Prašmatnios poilsio buveinės Birštone kūrėjas pajuto kirtį iš pasalų: įtaria iš anksto planavus užvaldymą

2022 m. sausio 9 d. 07:05
Poilsiautojai ten vyksta atsikratyti streso, pasimėgauti masažu ir iš gelmių trykštančiu mineraliniu vandeniu. Tačiau vienam prašmatniausių Lietuvoje SPA centrų iškilo grėsmė – įsižiebė konfliktas tarp jo įkūrėjų, o ieškiniai jau pasiekė teismą.
Daugiau nuotraukų (16)
„Naujieji įkvepia pokyčiams“, – taip kvietė svečius 2022-uosius sutikti Birštone įsikūręs „Vytautas Mineral SPA“ – vienas šiuolaikiškiausių šalyje poilsio kompleksų.
Visos vietos stilingame viešbutyje buvo rezervuotos iš anksto.
Paskutinę 2021-ųjų dieną klientai leido laiką baseine ir pirtyse, mėgavosi SPA procedūromis, o vakare ragavo gurmaniškų valgių ir klausėsi populiarių atlikėjų dainų.
Vidurnaktį liejosi šampanas, buvo sakomi tostai pasitinkant 2022-uosius.
„Vytautas Mineral SPA“ valdančiai bendrovei „SPA Birštonas“ 2021 metai buvo sėkmingi, klientai plūdo atsikratyti pandemijos sukelto streso, ir tai, atrodytų, turėjo džiuginti sėkmingo projekto plėtotojus.
Tačiau, užuot kartu kėlę šampano taures už projekto sėkmę, jie prieš pat Naujuosius metus įsivėlė į teisminius ginčus, o vienas jų ėmėsi skubių priemonių siekdamas apsaugoti verslą nuo galbūt iš anksto suplanuoto užvaldymo.
„Aš šiam projektui atidaviau dešimt metų, o jis gali virsti vaiduokliu“, – apgailestavo žinomas rinkodaros ir investavimo specialistas, kino prodiuseris Norbertas Pranckus, kuris yra ir vienas projekto „Vytautas Mineral SPA“ plėtotojų.
Garsas sklido ir užsienyje
Prieš dešimt metų tuometis bendrovės „Birštono mineraliniai vandenys“ valdybos pirmininkas N.Pranckus turėjo šviesią svajonę – sukurti sėkmės istoriją, kuri pakeistų kurorto veidą, pritrauktų poilsiautojų ne tik iš Lietuvos.
Birštone, buvusių griuvėsių vietoje, šalia daug mineralinių medžiagų turinčio gręžinio, ėmė kilti ir 2016 metais duris atvėrė šiuolaikiškas poilsio kompleksas „Vytautas Mineral SPA“. Į jį buvo investuota apie 20 milijonų eurų.
Į iškilmingą komplekso atidarymą suplūdo daug kviestinių svečių – sporto, verslo ir pramogų žvaigždžių.
„O, čia gražu, šilta ir gera“, – Birštone įsikūrusį viešbutį ir SPA centrą gyrė prieš ketverius metus ten apsistojusi amerikiečių krepšininkų Ballų šeima, paskui kurią į Lietuvą buvo atvykusi ir jų realybės šou kūrybinė grupė.
44 metų N.Pranckaus dėka už Lietuvos ribų išpopuliarėjo ir prekės ženklas „Vytautas“.
Ballų šeimai viešint Lietuvoje „Vytauto“ mineralinis vanduo ir atributika atsirado internetinės prekybos milžinės „Amazon“ asortimente.
Kurdamas reklamas, vaidybinius filmus, verslo projektus N.Pranckus labiau buvo linkęs matyti galimybes, o ne galimus pavojus. Jo projektai – saviti, drąsūs, nors kartais ir rizikingi.
Ir statant viešbutį bei SPA centrą ambicingi užmojai plėtėsi, atsirado naujų investuotojų, buvo imamos milijoninės paskolos.
Tačiau N.Pranckus „Lietuvos rytui“ tvirtino nė nenumanęs, kad pavojus šalia ir kad jam už nugaros vyksta milijoninio verslo pertvarkymai, kurie gali grėsti bankrotu, skaudžiai atsiliepti ten dirbantiems žmonėms.
