Čia įgyvendintas šiauliečio dizainerio Ado Toleikio projektas „Jungtis“, simbolizuodamas lietuvių ir žydų bendradarbiavimą Holokausto metu, jungia lietuvišką ornamentą su Dovydo žvaigžde ir apima ne tik paminklą Šiaulių miesto ir regiono teisuoliams, bet ir getų vartų vietas žyminčius meninius akcentus.
Monumente iškaltos Pasaulio tautų teisuolių pavardės. Tokiu būdu skvere įamžinta per 180 Šiaulių mieste ir regione žydus gelbėjusių asmenų.
Atvyko daug garbių svečių
Į Pasaulio tautų teisuolių skvero atidarymo ceremoniją atvyko Lietuvos Respublikos Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, būrys Seimo narių, Izraelio, JAV, Vokietijos ir Japonijos ambasadoriai, NATO integravimo pajėgų Lietuvoje vadas plk. Peter Nielsen, Lietuvos kariuomenės vadas Valdemaras Rupšys, Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky bei Mažeikiuose gyvenanti Pasaulio tautų teisuolė Genovaitė Černiauskaitė-Dugnienė.
Ceremonijoje dalyvavo ir Šiaulių miesto vadovai, žydų bendruomenių nariai, paprasti šiauliečiai.
Tylos minute pagerbus Anapilin išėjusius Pasaulio tautų teisuolius susirinkusiuosius pasveikino Šiaulių miesto meras Artūras Visockas. Jis sakė, kad būtų išvengta skaudžių pasekmių ir dabar reikia klausyti sąžinės bei širdies balso, o ne vykdyti formalius įsakymus.
„Teisuoliai parodė, kad reikia prisiimti atsakomybę, nes žudynių mechanizmo vienas žmogus negali įgyvendinti, tai gali padaryti tik už kolektyvinės atsakomybės pasislėpę žmonės“, – sakė Šiaulių miesto meras.
Seimo pirmininkė V.Čmilytė-Nielsen sakė, kad savo ir savo artimųjų gyvybe rizikavę Pasaulio tautų teisuoliai ne tik „atvėrė kitą žmogiškumo ribą, bet ir išgelbėjo mums galimybę gyventi oriai“.
O kaip pasielgtumėte Jūs?
Izraelio ambasadorius Yossef Levy, kad šio skvero atidarymas yra vienas įsimintiniausių jo kaip ambasadoriaus karjeros Lietuvoje įvykių.
„Žydų tautą gelbėjusiems žmonėms ir jų artimiesiems grėsė mirtis. O kaip pasielgtumėte jūs, jei į jūsų namų duris pasibeldęs žmogus paprašytų pagalbos, nes priešingu atveju jis po kelių valandų bus sušaudytas? Pasaulio tautų teisuoliai elgėsi prieš įstatymą, bet išsaugojo žmogiškumą. Izraelio valstybė nori jiems visiems padėkoti“, – sakė Izraelio ambasadorius.
Vokietijos ambasadorius Matthias Peter Sonn sakė, kad per Holokaustą nužudytų žmonių atgaivinti neįmanoma, bet įmanoma iš to pasimokyti.
Alėjoje pasodino 30 sakurų
Pasaulio tautų teisuolių skvero monumentą pašventino Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis.
Lietuvos ir Izraelio valstybinių vėliavų spalvų juostele perrištą raudoną rožę ir žvakę padėjo tautiniais kostiumais vilkėjusi pora.
Lietuvos kariuomenės garbės kuopos kariai iššovė tris salves.
Po pasaulio Pasaulio tautų teisuolių skvero atidarymo svečiai vyko į Dainų parką, kur kartu su Japonijos ambasadoriumi Tetsu Ozaki prie Pasaulio tautų teisuoliui Čijunei Sugiharai atminti skirtos sakurų alėjos pasodino dar trisdešimt sakurų.
Renginys tęsėsi Venclauskių rūmuose, kur Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus darbuotojai skaitė paskaitą, skirtą Pasaulio tautų teisuoliams atminti.
Skvere galėtų vykti ir pamokos
Sumanymas Šiauliuose pagerbti Pasaulio tautų teisuolius prieš penkerius metus kilo Saniai Kerbeliui, kuris šiuo metu vadovauja Šiaulių apskrities žydų bendruomenei.
Pasak S.Kerbelio, per Holokausto minėjimus žmonės, kurių šeimos nariai buvo išgelbėti, visuomet mini, kad tik dėka tų gelbėjusių yra jie patys, jų vaikai ir anūkai.
Pasaulio tautų teisuolių skvero sumanytojo teigimu, čia iškaltos teisuolių pavardės yra tik mažiausia pagarbos jiems dalis.
S.Kerbelio manymu, Pasaulio tautų teisuolių vardais turėtų būti pavadinamos gatvės, šiame skvere galėtų vykti pamokos.