Tokio Sausio 13-osios minėjimo dar nebuvo: įtūžusi minia nušvilpė V. Čmilytę-Nielsen ir I. Šimonytę Prasiskirstė tik po kelių valandų

2022 m. sausio 13 d. 10:26
Sustiprintos policijos pareigūnų pajėgos, fiziniu barjeru aptverta dalis Seimo ir pasirinktinai vykdoma į Vilnių atvykstančių automobilių patikra, – taip baiminantis dėl galimų neramumų šiemet atrodė pasirengimas vidurdienį Nepriklausomybės aikštėje vykusiai Sausio 13-osios – Laisvės gynėjų dienos – minėjimo ir Laisvės premijos įteikimo ceremonijai.
Daugiau nuotraukų (104)
Tokių priemonių teko imtis dėl prie renginio prisišliejusio kelių tūkstančių mitinguotojų, nusistačiusių prieš galimybių pasą, COVID-19 skiepus ir kitus valdžios sprendimus, būrio. Skaičiuojama, kad protestuotojų prie Seimo iš viso galėjo būti iki tūkstančio.
Lietuvos šeimų sąjūdžio vadovas Raimondas Grinevičius BNS sakė, kad iš jo organizacijos į mitingą atvyko apie 300 žmonių.
Vidurdienį aplink Seimą budėjo kaip niekada didelės policijos pareigūnų pajėgos. Jie tikrino, kokiu tikslu į renginį nori patekti atvykstantys žmonės.
Protestuotojams tarp pačių renginio dalyvių stovėti nebuvo galima. Jiems buvo suteikta erdvė šalia Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos. Minėjimo renginio svečius ir protestuotojus skyrė tvora.
Tik prasidėjus renginiui, 12 val., ant scenos užlipo aukščiausi šalies vadovai. Jie buvo pasitikti garsiu švilpimu, signalinių dūdų pūtimu, būgnų griausmais ir skanduotėmis „Gėda!“, „Gėda!“. 
Skanduotės ir švilpimas itin suintensyvėjo ceremonijos vedėjui Gintarui Mikalauskui paprašius laikytis pandemijos saugumo reikalavimų, gerbti laisvės gynėjų atminimą. 
„Jeigu negerbiate susirinkusiųjų, bent jau gerbkite žuvusiųjų atminimą“, – prašymą išsakė jis.
Prezidentą pasitiko skystais plojimais, Seimo pirmininkę ir premjerę – riksmais
Pirmasis nuo scenos žodį tarė prezidentas Gitanas Nausėda. Jo kalbos pradžioje protestuotojai nurimo, nuskambėjo nedrąsūs plojimai, tačiau karts nuo karto pasigirsdavo švilpimas ir riksmai. 
Po prezidento ant scenos kalbėti lipusi Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen buvo sutikta gerokai pikčiau. Renginio vedėjui ištarus jos vardą, minia kelias minutes garsiai švilpė ir įvairiais būdais reiškė savo nepasitenkinimą, skandavo Seimo vadovei įžeidžiančius epitetus, ragino ją eiti „lauk iš Seimo“.
Panašiai buvo pasitikta ir premjerė Ingrida Šimonytė. Minios reiškiamas nepasitenkinimas truko visos ministrės pirmininkės kalbos metu, jis buvo toks kurtinantis, kad jos žodžių taip pat nebuvo girdėti.
„Visais laikais kova už laisvę buvo savęs aukojimas dėl kitų, o ne pastanga užsidėti antpečius ar egoistinės naudos siekis. Ne aklas neigimas, ne noras maištauti ir kelti sumaištį, bet kova už tai, kas yra svarbu. Už ką esi pasiryžęs prisiimti atsakomybę ir atiduoti tai, kas tau brangiausia.
Nes laisvė visada yra kūryba, ne destrukcija. Ir tai, kad jūs šiandien galite man švilpti, irgi yra tos iškovotos laisvės dalis“, – nuo scenos kalbėjo premjerė I.Šimonytė.
Švilpta ir rėkauta kalbant ir Laisvės premijos laureatei, vienai iš „Lietuvos katalikų bažnyčios kronikos“ bendradarbių vienuolei Bernadetai Mališkaitei.
Užsipuolė neužmirštuoles seginčias moteris
Mitinge netrūko ir ginčų – prieš valdžios reikalavimus itin priešiškai nusiteikusi moteris tikino, kad skiepai yra žalingi, sukelia nevaisingumą, o valdančiųjų sprendimai neturi jokios logikos. Ši netrukus aršiai susikivirčijo ir su į iškilmingą Sausio 13-osios minėjimą atvykusiomis dvejomis draugėmis, kurios kepurėse segėjo neužmirštuoles.
„Neišsilavinusių, neišsiauklėjusių žmonių visada buvo ir bus, ir jie tiesiog nori pasireikšti. Vieni nori pasireikšti savo patriotizmu, kiti – savo kvailumu. Man svarbu čia būti, nes Sausio 13-ąją gyniau bokštą, mačiau, kaip žmonės žūsta, patyriau labai didelį stresą, sprogo mano ausies būgnelis“, – portalui lrytas.lt sakė vilnietė Gražina.
Protestu piktinosi ir pagerbti Sausio 13-osios aukų atvykusi Jūratė.
„Jedinstva“ visada buvo – dar ne tokių matėme. O čia ta pati ruskių šutvė. Galvoju, kad juos vis tiek kažkas kursto – nesu politikė, bet KGB turbūt veikia ir čia yra kažkokia slapta Rusijos politika, kurstymas. Manau, kad jie gauna už tai pinigus“, – svarstė moteris.
„Kažkokie psichiniai ligoniai sukurstyti“, – pridūrė Jūratė.
13 val. Pasibaigus renginiui minia greitai nesiskirstė
Laisvės gynėjų dienos minėjimas baigėsi šiek tiek po 13 val., tačiau susirinkę protestuotojai iš pradžių dar nesiskirstė. Mitingo dalyviai susibūrė šalia Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos. Tiesa, protestuotojų gretos apie 14:30 val. pradėjo mažėti ir dar po valandos galutinai išsisklaidė. 
Protestuotojų gretose galima išvysti ir kelis Seimo narius. Tarp jų – parlamentarai Petras Gražulis, Dainius Kepenis, Mindaugas Puidokas, Aidas Gedvilas, P.Gražulio padėjėjas Kristupas Krivickas.
Vykdė patikrą
Kaip apie 10 val. ryto portalą lrytas.lt informavo policijos atstovas Ramūnas Matonis, organizuotai į Vilnių vykstančių autobusų ir automobilių patikra vyko ramiai, jokių incidentų nefiksuota. Jų nefiksuota ir viso mitingo metu.
Nuo ankstaus ryto prie Seimo rūmų jau budėjo gerokai didesnis nei įprastai tokią dieną policijos pareigūnų skaičius.
„Tam tikrų grėsmių mes tikrai matome, aš to neneigsiu. Todėl, siekiant užkirsti kelią galimiems tų grėsmių pasireiškimams, imamės papildomų saugumo priemonių“, – minėjimo išvakarėse sakė policijos generalinis komisaras Renatas Požėla.
Pasirinktų asmenų patikros vykdomos ir renginio vietoje, siekiant įsitikinti, kad jie su savimi neturi draudžiamų daiktų.
Sausio 13-oji^InstantMitingas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.