Šmėžavo kituose projektuose
Projekto plėtotojas N.Pranckus dėl galbūt neteisėtų veiksmų įtarimų pažėrė bendražygiui Vytui Brusokui.
Šio vilniečio verslininko ir jo šeimynykščių pavardės yra šmėžavusios ne viename projekte, tarp jų – ir Vilniuje daug metų nepastatomo nacionalinio stadiono konkurse.
2018 metais dalyvauti šiame konkurse nesėkmingai siekė su V.Brusoku ir jo pensininke motina susijusi įmonė, kurios įstatinis kapitalas buvo vos 3 tūkstančiai eurų. Kalbėta, kad įmonė galėjo būti fiktyvi.
„Nekomentuosiu“, – kaip kirviu nukirto V.Brusokas, paklaustas apie jo ir šeimynykščių buvusius grandiozinius užmojus statyti nacionalinį stadioną.
Teko aiškintis teisme
Birštone kylant prašmatniam SPA centrui kaip statybų rangovas projekte dalyvavo įmonė „Danėja“, kuriai tada vadovavo V.Brusokas, o trumpai – jo garsi žmona balerina Neli Beliakaitė.
2019 metais „Danėjai“, kurios įstatinis kapitalas buvo 2896 eurai, Vilniaus apygardos teismas iškėlė bankroto bylą. Vieši duomenys rodo, kad įmonei toliau vykdoma bankroto procedūra.
Dar prieš tai, kai „Danėjai“ buvo iškelta bankroto byla, V.Brusokui ir jo žmonai teko aiškintis teisme dėl skolų Valstybinei mokesčių inspekcijai ir neteisėtai išmokėto atlyginimo.
V.Brusokas žmoną baleriną paskyrė įmonės direktore, o ji jam neteisėtai išmokėjo atlyginimą.
Vilniaus miesto apylinkės teisme 2017 metais nagrinėjant administracinio nusižengimo bylą V.Brusokas prisipažino, kad faktiškai ne sutuoktinė, o jis vadovavo įmonei.
Verslininkas tada guodėsi, kad rangovai aplink jo namus su šakėmis vaikšto.
Balerina N.Beliakaitė per teismo posėdį taip pat pripažino, kad ji tik buvo įforminta kaip įmonės darbuotoja, ir kaltino valstybę, jog ši nesirūpina menininkais.
Teismas balerinai skyrė simbolinę baudą.
Įsitraukęs į projektą Birštone V.Brusokas laikui bėgant įsitvirtino šio kurorto poilsio versle.
Jis tapo kelių įmonių, susijusių su SPA centrais ir viešbučiais, direktoriumi – „Sveikatos kurorto“, „SPA Birštono“, „SPA Birštono sveikatingumo paslaugų“, o 2021 metų rudenį – ir „Margio investicijos“.
Pastaroji įmonė yra pagrindinė „SPA Birštono“ akcininkė.
Linksmino striptizo šokėjai
Bendrovė „Sveikatos kurortas“ valdo kitą Birštone įsikūrusį viešbučio ir SPA kompleksą – „Vytautas Ego SPA“. Jame laukiami tik suaugusieji nuo 21 metų.
Per atidarymą, kuris vyko prieš kelis mėnesius, kviestinius svečius supo erotiška nuotaika, linksmino striptizo šokėjai. Tada atvykusius svečius pasitiko pats įmonės direktorius V.Brusokas.
Jis aiškino, kad naujame viešbutyje laukiami subrendę žmonės: „Siekiame sukurti naują nišą, todėl kūrėme išskirtinį, nestandartinį viešbučio ir SPA kompleksą, į kurį priimami tik suaugusieji. Tokia interjero, architektūros ir pakraipos visuma Lietuvoje yra naujovė.“
„Vytautas Ego SPA“, teikiantis apgyvendinimo ir poilsio paslaugas, pastatytas šalia „Vytautas Mineral SPA“, tik pastarasis kompleksas užima kur kas didesnį plotą.
Vieši duomenys rodo, kad 2020 metais „Sveikatos kurortas“ turėjo apie 6 milijonus eurų įsipareigojimų.
