Prieš vidurdienį po šalies vadovo langais pasirodžiusi moteris sulaukė ir nedidelio palaikymo – prie jos iniciatyvos prisijungė keli LGBT bendruomenės nariai, jų mamos ir Lietuvos žmogaus teisių centro vadovė Jūratė Juškaitė.
R.Račienė: gydžiau vieną iš prezidento dukrų
Viešą kreipimąsi į prezidentą trečiadienį išplatinusi R.Račienė davė pažadą, kad kol G.Nausėda su ja nesusitiks pasikalbėti, ji kasdien ateis į Simono Daukanto aikštę ir lauks po Prezidentūros langais. LGBT vaiką auginanti mama priekaištavo, kad šalies vadovas iki šiol atsisako susitikti su šios bendruomenės atstovais ir jų šeimomis.
Praėjus vos kelioms valandoms po išplatinto laiško moteris sulaukė Prezidentūros atsako, kuriame teigiama, kad G.Nausėda yra pasiruošęs kitą savaitę skirti laiko susitikimui. Tačiau R.Račienė pranešė vis tiek ketvirtadienį ateisianti prie Prezidentūros.
Ji tikino nustebusi dėl tokios greitos šalies vadovo reakcijos į išsakytą prašymą susitikti, tačiau svarstė, kad tam įtakos galėjo turėti praeityje palaikytas ryšys.
„Tikrai nesitikėjau tokio greito atsakymo. Iš kitos pusės, buvo mintis, kad mus su prezidentu sieja šiek tiek kiti santykiai. Aš esu vaikų odontologė. Mes esame turėję ryšių tame. Galbūt prezidentas, žinojęs mane, kaip gydytoją, sureagavo greičiau“, – kalbėjo R.Račienė.
Paklausta, apie kokius ryšius kalba, moteris pripažino kadaise buvusi vienos iš G.Nausėdos dukrų odontologe. „Taip, aš gydžiau vieną iš prezidento dukrų. Labai tikiuosi, kad gal buvo ir tame priežastis, kodėl šis atsakymas buvo toks greitas“, – vylėsi LGBT vaiką auginanti mama.
Tikisi sulaukti iš prezidento pažado
Į S.Daukanto aikštę atvykusi moteris pasidžiaugė, kad po viešai išplatinto laiško prezidentui sulaukė didžiulio palaikymo ir tik trijų nemalonių žinučių. Ji aiškino, kad nors prezidentas ir sutiko su ja pasimatyti, ji čia atėjusi parodyti, jog vien Prezidentūros pakvietimas neužtikrina šalies vadovo retorikos pasikeitimo ir Partnerystės įstatymo palaikymo.
„Tikiuosi, kad mano atėjimas čia, kitų žmonių susibūrimas, duos dar šiek tiek daugiau atgarsio, jog vis tik pirmadienį, susitikusi su prezidentu ir išėjus čia, ant laiptų, aš galėčiau pasakyti, – prezidentas man pažadėjo ginti visus žmones“, – lūkestį išsakė R.Račienė.
LGBT vaiką auginanti mama pasakojo aktyviai palaikyti šią bendruomenę pradėjusi pavasarį, kai Seime buvo pateiktas Partnerystės įstatymas. Tuomet ji kreipėsi į visuomenę, konstatuodama, kad LGBT vaikai ir jų šeimos gyvena šalia bei klausė, kokią grėsmę jie gali kelti aplinkiniams.
„Tai yra šių veiksmų tąsa, kai aš supratau, kad galiu stovėti čia, kovoti ne tik už savo vaiką, bet ir kitus vaikus, mamas, kurios niekada čia neateis, neišdrįs padaryti tokio žingsnio dėka aplinkos, kuri šiandien yra labai stipriai pilna neapykantos“, – apgailestavo moteris.
Anot R.Račienės, būtent neapykantos kupini komentarai viešojoje erdvėje sukelia didžiulį skausmą. Dėl jų vilnietei yra tekę kreiptis ir į e-policiją. Tačiau šios atsakymas visuomet buvo toks pats – keliaukite į teismą.
„Nė vienam nelinkėčiau to išgyventi. Kiekviena žinutė, gauta asmeniškai, nužudo. Neįsivaizduoju, jei ant manęs gatvėje kažkas pradėtų rėkauti, kad esu išsigimėlė, pagimdžiau išsigimusius vaikus, aš to nenorėčiau sulaukti. Bet galiu“, – guodėsi ji.
Moteris prisiminė gegužės mėnesį vykusį prieš Partnerystės įstatymą nukreiptą Šeimų maršo mitingą, kuris į Vingio parko prieigas pritraukė ir grupelę LGBT bendruomenės narių, nepatenkintų tokiu renginiu. R.Račienė tądien visą dieną praleido iš rankų nepaleisdama telefono ir laukdama savo vaiko žinučių, ar jam viskas gerai, ar ten būti tikrai yra saugu.
Kalbėdama apie galimybę LGBT poroms įsivaikinti, vaikų odontologė pabrėžė, kad jai asmeniškai šis klausimas nėra aktualus, nes jos atžala nuolat kartoja vaikų nenorinti. O anūkų R.Račienė sako jau turinti, nes užaugino ne vieną vaiką.
