogdano teigimu, apie rusų kariams paliekamą saugoti humanitarinį koridorių negali būti net kalbos.
Netiki, kad pavyks susitarti
Tuo įsitikinęs ir Seimo narys, konservatorius Audronius Ažubalis. Pasak parlamentaro, mažai šansų, kad humanitarinis koridorius apskritai gali atsirasti, nes Rusija nesutiks jo kontrolės perduoti Ukrainos kariams.
„Netgi humanitarinio koridoriaus nepadarys, nes niekada nebus susitarta, kas kontroliuoja tą humanitarinį koridorių. Kas kontroliuoja humanitarinį koridorių – tas kontroliuoja padėtį. Rusai neįleis jokių mėlynųjų šalmų, norės patys kontroliuoti.
Vienintelis būdas, ką dabar galima padaryti, tai vadinamajį saugaus perėjimo metodą – leisti išvesti žmones. Dėl to dabar vyksta Jungtinėse Tautose įvairiausi ginčai ir kalbos“, – kalbėjo A.Ažubalis.
Konservatorius apgailestavo, kad Vakarai veiksmų šiuo atveju greičiausiai imsis tik tuomet, kai ukrainiečių kančia pasieks kritinę ribą.
„Dabar jie yra suparalyžiuoti savo bejėgystės, stereotipų, įsitikinimų“, – konstatavo jis.