Džiazo žvaigždės – prieš karą
„Tokią gražią ir saulėtą dieną ar gali būti kas nors prasmingiau nei klausytis Ukraino himno. Muzika ne tik mums, bet gal ir Rusijos konsulato darbuotojams primins šio pasaulio trapumą, privers giliau susimąstyti apie esmines vertybes, karo liepsnose žūstančius užpultos valstybės žmones, vaikus“, - kalbėjo klaipėdiečius į protesto akciją sukvietusi Klaipėdos Pilies džiazo festivalio vadovė Inga Grubliauskienė.
Ukrainos likimui neabejingi ir muzikantai – solidarumo akcijoje prie Rusijos konsulato nuskambėjo kultinės diazo grupės „De Fhazz“ vokalisto Karlo Friersono daina. Šis pasaulinio garso dainininkas pernai Klaipėdos Pilies džiazo festivalyje koncertavo kartu su Ukrainos muzikantų iš Odesos ansambliu „Bedroom Muzic Orchestra“.
Sujaudintas agresijos prieš Ukrainą K.Friersonas sekmadienį prieš pat vidurnaktį klaipėdiečiams iš Vokietijos atsiuntė naujausios savo dainos įrašą ir prašė jį paviešinti Lietuvoje. Kūrinyje kalbama apie tikrus įvykius, mergaitę, gimusią Kijevo metropoliteno stoties požemiuose, kur žmonės dabar slapstosi per bombardavimus.
"K.Friersono prašymas įvykdytas. Sąjūdžio epochoje Lietuvą drebino roko maršai, dabar kiti laikai, bet muzika paliečia jautriausias žmogaus sielos stygas. Tikimės, kad prie mūsų prisijungs ir kiti menininkai", - sakė akcijoje dalyvavęs saksofonininkas Laimonas Urbikas.
Klaipėdos valstybinis muzikinį teatras tai jau padarė savaitgalį per per čekų kompozitoriaus Antonino Dvoržako operos "Undinė" premjerą - simfoninis orkestras pagerbdamas kovotojus už Ukrainos laisvę prieš uvertiūrą atliko šios šalie himną, kurį žiūrovai išklausė stovėdami.
Taikioje akcijoje prie Rusijos konsulato protestuotojai laikėsi rimties, incidentų ir provokacijų neužfiksuota. Rusijos konsulato apsauga buvo užtikrinta – šalia jo budėjo net trijų policijos automobilių ekipažai.
Moterys dainavo lopšines
Praėjusį sekmadienį prie mūrine tvora apjuosto Rusijos generalinio konsulato pastato piketavo juodomis gedulo skarelėmis apsigobusios klaipėdietės. Nešinos plakatais ir Ukrainos vėliavomis moterys dainavo lietuviškas lopšines.
Taikios protesto akcijos dalyviai atsigabeno Ukrainos vėliavos spalvoms tentu dengtą priekabą su garso aparatūra. Gatve automobiliais važiavę klaipėdiečiai garso signalais reiškė palaikymą protestuotojams.
„Mes ne vieni – Lietuvos, kitų Europos šalių žmonės tiesia ranką už savo laisvę ir nepriklausomybę kovojančiais Ukrainai, siūlo pagalbą karo pabėgėliams“, - džiaugėsi ukrainiečių bendruomenių Baltijos šalyse asociacijos vadovas klaipėdietis Leonidas Tregubas.
"Nuo Maidano laikų suaugome su ukrainiečiais, o dabar gulamės ir keliamės kartu su jais. Lietuvoje Ukrainai šviečia tūkstančiai širdžių. Palaikykime didvyriškai kovojančią tautą, moteris, vaikus, močiutes, kurių pečius užgriuvo šiurpi tragedija – karas", – kalbėjo viena akcijos organizatorių Agnė Bukartaitė.
Nori įamžinti Odesos vardą
Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas pranešė, jog uostamiestis neketina toliau palaikyti draugiškų ryšių su vadinamaisiais susibroliavusiais miestais - Kaliningradu ir Čerepovecu Rusijoje, Mahiliovu Baltarusijoje. Jis tikiuosi, kad neeiliniame miesto tarybos posėdyje bendradarbiavimo sutartys bus oficialiai nutrauktos.
„Karo prieš Ukrainą pradžioje šių miestų taryboms, jų vadovams išsiunčiau laiškus apie kategorišką nepritarimą Rusijos agresijai, kviečiau juos priešintis Vladimiro Putino politikai. Reakcijos nesulaukta", – aiškino Klaipėdos meras.
Jis patikino, jog savivaldybės administracija rengia teikimą tarybai dėl Odesos vardo suteikimo miesto aikštei, gatvei, skverui, o gal net ir kuriai nors Danės krantinei: "Taip būtų išreikštas tvirtas palaikymas ir solidarumas Ukrainos uostamiesčiui, su kuriuo mus sieja išskirtinai draugiški ir nuoširdūs santykiai“.
V.Grubliauskas labai rimtai vertina siūlymą Odesos vardą suteikti netrukus savo erdves po rekonstrukcijos atversiančiam naujajam Danės skverui Klaipėdos centre šalia istorinio Biržos tilto.
Tiesia ranka pabėgėliams
Svarstoma galimybė nutraukus saitus su Rusijos ir Baltarusijos miestais, pasirašyti bendradarbiavimo sutartį su kuriuo nors Ukrainos Chersono srities miestu.
Sovietmečiu Mahiliovo vardu buvo pavadinta viena Klaipėdos gatvė pietiniame miesto daugiabučių rajone šalia Žvejybos uosto. V.Grubliauskas neatskleidė, ar šis pavadinimas bus keičiamas.
Klaipėdiečiai teikia konkrečią pagalbą nuo karo nukentėjusiems ukrainiečiams - didžiulė automobilių aikštelė prie senosios piliavietės virto šiltų ir vaikiškų drabužių, kitokių pabėgėliams reikalingų daiktų kaupykla. Visoms aukoms išvežti Raudonojo Kryžiaus savanoriams prireikė ne vieno sunkvežimio.
Iš karo apimtų zonų atvykstantiems ukrainiečiams pagalbą siūlo ne tik uostamiesčio gyventojai. Klaipėdos rajone esančias kaimo turizmo sodybas pirmosios moterys su vaikais pasiekė sekmadienio pavakarę.
Karklės kaime apgyvendintos septynios ukrainietės su mažamečiais vaikais, palikusios savo namus taip, kaip stovi, be jokių daiktų.