„Nuo pat vaikystės aš girdžiu sakinį: „Aš niekada neturėsiu vaikų.“ Šioje vietoje negaliu kalbėti už kitus. Reikėtų tiesiog pasižiūrėti, kas vyksta pasaulyje. Tokių šeimų tikrai yra. Taip pat ir Lietuvoje“, – aiškino ji.
LGBT vaiko mama tvirtino, kad šios bendruomenės atstovai ir toliau jausis atstumti, kol nebus priimtas orus Partnerystės įstatymas.
„Tokio pažado aš tikėčiausi iš prezidento, kad jis pagaliau nustos skirstyti žmones į teisingus ir atstumtuosius“, – akcentavo R.Račienė.
„Žadėjote gerovės valstybę visiems, bet tik ne mano vaikui“
Viešai išplatintame laiške G.Nausėdai moteris rašė, kad jai yra be galo skaudu skaityti žeminančius komentarus apie savo vaiką. Ji klausė, kaip į įvairiausius grasinimus savo dukroms reaguotų pats G.Nausėda ir jo žmona Diana Nausėdienė.
„Gerbiamas prezidente, kaip jūs kartu su žmona Diana jaustumėtės, jei tokius komentarus tektų skaityti apie savo dukras Ugnę ir Gedailę? O kaip būtų, jei tai – ne tik komentarai internete, bet išties kas nors tokius žodžius ištartų jūsų dukroms ir spjautų į veidą? Pagrasintų susidoroti?
Nežinau, kaip jums, bet man – LGBT vaiko mamai – kasdien tenka skaityti panašaus pobūdžio komentarus, kasdien tenka išklausyti įvairias aplinkinių, artimųjų, „draugų“ replikas apie tai, kad LGBT žmonėms ne vieta mūsų visuomenėje. Apmaudu, kad prie tokios atmosferos ir visuomenės susiskaldymo prisideda ne tik dalis politikų, viešų asmenų, bet ir jūs – prezidentas.
Prezidentas, žadėjęs gerovės valstybę visiems, bet tik ne mano vaikui... Prezidentas, kuris turėtų vienyti tautą, ją skaldo, aiškindamas, kad dalis žmonių negali turėti šeimos, vaikų. Man iš skausmo plyšta širdis, nes visi tie žodžiai – apie mano vaiką.
Kiekvieną dieną nerimauju, kad tik nieko nenutiktų mano vaikui, kad visos tos patyčios ir neapykanta, tvyranti viešojoje erdvėje, nesužlugdytų mano vaiko emociškai ir jo nepalaužtų. Patikėkite, tai – nepakeliama, žemina ir žeidžia iki sielos gelmių“, – rašė moteris.
Klausimų R.Račienei turi ir pats G.Nausėda
Savo ruožtu pats G.Nausėda tvirtina esąs pasiruošęs kitą savaitę susitikti su LGBT vaiką auginančia mama. Tiesa, šalies vadovas pareiškė, kad su patyčiomis šiomis dienomis susiduria visi asmenys, nepriklausomai nuo jų seksualinės orientacijos, todėl jis pats ketina teirautis R.Račienės, kaip ji vertina tokią situaciją.
„Aš esu pasiruošęs tokiam dialogui. Aš ir galiu, ir noriu susitikti. Manau, kad tikrai verta išklausyti. Kai ką aš girdėjau iš nuotrupų žiniasklaidoje. Bet šiandien aš manau, kad problema yra gerokai platesnė. Kuomet gerbiama mama kalba apie patyčias, grasinimus – mes visi šiandien susiduriame su šiuo fenomenu.
Nepriklausomai nuo seksualinės orientacijos, šiandien susipriešinimo Lietuvoje yra aiškiai per daug. Man tikrai įdomu su ja pasišnekėti, kaip ji vertina kitų visuomenės grupių persekiojimą dėl to, kad jos, pavyzdžiui, negalvoja taip, kaip kita visuomenės grupė.
Juk už tai šiandien yra grasinama net ir mirtimi“, – atkreipė dėmesį G.Nausėda.
Prezidentas paneigė R.Račienės pasvarstymus, kad šis jai laiko paskyrė dėl pažinties praeityje.
„Tai yra jautru, kuomet mama kalba apie savo vaikus. Dėl tos priežasties aš tikrai pirmadienį susitiksiu su gerbiama ponia R.Račiene, kuri, kaip išaiškėjo, turėjo reikalų su mano dukra. Deja, to aš negalėjau žinoti, nes tai buvo prieš 20 metų. Tuomet mes dar buvome gerokai jaunesni, todėl aš jos neatpažinau.
Dabar atpažinau ir galiu pasakyti, kad tai buvo geležinės kantrybės gydytoja, nes mano vaikas labai bijojo eiti pas dantistę. Nežinau, kiek ji paklojo jėgų ir laiko tam, kad padėtų“, – pasakojo prezidentas.
„Manau, kad bus nuoširdi, jautri diskusija ir mes privalome šiais laikais klausytis vieni kitų“, – apibendrino jis.