Nugabenę mirusiosios palaikus į Kėdainiuose esantį Lietuvos krematoriumą velionės artimieji išgirdo, kad moters svoris per didelis, tad teko ją gabenti atgal į Tauragę ir laidoti karste.
Greitai tokių problemų nebeliks – didelio svorio palaikus bus galima kremuoti šalia Klaipėdos iškilusiame Vakarų Lietuvos krematoriume.
Išgirdo netikėtą žinią
Tauragiškė mirė lapkričio pabaigoje. Artimieji kreipėsi pagalbos į Tauragėje veikiančius laidojimo namus.
Jų savininkė Vidutė Lidžienė nė neįsivaizdavo, kad nutiks toks nemalonus dalykas.
Mirusiosios palaikai buvo paimti iš ligoninės, kūnas buvo parengtas kelionei į krematoriumą. Viską aptariant telefonu su Lietuvos krematoriumo darbuotojais buvo nurodytas mirusiosios svoris.
Nuvežus palaikus į Kėdainius paaiškėjo, kad palaikai su karstu sveria 225 kilogramus, todėl kremuoti jų nėra galimybių – tokiam svoriui nepritaikyta įranga.
Buvo ieškoma lengvesnio karsto, skambinama laidojimo paslaugas teikiančioms įmonėms, nors jau buvo labai vėlus metas, stengtasi iš paskutiniųjų, kad tik būtų išpildyta paskutinė velionės valia. Tačiau paaiškėjo, kad ir lengvesnis karstas situacijos neišgelbės. Teko su karstu važiuoti atgal – iš viso kelionė sudarė beveik tris šimtus kilometrų.
Mirusiosios sesuo tuomet žiniasklaidai pasakojo, kokį košmarą išgyveno visi artimieji.
„Sesuo visą laiką kalbėjo, kad nori būti kremuota. Ir mes labai norėjome išpildyti jos paskutinę valią.
Buvau šalia, kai Vidutė skambino į Kėdainius, pasakė, kad velionės kūnas sveria 180 kilogramų, klausė, ar nekils problemų, krematoriumo darbuotojai nuramino, kad viskas bus gerai.
O paskui sužinojome, kad nekremuos“, – dienraščiui „Vakarų ekspresas“ pasakojo mirusiosios sesuo.
Esą iš pradžių teigta, kad per sunkus karstas, o kai buvo surastas lengvesnis, iškilo kitokių trukdžių – esą baigėsi tauragiškės kremavimui skirtas laikas.
Buvo bandoma tartis dėl kitos dienos, tačiau ir toks variantas netiko.
„Jei būtų pasakę iš karto, kad mūsų mirusiosios per didelis svoris, būtume nieko nelaukę ir laidoję įprastai. O dabar teko velionę vežioti iš Tauragės į Kėdainius ir atgal, o daugybei artimųjų išgyventi ne tik netekties skausmą, bet ir labai nemalonų akibrokštą“, – kalbėjo mirusiosios sesuo.
V.Lidžienė tvirtino laidojimo paslaugas teikianti jau dešimtmetį, tačiau į tokią nemalonią situaciją patekusi pirmą kartą.
Esą anksčiau teko Kėdainiuose kremuoti ne ką lengvesnio vyro palaikus ir tuomet jokių problemų neiškilo.
Atlygino patirtus nuostolius
Lietuvos krematoriumą valdančios Kėdainių bendrovės „K2LT“ vadovas Bernardas Vilkelis teigė apgailestaujantis, kad įvyko toks nesusipratimas: „Mirusiosios svoris buvo per didelis. Pas mus esančia įranga galima kremuoti palaikus, kurių bendras svoris su karstu neviršija 210 kilogramų.
Tai yra vienintelė sąlyga. O šiuo atveju bendras svoris buvo apie 250 kilogramų.
Mes paskambinome mirusiosios artimiesiems, pakalbėjome, viską išsiaiškinome, kompensavome patirtus nuostolius, nors nesame kalti.
Per dešimt metų pasitaikė pirmas toks atvejis.“
Jis pridūrė, kad nuo tokių situacijų niekas nėra apsaugotas, o šiuo atveju gal kalbantis telefonu ne viskas iki galo buvo išsiaiškinta. Jis paneigė sklandžiusias kalbas, kad tauragiškė nebuvo kremuota dėl to, kad esą šios paslaugos skubiai prireikė kažkam kitam.
Tokios problemos tuoj neliks
Jau greitai Klaipėdos prieigose duris atvers net du krematoriumai. Vakarų Lietuvos krematoriumo vadovas Stasys Gvažiauskas teigia, kad panašių problemų neiškils. Krematoriume sumontuota moderni JAV ir Italijos jungtinės įmonės įranga.
Palaikai čia bus kremuojami gerokai greičiau negu Kėdainiuose: nebe per 3–3,5, o 1–1,5 valandos.
„Galėsime kremuoti palaikus su karstu, sveriančius 250 kilogramų, jei prireiks, ir dar porą dešimčių kilogramų sunkesnius.
Manau, kad iškilus problemai galima ieškoti išeities – suderinus su artimaisiais vietoj karsto rinktis lengvesnę specialią dėžę iš lentų“, – kalbėjo S.Gvažiauskas.