Šios savaitės pradžioje apie pasitraukimą iš valstiečių gretų paskelbusi A.Širinskienė aiškino jau kurį laiką nesutarusi su kitais frakcijos nariais, jautusi jų psichologinį spaudimą. Esą jai buvo draudžiama kai kuriems frakcijos kolegoms pažvelgti į akis, pavydima sėkmės bendraujant su žiniasklaida.
Ypač dramatiškas šių skyrybų epizodas – A.Širinskienei neva išsakytas pageidavimas, kad eidama į Seimo posėdžių salę ji rinktųsi ne pagrindinį, bet atsarginius įėjimus.
„Lietuvos ryto“ šaltinių teigimu, šis momentas galėjo būti lemiamas lūžis, kai A.Širinskienė apsisprendė nelankyti frakcijos posėdžių ir užsiminė apie planus iš jos išeiti.
Kodėl tuomet R.Karbauskis tikina, kad buvusios jo favoritės apsisprendimas jam buvo netikėtas? Ar tikrai šis žingsnis, kaip bando įtikinti valstiečių lyderis, niekaip nesusijęs su juo?
Atsiribojo nuo problemos
Staigmena. Taip į žinią apie A.Širinskienės išėjimą pirmadienį sureagavo R.Karbauskis: „Aš nesu atskirai informuotas, išgirdau apie tai ką tik. Ji nebendravo jau turbūt keletą savaičių su niekuo iš frakcijos. Su manimi taip pat.“
Valstiečių vedlys pripažino, kad įtampa tarp A.Širinskienės ir kitų frakcijos narių buvo ypač ryški, tačiau suskubo patikinti, jog esą nei jis pats, nei partija su tuo niekaip nesusiję.
R.Karbauskis leido suprasti, kad taip pasielgusi A.Širinskienė išlaisvino Seimo frakciją nuo problemų, kurios galėjo kilti, jeigu valstietė būtų joje pasilikusi.
Negana to, politikas A.Širinskienės pasitraukimą palydėjo abejonėmis dėl jos nuopelnų: „Aš nebūčiau toks tikras, kad tai didelis praradimas, nes Agnė labai stipriai dominavo kai kuriais klausimais ir galbūt ne vienas kolega jautėsi nustumtas.“
Kalbas kategoriškai neigė
Tuo metu ištikimai valstiečių vedliui tarnavusi ir dešiniąja politiko ranka vadinta A.Širinskienė už R.Karbauskį kryžiumi gulė iki paskutinės minutės.
Kai opozicinėje frakcijoje jau dvelkė degėsiais ir jau buvo žinoma, kad dėl aštrių vidinių nesutarimų politikė trenkė frakcijos durimis, A.Širinskienė „Lietuvos rytui“ tvirtino, kad tai – visiška nesąmonė.
Politikė tikino, kad jokių priekaištų ar siūlymų pailsėti iš kolegų nesulaukusi, o kelis frakcijos posėdžius esą galėjo praleisti dėl to, kad lankėsi pas odontologą.
„Ką čia aiškinti, kai nieko nėra? Kai bus, aš pati pasakysiu. Mane užkniso aiškintis dėl to, ko nėra“, – praėjusios savaitės viduryje „Lietuvos ryto“ paklausta apie galimas skyrybas pyko A.Širinskienė.
Istorija jau baigėsi?
Kas įvyko vos per keletą dienų, kai gandai apie galimą išėjimą virto tikrove?
Ketvirtadienį „Lietuvos ryto“ apie tai paklausta A.Širinskienė nebuvo linkusi daugžodžiauti: „Aš žinau, kas įvyko, bet nekomentuosiu to viešai. Nenoriu į tai daugiau veltis, tai niekur neveda. Aš pasakiau, kas buvo, istorija baigėsi, ir reikia kažkaip pradėti gyventi ir dirbti iš naujo.“
A.Širinskienė aiškino, jog kalbas apie galimas skyrybas ji anksčiau neigė, nenorėdama, kad tai turėtų įtakos sekmadienį pasibaigusiems Valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininko rinkimams: „Laukiau jų pabaigos. Aš labai norėjau, kad R.Karbauskis ramiai pabaigtų tuos rinkimus.“
Iš anksto R.Karbauskiui prognozuota pergalė sutapo su 52-uoju jo gimtadieniu.
