Pozavo prieš filmavimo kameras
Stipriausiu pasaulio žmogumi tituluojamas 46 metų biržietis Žydrūnas Savickas pasirodė televizijos ekranuose kaip aktyvus protesto dalyvis Sausio 13-ąją.
Dalį biržiečių tai sutrikdė – juk Laisvės gynėjų dieną turėjo būti pagerbti žuvusieji už laisvę, jų artimieji, bet susirinkusi minia šaukė, baubė, švilpė, triukšmaudama neleido pasisakyti renginio dalyviams. O vienu iš protestuotojų buvo jų kraštietis Ž.Savickas.
Situacija tuo keistesnė atrodė žinant, kad Ž.Savickas prieš dešimtmetį buvo garbingai tituluotas krašto garbės piliečiu. Juk jis čia užaugo, baigė tuometę „Atžalyno“ vidurinę mokyklą, o vėliau garsino Lietuvos vardą pasaulyje.
Prieš pyktį, švilpimą ir baubimą, o ypač tokią svarbią tautai dieną, pasisakantys Biržų konservatoriai pasijuto įskaudinti. Jie įsitikinę, kad taip išskirtinai pagerbtas kraštietis pasityčiojo iš Sausio 13-osios aukų, netgi nesidrovėdamas pozavo prieš filmavimo kamerą.
Tad konservatoriams kilo klausimas: ar Ž.Savickas vertas būti Biržų rajono garbės piliečiu?
Jau ne kartą Seimo durys kandidatui užsivėrė
Biržų rajono tarybos narys Almantas Bružas sakė, kad jis buvo vienas iš tų, kurie per nuotolinį skyriaus narių pasitarimą iškėlė klausimą dėl Ž.Savicko. Jis klausė partiečių nuomonės, ar kraštietis vertas būti garbės piliečiu.
„Rimtai dar nediskutavome nei frakcijoje, nei partijoje, bet manau, kad Savickas negražiai pasielgė, su kitais protestuotojais pasirinkę kelti triukšmą tokią jautrią datą. Kaip mūsų krašto garbės piliečiui, jam nevertėjo lįsti į pirmą planą. Protestuoti galima, bet juk galėjo susirinkti kad ir sausio 14 dieną“, – stebėjosi politikas.
Be to, didelių abejonių kelia ir protesto organizatorių motyvai bei tikslai.
A.Bružas svarstė, kad Ž.Savickas, ne kartą nesėkmingai dalyvavęs Seimo rinkimuose, dabar taip siekia pigaus populiarumo ir žada vėl kandidatuoti.
Iš tiesų Ž.Savickas yra dalyvavęs Seimo rinkimuose su Liberalų ir centro sąjungos, Liberalų sąjūdžio, jau pamirštos politinės partijos „Sąjunga Taip“, kurios lyderiu buvo Artūras Zuokas, sąrašais, taip pat buvo save iškėlęs vienmandatėje apygardoje Biržų krašte. Bet rinkėjai galiūne niekaip neįžiūrėjo politiko išminties ir menkai už jį balsavo.
Skaudu dėl buvusio mokinio
Tą patį patvirtino ir biržiečių konservatorių lyderė, savivaldybės administracijos direktorė Irutė Varzienė.
„Manau, kad neišsipildžiusios politinės viltys verčia Savicką siekti viešumo bet kokia kaina“, – sakė ji.
Pašnekovė atviravo, kad protestą Sausio 13-ąją laiko pasityčiojimu iš aukų, ir tuo skaudžiau, kad jame dalyvavęs Ž.Savickas – jos buvęs mokinys.
I.Varzienė paaiškino, kad pasitarime su partiečiais vis dėlto nusprendė, jog šį klausimą turėtų svarstyti garbės piliečio vardą teikianti komisija.
Paklausta, kaip pati balsuotų, politikė sakė, kad jei dabar reikėtų apsispręsti, tai pasisakytų, jog Ž.Savickas nėra vertas tokio garbingo titulo. Bet pridūrė, kad norėtų išgirsti ir jo paties žodį.
„Palieku mažytę galimybę mane įtikinti kitaip“, – tęsė.
I.Varzienė dėstė, kad ją šokiravo, su kokiu įkvėpimu, energija pyktį liejo protesto dalyviai, taip pat ir gerai pažįstami biržiečiai.
„Suprasčiau, jei protestuotų nelaimingi, nusivylę žmonės, bet dalis jų susirinko kaip į pramogą – šis paradoksas man baisiausias. Jie šaukė: „Nuimkite tvoras“, betgi pirmiausia buvo smurtas per be tvorų vykusį rugpjūčio mitingą, o tik paskui atsirado tvoros kaip gynybinė priemonė nuo smurto“, – kalbėjo politikė.
Pedagogas nemato blogio
Vienas iš piliečio garbės vardo komisijos narių „Atžalyno“ pagrindinės mokyklos direktorius Vaidotas Butkevičius sakė nesiejantis Ž.Savicko dalyvavimo proteste, jo politinių pažiūrų su kraštiečių suteiktu titulu.
„Garbės piliečio vardas Savickui buvo suteiktas už sporto laimėjimus, jo nuotrauka kabo mokyklos garbės galerijoje. Nemanau, kad pažiūros yra pretekstas svarstyti klausimą dėl vardo atėmimo“, – sakė.
V.Butkevičius prisipažino žinantis, kad Ž.Savickas kvietė žmones į protesto mitingą savo feisbuko paskyroje.
„Protesto dalyviai pasirinko būtent šitą datą tam, kad būtų išgirsti. Pats nebūčiau dalyvavęs, nepateisinu, bet už dalyvavimą atimti nuopelnus – tikrai ne“, – sakė pedagogas.
Kalta ir kitų šalių įtaka
Komisijai taip pat priklausanti tarybos narė, valstiečių atstovė Stasė Eitavičienė prisipažino, kad protestas su šūksniais ir švilpimu ją žeidė.
„Tai nepagarba krauju iškovotai laisvei. Diena protestui tikrai netinkama“, – patikino.
Ji tęsė, kad vis dėlto pasaulyje nebūna vien tik juoda arba vien tik balta, todėl pasmerkti protesto dalyvių, taip pat ir Ž.Savicko, ji neskuba.
„Susipriešinimas baisus, nebeturime mus vienijančio tikslo. Bet nemanau, kad visi protesto dalyviai yra tautos priešai. Įsitikinusi, kad tai ir kitų šalių įtaka, noras mums pakenkti, mus suskaldyti“, – kalbėjo pašnekovė.
Skambučio nesulaukėme
Ž.Savicko mobilusis telefono numeris internete nenurodomas.
Paskambinus į jo įsteigtą Savicko sporto klubą, atsiliepusi darbuotoja nepasakė Ž.Savicko telefono numerio, bet sutiko perduoti korespondentės kontaktus ir prašymą nedelsiant pasikalbėti.
Po kurio laiko ji patvirtino, kad prašymas Ž.Savickui perduotas ir jis pats paskambinsiąs, jei tik norės.
Deja, iki darbo dienos pabaigos skambučio nesulaukėme.
Neatsakė jis ir į žinutę mesendžeriu.