G. Landsbergis neigia G. Nausėdos žodžius: visi veiksmai dėl Taivaniečių atstovybės buvo suderinti

2022 m. sausio 5 d. 12:48
Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis paneigė prezidento Gitano Nausėdos žodžius, esą Lietuvoje atidarytos Taivaniečių atstovybės pavadinimas, naudojant šios salos vardą, nebuvo suderintas su Prezidentūra.
Daugiau nuotraukų (10)
„Su prezidentu prieš atidarant atstovybę buvo ne tik derinta, bet buvo aktyviai koordinuoti visi veiksmai. Daugiau nenorėčiau šito klausimo aptarinėti, nes, kaip matome, tam tikros nacionalinės politikos detalės greitai persikelia į užsienio politiką. To turbūt nei prezidentas, nei aš nenorėčiau“, – tvirtino G.Landsbergis.
Ministras nurodė, kad priimant sprendimus buvo vadovaujamasi ir viešai išreikšta prezidento pozicija, kuria jis taip pat esą išsakė paramą Taivaniečių atstovybę Lietuvoje leisti vadinti būtent šios salos vardu.
Prezidentas kartais pakeičia nuomonę?
G.Landsbergis aiškino nuolat bendraujantis su G.Nausėda įvairiais klausimais ir pokalbius su šalies vadovu apibūdino kaip geranoriškus. Tiesa, jis stebėjosi, kodėl kartais po tokių pasikalbėjimų viešumoje prezidentas išsako visai kitokią poziciją, nei prieš tai.
„Kaip ir visada, mes su prezidentu kalbamės daug, tie pokalbiai yra geranoriški, draugiški ir konstruktyvūs. Tokia yra mano patirtis su valstybės vadovu. Kartais taip atsitinka, kad jie skiriasi nuo vėliau viešumoje išreikštos pozicijos.
Tada mes kartais turime nustebti, kurie bendraujame, nes viduje kalbamės kita intonacija, atrodo, labai konstruktyviai, ir vieni kitus suprantame. Vėliau, matyt, yra tam tikri aspektai, kurie situaciją pakeičia“, – nuostabos neslėpė ministras.
G.Landsbergis pabrėžė, kad labai svarbu, jog Lietuvos pozicija Taivano ir Kinijos atžvilgiu būtų labai aiški ir „nesudrebėtų mūsų pačių laikysena“.
„Šiandien mano pagrindinis uždavinys yra palaikyti ryšį su partneriais, kurie tikrai turi daug klausimų, paaiškinti jiems mūsų poziciją ir pažiūrėti kad jie neatsitrauktų nuo paramos Lietuvai“, – pridūrė jis.
Priverstas aiškintis su partneriais
Užsienio reikalų ministro teigimu, šiuo metu dirbama su partneriais, kad šiems būtų galima paaiškinti, jog Lietuvos pozicija Taivano ir Kinijos atžvilgiu nesikeičia.
„Dirbame su partneriais, kad galėtume paaiškinti, jog Lietuvos pozicija yra tvirta. Lietuva nepadarė nieko, kas būtų (traktuojama, – aut.past.) kaip koks pažeidimas. Tai yra suvereni mūsų teisė. Veiksmai, kurie yra taikomi prieš Lietuvą, jie yra pažeidimas. Šiandien Lietuva yra ta, kuri yra nukriausta už savo teisingą vertybinę poziciją“, – sakė G.Landsbergis.
Ministras pažymėjo, kad Europos Komisija (EK) yra pažadėjusi paramą Lietuvos konflikte su Kinija.
„Su EK esame nuolatiniame dialoge. Mano vertinimu, jeigu tai būtų kalba tik apie Lietuvos ir Kinijos dvišalį nesutarimą dėl vienų ar kitų užsienio politikos klausimų, mes galėtume tai spręsti. Tačiau matome Kinijos sprendimą eskaluoti problemą į Europos Sąjungą (ES), užkabinant visą ES. Tai yra beprecedentis aspektas.
Mes bendraujame su EK. Ji yra pažadėjusi paramą padėti Lietuvai (...), tai yra labai svarbus dalykas, nes šitas klausimas, mano supratimu, yra testas Vakarams. Arba Vakarai jį atlaiko oriai ir pasako, kad už neteisėtus veiksmus bus atsakas, arba neatlaiko ir patvirtina naują realybę“, – aiškino jis.
Šalies vadovas G.Nausėda antradienį pareiškė, esą Lietuva padarė klaidą, leisdama šalyje atidarytoje Taivaniečių atstovybėje jos pavadinime naudoti salos vardą, nes tai iššaukė aštrią Kinijos reakciją.
„Aš manyčiau, kad ne Taivaniečių atstovybės atidarymas buvo klaida, o pavadinimas, kuris nebuvo derintas su manim“, – antradienį interviu „Žinių radijui“ sakė prezidentas.
G.Nausėda pažymėjo, kad tiek Lietuva, tiek Taivanas gali atidaryti atstovybes, kurios neturi diplomatinio statuso, tačiau apgailestavo, jog „atstovybės pavadinimas tapo tuo esminiu veiksniu, kuris dabar veikia labai stipriai mūsų santykius su Kinija“.
„Pagrindinė kibirkštis buvo labiau pavadinimo ir šiuo metu mes jau turime kovoti su pasekmėmis ir sakyčiau, kad prasidėjo nekonvencinio pobūdžio priemonių taikymas Lietuvos atžvilgiu, ir dėl tos priežasties turime veikti itin aktyviai ir labai aiškiai signalizuoti Europos Sąjungai, kad tai yra ataka, tam tikras spaudimas vienai iš ES valstybių“, – sakė prezidentas.
Lietuvos ir Kinijos santykiai itin paaštrėjo, Vilniui leidus šalyje veikti Taivaniečių atstovybei, pavadinime naudojant salos vardą. Ekspertai sako, kad kinų kalba šios atstovybės pavadinimas skamba kaip Taivano atstovybė.
Pekinas tame įžvelgia Taivano mėginimus veikti kaip nepriklausomai valstybei.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.