Metų žmogaus rinkimus „Baltijos tyrimų“ kompanija rengia jau 29 metus. Šioje apklausoje nepateikiamas kandidatų pavardžių sąrašas, gyventojai patys vardija žmones, vertus titulo.
Lapkričio 16 – gruodžio 2 d, atliktos apklausos dalyviai paminėjo, jų nuomone, vienaip ar kitaip nusipelniusius net 93 visuomenės veikėjus (pernai – 86). Tarp jų – 33 politikus (pernai 42), 37 pramogų verslo atstovus, TV laidų vedėjus, žurnalistus, aktorius, režisierius, dainininkus (pernai 24), 11 sportininkų ir trenerių (pernai 8), 12 medikų, mokslininkų, verslininkų, dvasininkų, rašytojų (pernai 12).
Maždaug ketvirtadalis apklaustųjų nenurodė, kas galėtų būti įvardytas Metų žmogumi.
Kad per šiuos rinkimus žmonėms buvo nelengva apsispręsti, rodo ir taip, jog už pirmąją vietą užėmusį G.Nausėdą balsavo vos 13,2 proc. respondentų. Dažniau už kitus prezidentą palaikė vyresni nei 30 metų žmonės, kaimo gyventojai, respondentai, kurių šeimos pajamos per mėnesį mažiausios, pensininkai, bedarbiai, namų šeimininkės.
Mažiau gyventojų balsų (13 proc.) per visą apklausų istoriją yra nusipelnęs tik 1996 metais Metų žmogumi išrinktas buvęs Seimo pirmininkas Vytautas Landsbergis. Tuomet jis nukonkuravo prezidento pareigas ėjusį Algirdą Brazauską (12 proc.).
Panašus balsavimas vyko ir šių metų rudenį. Nuo laureatu trečius metus iš eilės tapusio G.Nausėdos nedaug atsiliko kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus (10,9 proc.). Skirti balsus šiam politikui gyventojus galėjo paskatinti ir tai, kad lapkričio pradžioje jam sukako 95 metai, tuomet V.Adamkaus pavardė dažnai mirgėjo žiniasklaidoje.
Šį gimtadienį lietuviai paminėjo ir tarp svarbiausių šalies įvykių.
Beje, V.Adamkų galima tituluoti savotišku tradicinių apklausų rekordininku. Į populiariausių Lietuvos žmonių penketuką jis yra patekęs net 26 kartus.
Trečiąją vietą 2021-ųjų populiariausių veikėjų rikiuotėje užėmė premjerė Ingrida Šimonytė, o štai ketvirtoji pozicija gana netikėtai atiteko pensijoje esančiai buvusiai šalies vadovei Daliai Grybauskaitei, kuri pastaruoju metu yra pasitraukusi į šešėlį. Netikėtumu ar daugelio gyventojų nesusigaudymu aktualijose galima laikyti ir tai, kad septintoji vieta skirta V.Landsbergiui.
Tarp apklausos dalyvių nurodytų 20 populiariausių visuomenės veikėjų yra net 14 politikų.
Tuo metu bene labiausiai šiemet daugelį lietuvių pradžiuginusiai šiuolaikinės penkiakovės žvaigždei, Tokijo olimpinių žaidynių vicečempionei Laurai Asadauskaitei-Zadneprovskienei atiteko kukloka penktoji vieta.
Pasaulio 2021 metų žmogumi Lietuvos gyventojai pirmą kartą išrinko gruodžio pradžioje su Vokietijos kanclerio postu atsisveikinusią Angelą Merkel, kuri iki šiol net dešimt kartų buvo patekusi į populiariausiųjų penketuką.
Ji nežymiai pralenkė JAV prezidentą Joe Bideną.
Beje, pastarasis antrąją vietą užėmė ir praėjusių metų „Baltijos tyrimų“ apklausoje – tada laureatu buvo pripažintas JAV vadovo rinkimus pralaimėjęs Donaldas Trumpas.
Per pastaruosius 22 metus lietuviai net 20 kartų Metų žmogumi yra išrinkę JAV prezidentus.
Šįkart apklausos dalyviai paminėjo 57 (2020 metais – 45) įvairių sričių pasaulio veikėjų pavardes. Į pirmąjį penketuką dar pateko popiežius Pranciškus, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir Baltarusijos vadovas Aliaksandras Lukašenka.
Daugiau kaip trečdalis apklaustųjų nepaminėjo nė vienos pasaulio veikėjo pavardės.
Vardydami svarbiausius 2021-ųjų tiek Lietuvos, tiek pasaulio įvykius mūsų šalies gyventojai buvo vieningi – tai besitęsianti koronaviruso pandemija ir per Baltarusiją į kaimynines šalis plūstančių neteisėtų migrantų krizė. Daugelis lietuvių taip pat išskyrė didėjančias dujų, elektros ir prekių kainas.
Tarp įsimintinų įvykių greičiausiai būtų buvęs paminėtas politinis skandalas Lietuvoje, kilęs dėl besitęsiančio baltarusiškų trąšų tranzito, taip pat įtampa pasaulyje dėl Rusijos telkiamų karinių pajėgų netoli Ukrainos sienos, tačiau šie įvykiai nepateko į svarbiausiųjų sąrašą, nes apklausa vyko anksčiau.
Skelbiant šiuos duomenis būtina nuorodą į „Lietuvos rytą“.