Teismas areštavo dalį akcijų
„Mes vykdėme bendrą verslo projektą, buvome sutarę savininkais būti per pusę, bet V.Brusokas tą susitarimą sulaužė“, – „Lietuvos rytui“ tvirtino N.Pranckus.
Vienas garsaus projekto plėtotojų be kito žinios esą sumanė sujungti skirtingo pelningumo bendroves, vienos įmonės skolų naštą galbūt permesti kitai. Neva dėl to galėjo būti net klastojami dokumentai.
V.Brusokas galbūt neteisėtai buvo paskirtas „Margio investicijos“ direktoriumi. Ar viskas taip ir vyko, aiškinasi teismas.
Prieš Naujuosius metus Vilniaus miesto apylinkės teismą pasiekė ieškinys dėl kai kurių sandorių ir akcininkų susirinkimų nutarimų pripažinimo negaliojančiais.
Ieškinį teismui pateikė kitas įmonės „Margio investicija“ vadovas (pavardė redakcijai žinoma. – Aut.). Jis esą netikėtai sužinojo, kad buvo priimti sprendimai, apie kuriuos nieko nenutuokė.
2021 metų lapkričio pabaigoje „Vytautas Mineral SPA“ tinklapyje jis pamatė pranešimą apie trijų įmonių sujungimą. Pranešimą pasirašė visų trijų įmonių direktorius V.Brusokas.
Buvęs „Margio investicijos“ vadovas esą ėmė domėtis, kaip be jo žinios galėjo būti priimtas toks svarbus sprendimas.
Paaiškėjo, kad ir „Margio investicijos“ vardu veikė V.Brusokas.
„Margio investicijos“ akcininku vietoj ieškovo buvo užregistruotas kitas žmogus, o dalis akcijų dabar priklauso V.Brusoko šeimynykščiui.
Už akių kuriamos mįslingos schemos ir tapo ieškinio pagrindu. Juo siekiama užkirsti kelią galimiems neteisėtiems veiksmams.
Vilniaus miesto apylinkės teismas 2021 metų gruodžio 27-ąją priėmė nutartį taikyti laikinąsias apsaugos priemones.
Teismas areštavo dalį akcijų, uždraudė be teismo leidimo priimti sprendimus dėl ilgalaikio turto ir sustabdė prasidėjusią trijų bendrovių „SPA Birštonas“, „SPA Birštono sveikatingumo paslaugos“ bei „Sveikatos kurortas“ sujungimo procedūrą.
Idėją prikėlė iš griuvėsių
N.Pranckus ir V.Brusokas pažįstami ne vienus metus.
Tai kodėl tarp jų perbėgo juoda katė ir kodėl vienas jų baiminasi, kad Birštono veidą pakeitusi sėkmės istorija gali būti sužlugdyta?
– Kiek jūs pažįstami su V.Brusoku? – paklausiau N.Pranckaus.
– Kartu dirbome apie penkiolika metų, buvome pažįstami nuo studijų Vilniaus universitete laikų. Kartu atostogaudavome, švęsdavome šventes.
Buvo įvairių projektų, kartu sukomės viešbučių versle. Vien išplėtoti projektą „Vytautas Mineral SPA“ užtruko apie dešimt metų.
– Kaip jums kilo mintis Birštone sukurti šiuolaikinį SPA centrą – projektą, kuris labai daug kainuoja?
– Iki šiol gerai pamenu, kaip prieš dešimt metų vaikščiojau vietoje, kur buvo 7 tūkstančiai kvadratinių metrų griuvėsių.
Vietos gyventojai tuos griuvėsius vadino Birštono pentagonu, nes forma iš viršaus priminė Pentagoną (Jungtinių Amerikos Valstijų Gynybos departamento centrinę būstinę. – Aut.).
Ten buvo ir reto gydomojo vandens gręžinys. Tas vanduo turi daug mineralų, kurie naudingi kaulams, sąnariams, vidaus organams. Žmonės mineralus pasisavina ne tik gerdami, bet ir per odą.
Toje vietoje dar 1983 metais buvo pradėtos statyti vandens ir purvo gydyklos, tačiau bėgant metams pastatas virto griuvėsiais.
Vėliau griuvėsius bandyta prikelti, bet nesėkmingai. Viskas vyko panašiai kaip su nacionaliniu stadionu Vilniuje.
