Su padėtimi nebenorinčios taikstytis LGBTQ+ vaikų šeimos surėmė pečius: to Lietuvoje dar nebuvo

2021 m. spalio 28 d. 10:22
Keblumai dėl Partnerystės įstatymo priėmimo ir sunkumai, su kuriais susiduria LGBTQ+ vaikai, privertė jų mamas ir kitus giminaičius burtis į nevyriausybinę organizaciją bei taip kovoti už jų teises. „Mamos už LGBTQ+ vaikus“, – toks skambus pavadinimas suvienijo kelias su esama padėtimi taikstytis atsisakančias mamas, kviečiančias jungtis visus neabejingus asmenis.
Daugiau nuotraukų (20)
Organizacijos tikslas – emociškai padėti tėvams, auginantiems LGBTQ+ vaikus, ir patiems vaikams, susiduriantiems su įvairiausiais iššūkiais ir netolerancija visuomenėje.
„Tokioje Lietuvoje dabar yra nesaugu atsiverti. Mes atsiradome kaip tokios amazonės. Tai yra labai atsakingas žingsnis, kurį reikia prisiimti pačiam, apskaičiuoti, kiek tai kainuos, nes reikės atlaikyti įvairius dalykus, kurie lies ir šeimą, ir artimuosius“, – įsitikinusi viena iš idėjos autorių, LGBTQ+ vaiko mama, panevėžietė Jolanta Vaitiekūnienė.
Dar viena organizacijos steigėja – medicinos mokslų daktarė, vaikų odontologė Rasa Račienė, šią savaitę savo pastangomis išsikovojusi galimybę susitikti su prezidentu Gitanu Nausėda ir aptarti priežastis, kodėl Lietuvai yra būtinas Partnerystės įstatymas.
„Didžiausias mūsų fokusas bus pagalba šeimoms, tėvams. Ir šiandien aš gaunu žinučių iš pačių LGBTQ+ žmonių, kurie teigia, kad net nuėjimas pas prezidentą nublanksta, jeigu jų šeimose pasikeistų situacija. Jeigu jų šeimose tėvai pagaliau priims savo vaikus tokius, kokie jie yra. Jeigu šeimose nebebus vaikų, kurie nedrįsta pasisakyti, kad jie yra kitokie.
Vienas vaikinas man parašė, kad įkvėptas mano veiklos, viešumo, išdrįs pasisakyti savo tėvams, ko jis nebuvo padaręs iki šiol. Daugybė tėvų dėkoja už viešą pasirodymą. Aš manau, kad mes, kaip organizacija, galėsime pasisakyti. Tai bus stipriau.
Mes tikrai visomis jėgomis stengsimės ištransliuoti šitą žinutę, kad mūsų žodis pirmiausia pasiektų ne politikus, o šeimas ir tėvus“, – kalbėjo R.Račienė.
Kaip nurodo pačios mamos, veiksmai, kurių jos taip pat ketina imtis – susitikimai su politikais, bendruomenėmis, renginių organizavimas, švietėjiškos medžiagos rengimas ir platinimas, dalyvavimas diskusijose žiniasklaidoje. Pirmoji mamų užduotis bus susitikti su Partnerystės įstatymo iniciatoriais.
„Yra planų važiuoti į regionus ir ten susitikti su bendruomenėmis, galbūt per bibliotekas. Žiūrėsime, kaip mums pavyks susiorganizuoti, kiek mes turėsime pagalbos ir jėgų“, – tvirtino moteris.
J.Vaitiekūnienė: kai giminaičiai nepriima, tenka ieškoti kitų žmonių
Savo ruožtu J.Vaitiekūnienė pasakojo dar prieš penkerius metus pajutusi, kad jai reikia pagalbos, – tėvų, kurie taip pat augina LGBTQ+ vaikus. Mintis apie tokių tėvų susivienijimą jai kilo po kelionės į Lenkiją, kur J.Vaitiekūnienė sudalyvavo vienos iš tokių organizacijų susitikime.
„Gyvenau su tomis mamomis viename viešbutyje. Viena mama iš Peterburgo man sako: „Jūs gi Lietuva, esate Europos Sąjungoje, pas jus nėra organizacijos?“ Nuo 2016 metų gegužės atėjo diena, kai ta organizacija startuoja. Atsirado tokių žmonių, kurie eis su šia idėja“, – įsitikinusi panevėžietė.
LGBTQ+ vaiko mama pabrėžė, kad auginant šiai bendruomenei priklausančią atžalą labai svarbus kitų asmenų palaikymas, supratimas, nes dėl tolerancijos stygiaus dažnai nutrūksta ryšiai net su giminaičiais.
„Turint tokį vaiką, atsiranda dar tokios šakos giminėje, giminaičiai nepriima. Atsibarsto mano tikroji giminė ir aplinka. Man, kaip mamai, tai yra labai skaudu. Tuomet aš ieškau kitų žmonių, kaip giminių, emocinio ryšio“, – aiškino J.Vaitiekūnienė.
Trečioji organizacijos iniciatorė – LGBTQ+ vaiko teta Lina Plieniūtė, pati ieškojusi pagalbos savo giminaičiams.
„Atsiradus LGBTQ+ vaikui, norėjau kažkaip padėti tėvams, pačiam vaikui ir pradėjau ieškoti pagalbos. Jeigu šeimoje atsiranda LGBTQ+ vaikas ir tu aplinkoje neturi kažko pažįstamo iš to rato, nežinai, kur kreiptis, ieškoti tam tikros informacijos, palaikymo. Mes siekiame, kad žmonės žinotų, kad gali kažkur kažką susirasti, kur galėsime nukreipti“, – akcentavo moteris.
„Mūsų vaikai žudosi“
LGBTQ+ vaiko teta pakvietė į „Mamos už LGBTQ+ vaikus“ jungtis visus norinčius ir patikino, kad organizacijos neremia jokia politinė jėga.
„Prie organizacijos labai kviečiame prisijungti tėvus, mamas, močiutes, senelius, artimuosius, kurie galėtų padėti skleisti toleranciją, supratimą, mažinti susipriešinimą su visuomene. Mūsų neremia jokia politinė jėga. Mes būsime atvira organizacija, patys palaikysime tuos, kurie siekia tų pačių tikslų, priimsime paramą ir pagalbą mūsų veiklai iš visų norinčių“, – nurodė ji.
Organizacijos sumanytojos pažymi, kad prie iniciatyvos jau prisijungė daugiau suinteresuotų tėvų, tačiau jie norėtų likti anonimiškais.
„Mūsų organizacijoje yra ir tėčių, ir senelių. Bet ne tame esmė. Svarbiausia, kad galbūt mažės nepilnamečių vaikų savižudybės. Tai yra pagrindinis skausmas, kuris pritraukė mus čia šiandien. Mūsų vaikai žudosi. Jie girdi aplinką, tėvus, neištveria homofobijos ir palūžta. Čia yra faktai“, – konstatavo J.Vaitiekūnienė.
„Mes išeiname su taika. Siekiame priimti žmones, o ne juos atstumti. Tikrai iš mūsų neišgirsite purvo, nes mes ne dėl to atėjome, kad kažką apdergtume. Stovime už savo ir už kitų vaikus. Siekiame taikiai, kultūringai parodyti Lietuvai, kad visi žmonės yra verti lygių teisių“, – apibendrino R.Račienė.
LGBT^InstantRasa Račienė
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.