Kaip pastebi sociologas Vladas Gaidys, žemesnius už premjerės Ingridos Šimonytės vadovaujamos Vyriausybės reitingus turėjo tik krizės metais Ministrų kabinetą vairavęs Andrius Kubilius.
Smūgis valstiečiams
Nors didžiausių šalies partijų rikiuotė nesikeitė, gruodžio mėnesį vieni pelnėsi kitų sąskaita.
Vienvalde lydere reitingų lentelės viršuje išlieka Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP), pastarąjį mėnesį dar labiau sustiprinusi savo pozicijas. Gruodžio mėnesį šią partiją, jei rinkimai vyktų jau kitą sekmadienį, rinktųsi 18,5 proc. respondentų (16,3 lapkritį).
V.Gaidžio teigimu, šis reitingas – aukščiausias, kokį socialdemokratai turėjo nuo 2016 metų pradžios.
Antroje vietoje išlieka Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD). Tiesa, konservatorių simpatikų gretos per mėnesį kiek pakrito. Gruodį palankumą jiems išreiškė 10,1 proc. apklaustųjų (11,5 proc. lapkritį).
Trečioje vietoje rikiuojasi praradimus toliau skaičiuojanti Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS). O praradimai – ne tik dėl partiją paliekančių žmonių, bet ir rinkėjų. Gruodį LVŽS rinkosi vos 7,9 proc. respondentų (10,5 proc. lapkritį).
„Penkerius metus nematėme tokių aukštų LSDP ir tokių žemų LVŽS reitingų. Šis valstiečių rezultatas – žemiausias nuo 2016 metų. Išėjo Tomas Tomilinas, Saulius Skvernelis, Agnė Širinskienė... Visa tai matosi“, – aiškino sociologas.
Anot jo, iki galo sulipdžius ekspremjero S.Skvernelio partiją, aptrupėti turėtų ir socialdemokratų rinkėjai.
Artėja prie A.Kubiliaus
„Vilmorus“ vadovas atkreipė dėmesį, kad toliau auga pasitikėjimas pasieniečiais. Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT) pasitiki 54,4 proc. respondentų, nepasitiki – 7,7 proc.
„Ne tiek ir daug institucijų turi didesnį nei 50 proc. pasitikėjimo reitingą. Tai – ne pirmas jų rekordas. Matomas nuoseklus kilimas, žmonės įvertina pasieniečių darbą, pastangas. Atėjo pasieniečių valanda“, – pasidžiaugė V.Gaidys.
Tiesa, kuo džiaugtis visai neturi politikai. Jau penkis mėnesius iš eilės mažėja pasitikėjimas Prezidentūra (gruodį pasitikėjimą išreiškė 35 proc. apklaustųjų, nepasitikėjimą – 25,2 proc., lapkritį šie skaičiai siekė 36,8 ir 21,9 proc.).
Tačiau dar blogesnė situacija Vyriausybės pusėje. Po „Belaruskalij“ skandalo dar labiau krito pasitikėjimas Vyriausybe. Gruodį pasitikėjimą ja išreiškė vos 17,3 proc. respondentų, nepasitikėjimą – 47,8 apklaustųjų.
Dar lapkritį Vyriausybe pasitikėjo 21 proc., nepasitikėjo – 39,6 proc. respondentų.
„Vyriausybė pasiekė žemiausią savo reitingą. Žemesnis Vyriausybės reitingas buvo fiksuotas tik 2009-2012 metais, kai valdė A.Kubilius“, – konstatavo V.Gaidys.
Dugne – G.Landsbergis
Nors dėl baltarusiškų trąšų suklibėję Vyriausybės pamatai daugiausia žalos pridarė G.Landsbergiui ir M.Skuodžiui, dar labiau aptrupėjo visų ministrų, išskyrus teigiamą vertinimą išsaugojusios socialinės apsaugos ir darbo ministrės Monikos Navickienės, reitingai.
„Visų ministrų reitingai stabiliai mažėja – A.Dulkio, E.Dobrovolskos, A.Armonaitės. Ypač tų, kurie buvo įsivėlę į trąšų skandalą. Didžiulį neigiamą rezultatą turi M.Skuodis, kurio anksčiau žmonės turbūt nelabai net žinojo. Jis labai nukentėjo. G.Landsbergis yra rekordininkas pagal minusą“, – pastebėjo „Vilmorus“ vadovas.
M.Skuodį palankiai gruodį įvertino vos 9,5 proc. respondentų, o nepalankiai – net 47 proc. Dar praėjusį mėnesį, kol Vyriausybės nebuvo supurtęs trąšų skandalas, šie procentai atrodė gerokai kitaip – palankiai ministrą vertino 13,1 proc. apklaustųjų, o nepalankiai – 25,1 proc.
Ryškūs ir G.Landsbergio praradimai. Jis tapo daugiausiai neigiamų vertinimų turinčiu politiku šalyje. Palankiai gruodį užsienio reikalų ministrą įvertino 15,3 proc., o nepalankiai 66,4 proc. apklaustųjų. Lapkritį palankių vertinimų procentas siekė 21, nepalankių – 59,8.
Krito ir premjerės I.Šimonytės reitingai. Gruodį palankiai ministrę pirmininkę vertino 30,5 proc. respondentų, nepakankiai – 52 proc. Lapkritį šie skaičiai atitinkamai siekė 33 ir 49,6 proc.
Sociologas sakė nepamenantis atvejo, kai tik keli politikai – prezidentas Gitanas Nausėda, Kauno miesto meras Visvaldas Matijošaitis, socialdemokratų lyderė Vilija Blinkevičiūtė ir socialinės apsaugos ir darbo ministrė M.Navickienė – turėtų teigiamą pasitikėjimo balansą.
„Tik keli politikai liko su pliuso ženklu. Nežiba net ir opozicijos atstovai, išskyrus V.Blinkevičiūtė, kuriai nelabai yra už ką žibėti. Aš neatsimenu, kada taip yra buvę. Visuomenės nuotaikos tikrai nėra geros“, – apibendrino V.Gaidys.
Beje, jis pažymėjo, kad V.Blinkevičiūtė, nors puikuojasi lentelės viršuje, turi pakankamai trapų pasitikėjimą. Nežymiai, bet palankus jos vertinimas mažėja jau kelis mėnesius iš eilės.