Pasak jo, policija ketina šventinių renginių metu dirbti gausiau, jei reikės, tikrins į Vilnių atvykstančius automobilius.
Statys ir fizinį barjerą
„Pagrindinis dalykas, kad Lietuvos policija, kaip ir anksčiau, taip ir rytoj bus pasirengusi visur ir visada ateiti į pagalbą, jei to reikės mūsų gyventojams, susiorientuoti, padėti, kažką paaiškinti. Tikrai būsime draugiškai nusiteikę, ir to tikėsimės iš šventės dalyvių.
Kalbant konkrečiau, turime tam tikros informacijos, kurią analizuojant priėmėme sprendimą sustiprinti mūsų pasirengimą pareigūnų skaičiumi, vykdant konkrečias priemones, kurios yra numatytos policijos, susirinkimo įstatyme.
Planuojame pradėti darbą ryte, ir, atsižvelgiant į informaciją, kurią turime, dėl gyventojų saugumo planuosime tam tikras patikras atvykstančio tam tikro transporto iš kitų miestų. Tai yra patikros punktai prie įvažiavimo į Vilniaus miestą“, – kalbėjo jis.
Pasak generalinio komisaro, policija planuoja dirbti ir pačių renginių vietose.
„Akcentas yra Pilies gatvės renginys 14 valandą. Akcentuoju, kad viskas daroma dėl gyventojų saugumo, dėl viešosios tvarkos ir viešosios rimties užtikrinimo. Mes planuojame tam tikrose vietose įrengti fizinį barjerą, bet jis bus įrengtas ne tam, kad kažką skirtų, bet kad jungtų, ir padėtų žmonėms užtikrinti saugų praėjimą į renginio vietą ir išvykimą“, – aiškino R.Požėla.
Generalinis komisaras pridūrė, kad policija pasilieka teisę tikrinti atvykstančių į renginį asmenų kuprines, o pastebėjus, kad jie turi su savimi triukšmą keliančių įrankių, pareigūnai gali paprašyti gyventojų jų nesinešti.
„Policija neturi įgaliojimų ir tikrai to nedarys, kad uždraustų žmonėms išreikšti savo nuomonę, galbūt dainuoti, giedoti, bet tikrai reaguosime į tuos atvejus, kai matysime, kad piktybiškai yra naudojami garso instrumentai, ir kas galimai jau pažeis nustatytą tvarką“, – kalbėjo R.Požėla.
Vilniaus apskrities policijos viršininkas Saulius Gagas pranešė, jog Vasario 16-osios renginių metu į Pilies gatvę bus galima patekti tik einant nuo Katedros aikštės arba leidžiantis žemyn nuo Bokšto ir Didžiosios gatvių sankirtos.
„Policijos pareigūnai vykdys prevencines priemones ir bus dislokuoti šv. Mykolo ir Pilies gatvių sankirtoje, taip pat Bokšto ir Didžiosios g. sankirtoje ties Pilies gatve. Patekimas į Pilies gatvę šv. Jono gatve nebus galimas, ta gatvė bus palikta specialiųjų tarnybų transportui, skubiajai pagalbai suteikti. Ši gatvė nėra skirta masiniams renginiams, ir žmonių gali tilpti tiek, kiek yra vietos.
Jei žmonių susikaups tiek, kad nebus galima jau laisvai stovėti ir tas žmonių srautas didės, informuosime atvykstančius į renginį, kad vietos jau nėra“, – kalbėjo S.Gagas.
Vilniaus apskrities policijos viršininko teigimu, policija nesielgs taip, jog į renginį nebūtų įleidžiami vieni ar kiti žmonės, bus leidžiama neštis ir visą valstybinę simboliką.
VSD: provokacijų rizika išaugusi
Valstybės saugumo departamentas (VSD) antradienį teigė, kad provokacijų ir protestų tikimybė per Vasario 16-osios renginius yra išaugusi.
Jo vertinimu, trečiadienį per Valstybės atkūrimo dienos minėjimus yra tikėtinos provokacijos, o protestais gali bandyti pasinaudoti neįtakingos, bet agresyviai nusiteikusios grupės, kurstančios neramumus visuomenėje.
„Tiesiogiai arba užuominomis provokacijoms, ypač socialiniuose tinkluose, ragina prokremliškai nusiteikę veikėjai, su COVID pandemija susijusių sąmokslo teorijų platintojai, visuomenės nuotaikų nuotaikų radikalizavimu bei padėties valstybėje destabilizavimu suinteresuoti asmenys“, – rašoma pranešime.
VSD teigia jau anksčiau perspėjęs, kad atsižvelgiant į tendencijas Lietuvoje ir kitose Vakarų valstybėse, smurto išpuolių tikimybė protesto akcijų metu dabar yra padidėjusi.
„Renginiai pastaruoju metu, be taikių dalyvių, pritraukia ir politinio ekstremizmo propaguotojus, Kremliaus bei Minsko valdančiųjų režimų rėmėjus, agresyviai elgtis linkusius asmenis“, – tvirtina žvalgybos institucija.
„VSD vertinimu, tokia įvykių eiga yra tikėtina ir Vasario 16-ajai skirtuose masiniuose renginiuose“, – priduria ji.
Departamentas taip pat yra pateikęs sprendimų priėmėjams ir atsakingoms institucijoms informaciją apie galimas provokacijų rizikas.
Pernai rugpjūčio 10-ąją po mitingo prieš pandemijos ribojimus prie Seimo kilo riaušės. Ikiteisminiame tyrime dėl to įtarimai pateikti daugiau nei 100 asmenų.
Nepasitenkinimą protestuotojai reiškė ir Sausio 13-osios minėjimo metu Nepriklausomybės aikštėje, kai nušvilpė kalbą sakiusią premjerę Ingridą Šimonytę bei Seimo pirmininkę Viktoriją Čmilytę-Nielsen.