Ar A.Širinskienė jį pasveikino su pergale ir gimtadieniu?
Politikę toks klausimas pralinksmino, nors kai kurie buvę jos frakcijos kolegos šią savaitę visai rimtai svarstė, kad galbūt įvykęs arba nepasisekęs A.Širinskienės skambutis R.Karbauskiui esą galėjo būti lemtingas.
Tačiau parlamentarė „Lietuvos rytui“ neigė jam skambinusi. „Tokių nesąmonių tikrai nebuvo“, – juokėsi moteris.
Vadino situacijos įkaitu
Kad ir kaip būtų, akivaizdu, jog frakcijos kolegoms nemažai priekaištų pažėrusi A.Širinskienė nelinkusi sudeginti tiltų su R.Karbauskiu ir nėra juo nusivylusi.
Po pasitraukimo iš valstiečių stovyklos politikė feisbuke, be kita ko, rašė, kad yra ir bus dėkinga R.Karbauskiui už „jo ištikimybę vertybėms, atsidavimą ir besąlygišką pasiaukojimą valstybės kūrimui, kuris, kas tuos metus dirbant šalia buvo ypač skaudu matyti, dažnai likdavo neįvertintas net savo ambicijose paskendusių frakcijos narių“.
Vėliau buvusi valstietė svarstė, kad R.Karbauskis esą negalėjo pakeisti chaotiško klimato frakcijoje ir buvo tapęs savotišku situacijos įkaitu, turėjo ieškoti kompromisų ar sutarimų tarp frakcijos, kur žmonės kuo labiau nedirba, tuo labiau pavydi.
Žinojo, bet nereagavo?
O kaip politikė reagavo į R.Karbauskio žodžius, kad jos pasitraukimas nėra ypatingas praradimas? Ar ji nepasijuto išduota?
A.Širinskienė „Lietuvos rytą“ tikino, kad tokie pasakymai jos neįskaudino: „Kaip sakė Aurelijus Veryga, o ir aš pati frakcijos nariams tai esu kartojusi, nepakeičiamų žmonių nėra.
Kiekvienas kolektyvas turi turėti galimybę keisti žmones, jeigu jų netenkina esami santykiai. Šiuo atveju sprendimą juos pakeisti priėmiau aš.“
Seimo narė tvirtino tikrai nesijaučianti išduota, nes mano, kad tai buvo ne partijos pirmininko problema.
Vis dėlto ar R.Karbauskis galėjo nežinoti apie A.Širinskienės planus pasitraukti? Juk apie tai, tiesa, prisidengusi svetimu – Justinos – vardu, politikė praėjusį rugsėjį buvo užsiminusi net feisbuke.
„Lietuvos rytui“ pasiteiravus apie tai, politikė į kalbas nesileido: „Skyrybos ir taip buvo nemalonios, todėl nenoriu nieko daugiau komentuoti.“
Tiesa, viename interviu ji yra pripažinusi, kad R.Karbauskiui, pastarojo atstovei spaudai Daliai Vencevičienei, taip pat frakcijos seniūnei Aušrinei Norkienei jos planai esą buvo žinomi jau prieš pusantro mėnesio.
Kalba, kad gali sugrįžti
A.Širinskienė jau prisijungė prie Regionų frakcijos, bet valstiečių stovykloje netyla kalbos, esą jau ruošiamas galimas jos sugrįžimo planas.
Patikimi šaltiniai „Lietuvos rytui“ tvirtino, esą R.Karbauskis galvoja A.Širinskienei ištiesti ranką ir pasiūlyti likti partijoje, iš kurios ji, beje, oficialiai dar nėra pasitraukusi.
Tokių svarstymų nepaneigė ir „Lietuvos ryto“ kalbintas Seimo vicepirmininkas valstietis Jonas Jarutis: „Jei jau esame krikščionys, galime leisti žmogui pripažinti klaidas. Tačiau man sunku įsivaizduoti, kad A.Širinskienė pripažintų klaidas ir pasiprašytų atgal. Nelabai tuo tikiu, bet visko šiame pasaulyje nutinka.“
Priklausomybė neišgydyta
Ar šioje skyrybų dramoje įmanomas toks posūkis? Anot buvusio parlamentaro Povilo Urbšio, jis galimas, tiesa, atvirai parodytų, kad R.Karbauskis valstiečius skirsto į pirmarūšius bei antrarūšius.