Idėja Birštone atgimė kaip vienas didžiausių mūsų šalies nepriklausomybės laikų rekonstrukcijos projektų.
Iš pradžių aš vienas pradėjau jį plėtoti, kūriau viziją, o V.Brusokas tada buvo statybų rangovas.
Jo šeimos narys prieš porą metų įsigijo „Margio investicijos“ akcijų. Akcijos buvo išpirktos iš investuotojų.
– Kaip prasidėjo jūsų nesutarimai su V.Brusoku?
– Jaučiau, kad man už nugaros vyksta kažkas negero, kad ribojama informacija.
Prašiau V.Brusoko kartu spręsti iškilusias problemas, o jis atsakydavo, kad nesikiščiau, netrukdyčiau jam dirbti, nes esą gerai žino, ką ir kaip daryti.
– Ar jūsų išplėtotas projektas „Vytautas Mineral SPA“ veikia pelningai?
– Iki 2021 metų spalio visi pinigai, kuriuos uždirbdavo šį SPA kompleksą valdanti įmonė, būdavo skiriami paskoloms grąžinti. O rudenį jau atsirado daugiau pelno. Gal tai ir lėmė mintį apie sujungimą?
Tačiau manęs apie planuojamą verslo pertvarkymą niekas neinformavo.
Nepaisant visko, kas buvo privelta dokumentuose, aš esu galutinis naudos gavėjas, vienas savininkų.
Aš pradėjau plėtoti šį projektą nuo pat pradžių, buvau įmonės valdybos pirmininkas.
Manau, kad tai, ką dabar siekiama padaryti, yra verslo užvaldymas.
Projektui skyrė daug pastangų
– Ar esate įsitikinęs, kad jūsų bendražygio ketinimai kelia grėsmę verslui?
– Jis nori įnešti taburetę, o gauti du trečdalius dvaro.
Viskas vykdoma vieno žmogaus parašais, V.Brusokas pats su savimi susitarė, galbūt buvo klastojami dokumentai.
Įmonės „Sveikatos kurortas“ direktoriumi V.Brusoką paskyrė šeimos narys, kuris yra akcininkas.
„SPA Birštono“ direktoriumi jį paskyrė „Margio investicija“, o pastarosios bendrovės direktoriumi jis tapo neteisėtai, ir tai aš bandysiu įrodyti.
Vadovauti bendrovei „Birštono sveikatinimo paslaugos“, kuri yra antrinė „SPA Birštono“ įmonė, V.Brusokas paskyrė pats save.
Apie įmonių sujungimą būtų galima kalbėti tiktai tada, jeigu jis vyktų iš anksto su visais akcininkais suderintomis sąlygomis, būtų nustatyta įmonių turto vertė, parengta būsima sutartis, kurioje įvardyta, kaip po sujungimo bus valdomas naujasis objektas. To nepadarius kilo ginčai.
Todėl kreiptasi į teismą, jis pritaikė laikinąsias apsaugos priemones ir sustabdė reorganizavimą.
Tamsa pasitraukė į urvą, bet neaišku, kada vėl išlįs.
– Kas gali grėsti „Vytautas Mineral SPA“, kurį pamėgo poilsiautojai?
– Sujungus įmones „Vytautas Mineral SPA“ gautų papildomą skolų naštą – apie 6 milijonus eurų.
Iš viso nauja įmonė turėtų apie 14 milijonų eurų skolų. Neaišku, ar pavyktų gauti tiek pelno, kad būtų laiku grąžintos visos skolos.
Todėl atsiranda bankroto rizika, gali dingti daug darbo vietų, o Birštonas vėl turėti vaiduoklį.
– Ar skaudu matyti, kad nepasitarus su jumis vyksta pertvarkymas?
– Taip, nes prie to projekto dirbau dešimt metų, skyriau jam daug energijos, visą savo laiką, buvo investuota daug lėšų.
Sužinojęs, kas vyksta man už nugaros, patyriau šoką. Kai puola svetimas, tada galima gintis, o kai verslo partneris smeigia peilį į nugarą, iš pradžių būna net sunku tuo patikėti.
– Ar jūs su V.Brusoku toliau bendraujate?
– Mes bendraujame, aš bandau tartis taikiai. Mano tikslas – kad verslas, darbuotojai ir Birštonas nenukentėtų.
