Valstybės saugumo departamentas (VSD) įspėjo, kad Valstybės atkūrimo dieną tikėtinos provokacijos, o protestais gali bandyti pasinaudoti neįtakingos, bet agresyviai nusiteikusios grupės, kurstančios neramumus visuomenėje.
Policija taip pat neslėpė turinti „tam tikros informacijos“ apie galimus neramumus, todėl sostinėje nuo ankstaus ryto buvo matomas gerokai didesnis nei įprastai policijos pareigūnų skaičius.
12 val. žmonių minia susirinko prie Prezidentūros
Vidurdienį Simono Daukanto aikštėje, prieš prezidentui Gitanui Nausėdai sakant šventinę kalbą, susirinko būrys tautine atributika pasipuošusių žmonių, tarp kurių pasirodė ir pavieniai protestuotojai su plakatais.
Tiesa, jokių švilpimų ir riksmų nebuvo girdėti, minėjimas prie Prezidentūros praėjo ramiai.
Tačiau policijos pareigūnai kelių priešiškai nusiteikusių asmenų paprašė išsinešti plakatus ir į aikštę grįžti jau be jų. Keli vyrai nesutiko to padaryti. Policijos pareigūnai užsirašė jų duomenis ir leido su plakatais likti aikštėje.
Tarp susirinkusiųjų – ir protesto akcijomis pagarsėjęs Lietuvos šeimų sąjūdžio pirmininkas Raimondas Grinevičius, šių protestų dalyvis, atlikėjas Romas Dambrauskas.
G.Nausėda: gal be šitų plakatų, mielasis
Po sveikinimo kalbos prezidentas G.Nausėda su žmona Diana Nausėdiene pėsčiomis nuo Prezidentūros patraukė link Vilniaus arkikatedros, kurioje prasidėjo šv. Mišios.
Pakeliui šalies vadovas šnektelėjo su susirinkusia minia, tarp kurios stovėjo ir policijos dėmesio jau susilaukęs vyras su plakatu, kuriame parašyta „Buvau Sąjūdyje, tapau Jedinstva“.
„Žmonės atėjo pasidžiaugti tiesiog tuo, kad esame, esame nepriklausoma valstybė, turime visus valstybingumo simbolius, turime gerovę. Suprantu, kad kai kas sakys – kokia ten gerovė? Galbūt tai ne mano gerovė, kažkieno kito. Mes stengiamės. Labai stengiamės, kad tos gerovės būtų daugiau įvairiuose Lietuvos kampeliuose.
Ir tai yra svarbiausia – be barjerų, be barikadų. Neturime vienas nuo kito nieko slėpti ir vienas nuo kito gintis“, – sakė G.Nausėda.
Po šių žodžių jis kreipėsi į vyrą su plakatu. „Su šia nuotaika, ir gal be šitų plakatų, mielasis. Suprantu, ką jūs turite galvoje, bet jūs ir dabar Sąjūdyje. Visi Sąjūdyje“, – kelis kartus pakartojo prezidentas.
10:30 val. Daugiausia policijos – prie žymiojo balkono
Daugiausia policijos pareigūnų dar prieš vidurdienį patruliavo Pilies gatvėje ir jos prieigose, kur po pietų tradiciškai šventinį sveikinimą sakys Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkas profesorius Vytautas Landsbergis.
Nuogąstaujama, kad būtent šios kalbos metu galima tikėtis provokacijų. Dėl šios priežasties prie kiekvieno įėjimo į Pilies gatvę budi gausios policijos pareigūnų grupės. Jie pasilieka teisę prie balkono, iš kurio kalbės V.Landsbergis, neįleisti įtartinų asmenų.
Nepaisant to, kad Lietuvos šeimų sąjūdis negavo leidimo rengti protesto akcijos, dalis valdžia nepatenkintų piliečių iš visos šalies automobiliais ir autobusais atvyko į Vilnių išreikšti savo pozicijas.
Norėdami parodyti, kad į Valstybės atkūrimo dienos minėjimus susirenka ne tik protestuotojai, vilniečiai ir miesto svečiai prieš vidurdienį rinkosi į žurnalisto Andriaus Tapino organizuojamą renginį prie Jono Basanavičiaus paminklo, kur diskutuojama apie Vasario 16-osios reikšmę dabartinėje Lietuvoje.
10 val. Nusidriekė spūstys
Dėl į sostinę atvykstančių automobilių patikros kelyje Kaunas – Vilnius, ties Gariūnais, ryte susidarė automobilių spūstis. Policijos departamento atstovas spaudai Ramūnas Matonis portalui lrytas.lt teigė, kad pareigūnai tikrina ne visus automobilius, todėl laukimo laikas spūstyje – apie keliolika minučių.
„Nėra stabdomas kiekvienas automobilis, tiesiog stabdomi pasirinktinai, jeigu kyla įtarimų ar turima kažkokios informacijos – tik tokie automobiliai yra stabdomi“, – teigė R.Matonis.
Jo teigimu, kol kas policijos pareigūnai jokių pažeidimų nefiksavo.
Kas vyko?
Šventiniai renginiai Vilniuje prasidėjo nuo pat ryto. Rasų kapinėse tradiciškai buvo pagerbtas Vasario 16-osios akto signatarų ir Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio tarybos deklaraciją pasirašiusių partizanų vadų atminimas.
Valstybės atkūrimo dienos proga 10 val. būrys moksleivių rinkosi į tradicines eitynes „Lietuvos valstybės keliu“. Jie ketina aplankyti 16 svarbių Lietuvos valstybės istorijai vietų nuo Katedros aikštės iki pat Rasų kapinių.
Lukiškių aikštėje vėliau vyko Lietuvos kariuomenės ir sąjungininkų ginkluotės bei karinės technikos paroda.
Vidurdienį Simono Daukanto aikštėje prie Prezidentūros tradiciškai buvo iškeltos trijų Baltijos valstybių vėliavos, vėliau arkikatedroje buvo aukojamos Šv. Mišios, popiet suplanuotas tradicinis minėjimas prie Signatarų namų.
Vakare sostinės Gedimino prospekte, nuo Katedros iki Vinco Kudirkos aikštės, suliepsnos šešiolika simbolinių Vasario 16-osios laužų.