A.Širinskienę pas valstiečius atviliojęs P.Urbšys nenustebtų, kad buvusiai lyderio favoritei būtų sudarytos išskirtinės sąlygos – leista likti partijoje net išėjus iš frakcijos.
„R.Karbauskis ir A.Širinskienė buvo ilgai priklausomi vienas nuo kito. Tokia priklausomybė greitai nesibaigia. Tiesa, mėgindamas ją išlaikyti pirmininkas smarkiai rizikuoja prarasti kitų frakcijos narių pasitikėjimą.
Tai ir pamatysime, kas R.Karbauskiui svarbiau, – frakcijos narių orumas ar A.Širinskienės ambicijos. Nes ji visiškai neužtrenkė durų.
Ji apie R.Karbauskį nepasakė nė vieno blogo žodžio – esą jis geras, tik aplinka kalta.
Jei aplinka save ir toliau laikys avimis, kurios yra suvarytos į gardą, tai elgsis, kaip joms lieps piemuo. Bet aš tikiuosi, kad ten dar yra žmonių, kurie neleis taip su jais elgtis“, – svarstė P.Urbšys.
Bandė politikę įspėti
Kalbėdamas apie A.Širinskienės pasitraukimą ją gerai pažįstantis buvęs Seimo narys pripažino, kad ji vienu metu buvo ir valstiečių burės, ir inkaras: „Jie susilpnėjo pasitraukus Sauliui Skverneliui, gali būti, kad susilpnės likę ir be A.Širinskienės.
Nors R.Karbauskis sau ir kitiems bando įteigti, kad vežimas dabar judės lengviau, jam ir valstiečiams kils rimtas iššūkis, kas užims pilkojo kardinolo vietą.“
P.Uršbys mano, kad A.Širinskienei buvo patikėtas ne tik favoritės, bet ir bulterjero vaidmuo, ir pakeisti ją bus sunku: „Kai ji pajusdavo šeimininko norą kam nors įkąsti, iš karto tai ir darydavo. Ir visą laiką bandydavo atspėti šeimininko norus. Bet panašu, kad ir šeimininkui tai įgriso.“
Beje, P.Urbšį galima laikyti A.Širinskienės politiniu krikštatėviu – jis ją atrado, kai ši teisininkė ir teologijos mokslų magistrė darbavosi Seimo Sveikatos reikalų komitete eksperte.
P.Urbšys pripažino, kad A.Širinskienė pagal savo vertybes labai tiko valstiečiams, todėl pasiūlė ją įtraukti į kandidatų sąrašą. Tačiau moteriai tapus Seimo nare netrukus pastebėjo, kad politika jai tapo religija, o R.Karbauskis – tos religijos garbinimo objektu.
Buvęs parlamentaras „Lietuvos rytui“ atviravo, kad A.Širinskienę bandęs įspėti dėl aklo atsidavimo: „Aš jai sakiau, kad jai tai baigsis liūdnai. Anksčiau arba vėliau toks žmogus tampa nereikalingas, o jo pastangos neįvertintos. Tačiau ji buvo apkvaitusi nuo įgautos Seimo nario galios ir nemanė, kad tai gali nutikti su ja.“
Anot P.Urbšio, buvusi kolegė ypač apkvaito, kai dėl skandalo iš Seimo buvo priversta pasitraukti valstiečių lyderio globotinė Greta Kildišienė: „Tada ji tapo ir R.Karbauskio guodėja, ir jo reikalų tvarkytoja.
Tačiau galiausiai tokia abipusė priklausomybė ir šios moters dominavimas pirmininkui ėmė kenkti. Matydavosi, kad R.Karbauskiui įkyrėdavo jos nuolatiniai skambučiai, žinutės, žvilgsniai.“
Buvusio Seimo nario įsitikinimu, neįmanoma, kad valstiečiai būtų išdrįsę priekaištauti A.Širinskienei ir liepę jai vaikščioti avariniais laiptais, jei nebūtų turėję R.Karbauskio palaiminimo.