Spalio 28 d. Europos Tarybos Pompidou grupės 50 metų šventinio minėjimo konferencijoje vyko geriausių Europos narkotikų prevencijos projektų apdovanojimai. Apdovanojimas „jaunimas – jaunimui“ projektų atrankoje įteiktas projektui „Sniego gniūžtė“, kurį vykdo Lietuvos jaunimo sąjunga „Žingsnis“.
Kaip teigia pati organizacija, „Sniego gniūžtė“ – tai prevencijos programa, kurią planuoja bei įgyvendina jaunimas savo bendraamžiams. Jiems daug lengviau sukurti bendraamžiams malonią aplinką, kuri nėra nuobodi ir kartu skatina nevartoti svaigalų. Ši programa padeda ugdyti bendravimo, teisingų sprendimų priėmimo, kritinio mąstymo, sveikos gyvensenos skatinimo įgūdžius.
Lietuvos jaunimo sąjungos „Žingsnis“ pirmininkas Eimantas Butkus pasakojo, jog, nors viltis gauti apdovanojimą buvo, laimėjimas labai maloniai nustebino.
„Šiek tiek turėjome tokią nuojautą, kad gausime, nes programą vykdome daugiau nei 20 metų, ji yra kokybiška ir ganėtinai išskirtinė. <...> Mums visai gerai sekėsi, buvo nemažai šansų, bet kai sužinojome, kad laimėjome, vis tiek buvo didelis siurprizas ir daug džiaugsmo“, – portalui lrytas.lt sakė organizacijos pirmininkas.
Pasak jo, Lietuvoje yra gana mažai prevencinių programų, bet didžiąją dalį jų organizuoja mokytojai arba kiti specialistai, kurie atvažiuoja į mokyklas ir veda paskaitas apie psichoaktyviųjų medžiagų žalą bei jų poveikį.
„O mūsų programa paremta „jaunimas – jaunimui“ principu, jog viską įgyvendina ir organizuoja patys jaunuoliai. 14-19 metų moksleiviai organizuoja savaitgalio trukmės stovyklas – tai irgi yra mūsų išskirtinumas, nes atvykę dalyviai mato savo bendraamžius, kurie yra pasirinkę gyvenimą be svaigiųjų medžiagų.
Taip pat programa paremta bendruomenės kūrimu ir įgūdžių ugdymu – moksleiviai kuria šiltą ryšį, pamato, kad yra žmonių, kurie renkasi gyvenimą be psichoaktyviųjų medžiagų, kurie gali išklausyti ir su kuriais galima būti savimi“, – tvirtino E.Butkus.
Organizacijos atstovė Kamilė Ignatavičiūtė taip pat neslėpė, jog tarptautinis įvertinimas labai nudžiugino.
„Rašėme tą projektą prieš metus, tai galvojom, kad jau tikrai viskas – nelaimėjome. Bet kai po metų gavome laišką, visa organizacija labai nustebo, nes būti atrinktiems iš 53 projektų yra labai didelis įvertinimas. Jaučiamės taip, lyg labai daug darėme, ir pagaliau tai atsipirko“, – įspūdžiais dalijosi K.Ignatavičiūtė.
Ji taip pat pažymėjo, jog programos išskirtinumas ir stiprybė yra tai, kad „Sniego gniūžtėje“ beveik nėra suaugusių žmonių.
„Visą programą vykdo labai jauni žmonės, žinoma, jie praeina įvairius mokymus, kad būtų tam pasiruošę. Ir pačios veiklos labai išskirtinės, nes šviečiame jaunimą ir rodome, kaip jie gali leisti laiką be įvairių psichotropinių medžiagų. Norime parodyti, kad yra kitų puikių alternatyvų“, – teigė K.Ignatavičiūtė.
Tikisi, kad apdovanojimas paskatins ir kitus
Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) direktorius Renaldas Čiužas portalui lrytas.lt teigė, kad šis apdovanojimas – tikrai pelnytas.
„Kriterijus buvo labai svarbus – koks yra jaunimo indėlis padedant ir teikiant pagalbą prevencijos ir kitais klausimais. Manau, šis projektas, kuris ir buvo apdovanotas, tuos kriterijus tikrai atitiko.
Kitas dalykas – „Sniego gniūžtės“ projektas pasaulyje tikrai nėra naujas, Lietuvoje jis startavo 1994 metais. Tuo metu, kaip aš sakau, mes neturėjome nieko bendro nei su Europos Taryba, nei su Pompidou grupe, bet faktas tas, kad ši iniciatyva Kaune prigijo“, – kalbėjo R.Čiužas.
Pasak jo, labai simboliška, kad ši sniego gniūžtė „prasirito“ per visą Lietuvą ir šiandien tai yra viena iš populiarių prevencinių programų. NTAKD vadovas pridūrė, jog šis apdovanojimas galėtų paskatinti ir kitas organizacijas.
„Lietuva turi daug įvairių pozityvių ir gerų pasiekimų, patirčių, bet ne visada mes skiriame laiko pagyroms arba viešinimui, daugiau dirbame savo darbą ir tiesiog bandome siekti rezultatų. Labai tikiuosi, kad šio apdovanojimo išviešinimas paskatins bent jau pasakyti garsiai, kad mes darome, galime ir kviečiame“, – sakė G.Čiužas.
Organizacijos „Žingsnis“ pirmininkas E.Butkus svarstė, jog šis apdovanojimas taip pat yra puikus paskatinimas šalies jaunimui.
„Tai parodo, kad jaunimas gali organizuoti kokybiškas veiklas, kurios yra pripažįstamos Europos mastu. Tai įrodo, kad reikia skirti dėmesio ir prevencijai, ne tik kontrolės priemonėms.
Nors Lietuva vis dar viena pirmaujančių pagal psichoaktyviųjų medžiagų vartojimą, bet ji gali rodyti teisingą pavyzdį su efektyvios kontrolės ir prevencijos įgyvendinimu. Gal tai paskatintų ir kitas valstybes pažiūrėti į Lietuvos pavyzdį ir nuspręsti, ką galima įgyvendinti savo šalyje“, – kalbėjo E.Butkus.
Šiais metais Europos prevencijos projektų konkursui buvo pateikti 53 projektai, iš kurių atrinkti trys geriausi – Lietuvos („Sniego gniūžtė“), Belgijos („S.A.M.E.N.“) ir Lenkijos („Trip App“) projektai. Konkurso nugalėtojai apdovanoti Pompidou grupės skiriamu prizu – statulėle, diplomu ir pinigine 5000 eurų premija.