Puikiai suprantu, kad karas gali užsitęsti net ir dešimt metų, o to joks projektas neatlaikytų.
Bet man nuolat meluojama. Būdamas generaliniu direktoriumi V.Brusokas uždraudė darbuotojams teikti man bet kokią informaciją.
Sieksiu įrodyti, kad jis paskirtas neteisėtai. Aš noriu tik gero: kad SPA verslui vadovautų profesionalas, turintis ilgametę patirtį, ir kad iš įmonių nebūtų vagiama. O faktai byloja, kad „Sveikatos kurortas“ jau ištraukė iš „SPA Birštono“ apie 2 milijonus eurų.
– Ar tuo metu, kai Birštone pradėjote vykdyti sėkmingą projektą, pasitikėjote vienas kitu?
– Visiškai pasitikėjau V.Brusoku. Ir tai yra pavyzdys, kokią kainą tenka mokėti už pasitikėjimą. Kai bendraujame, man atrodo, kad kalbuosi su visiškai kitu žmogumi. Kaip įmanoma taip pasikeisti?
Tai, kas dabar vyksta, vertinu kaip vagystę vidury dienos ir dėsiu visas pastangas, kad įrodyčiau tiesą, o Birštono kurortas ir „Vytautas Mineral SPA“ darbuotojai nenukentėtų.
Birštonas yra mano širdyje, su džiaugsmu ten gyvenčiau, – teigė vilnietis verslininkas ir kino prodiuseris N.Pranckus.
Tikino, kad veiksmus derina
Vilnietis V.Brusokas iš pradžių kategoriškai atsisakė komentuoti kilusį konfliktą.
Tačiau pabrėžus, kad rašydami apie konfliktines situacijas „Lietuvos ryto“ žurnalistai visada siekia išklausyti visas puses, verslininkas vis dėlto nenutraukė pokalbio.
Paklaustas, kiek jo artimiesiems priklauso bendrovės „Margio investicija“ akcijų, V.Brusokas nuo tiesaus atsakymo išsisuko: „Jeigu jūs žinote, tai kodėl klausiate?“
V.Brusokas iš pradžių bandė menkinti „Vytautas Mineral SPA“ projekto plėtojo N.Pranckaus vaidmenį: „Dabar tarp akcininkų jo nėra, o visi veiksmai derinami su akcininkais.“
Paprašytas išsamiau paaiškinti situaciją, dėl kurios kilo konfliktai, V.Brusokas nurodė jam klausimus siųsti raštu.
Įsigijo apleistą pastatą
– Viešai skelbiama apie trijų įmonių – „Sveikatos kurortas“, „SPA Birštonas“ ir „SPA Birštono sveikatinimo paslaugos“ – reorganizavimą prijungimo būdu.
Kokiu tikslu tai daroma? – raštu paklausiau V.Brusoko.
– „SPA Birštono sveikatinimo paslaugos“ yra „SPA Birštono“ antrinė įmonė, o „Sveikatos kurortas“ vykdo analogišką veiklą. Reorganizavimas buvo daromas siekiant veiklą optimizuoti. Bet jis yra sustabdytas akcininkų sutarimu.
– Kokia dalis verslo priklausytų jums arba jūsų artimiesiems po įmonių sujungimo?
– Visos sąlygos ir akcininkų dalys yra pateiktos Registrų centrui.
– Kada įsitraukėte į įmonės „SPA Birštonas“, kuri valdo poilsio kompleksą „Vytautas Mineral SPA“, veiklą?
– 2013 metais mano valdoma įmonė „Green Birštonas“ įsigijo apleistą pastatą Birštone.
– Ar su N.Pranckumi vis dar esate verslo bendražygiai? Ar tiesa, kad slepiate nuo jo informaciją?
– Su N.Pranckumi esu partneris iki šiol.
Savo santykių su partneriais viešai neaptarinėju.
– Ar tiesa, kad „Margio investicijos“ direktoriumi tapote neteisėtai?
– Netiesa, nes dokumentus Registrų centrui pateikė buvęs vadovas, o visa pateikta informacija buvo tvirtinama jo mobiliuoju parašu.
Visą straipsnį skaitykite dienraštyje „Lietuvos rytas“.​
Birštonas^InstantSPA
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.