Šiuo metu už nedidelio kiekio narkotinių ar psichotropinių medžiagų gaminimą, perdirbimą, įgijimą, laikymą, gabenimą ar siuntimą be tikslo jas platinti yra numatyta baudžiamoji atsakomybė. Tuo metu „laisviečiai“ laisvės atėmimo bausmes siūlo pakeisti į pinigines baudas nuo 50 iki 350 eurų.
Balsavimo išvakarėse net valdantieji vieni kitų klausinėjo, ar pagrįstos kalbos, kad Laisvės partija gali trenkti koalicijos durimis, jei nebus pritarta dar vienam jos užmojui.
Šaltinių teigimu, beveik trečdalis konservatorių frakcijos narių prieš balsavimą neslėpė, kad nėra linkę remti „laisviečių“ iniciatyvos.
Apie tokias nuotaikas konservatorių stovykloje žinojusi Laisvės partijos lyderė Aušrinė Armonaitė koalicijos partnerius spaudė bent jau nežlugdyti dar vieno jų projekto nepasiekus priėmimo stadijos ir jai pavyko tai pasiekti: už projektą po svarstymo balsavo 65 Seimo nariai, prieš buvo 40, susilaikė keturi.
Džiaugėsi per anksti?
Netrukus po šio tarpinio balsavimo „laisviečiai“ suskubo džiaugtis, kad iki narkotikų dekriminalizavimo liko vos vienas žingsnis.
Bet konservatoriai į tai žvelgė su nuolaidžia šypsena. Buvo matyti, kad dalis jų už partnerių teikiamą projektą balsavo sukandę dantis ir nežadėjo, jog jį parems priėmimo metu.
Nori pagerinti atmosferą
Per balsavimą vienintelis susilaikęs konservatorius Seimo pirmininko pavaduotojas Paulius Saudargas atvirai pripažino, kad buvo sprendžiamas ne tik su narkotikais įkliūvančių jaunuolių likimas.
„Gal apie koalicijos griūtį nereikėtų kalbėti, bet šis balsavimas svarbus dėl bendros atmosferos koalicijoje.
Žinoma, šis balsavimas turi taktinių elementų. Koalicijos partneriai prašė, kad balsavime nedalyvautų tie, kurie planuoja balsuoti prieš. Bet iš esmės nėra ir ypač didelio pasipriešinimo. Pataisius projektą gal net būtų galima jam pritarti.
Tai yra tas vertybinis klausimas, kur kompromiso galimybė turbūt yra didžiausia. Jis nesukelia tokios dramos kaip kiti“, – „Lietuvos rytui“ kalbėjo P.Saudargas.
Lėmė solidarumas
Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas taip pat įsitikinęs, kad šio balsavimo rezultatus nulėmė solidarumas su koalicijos partneriais.
Tačiau politikas nesiėmė garantuoti, ar toks koalicinis solidarumas lydės ir per galutinį balsavimą.
E.Gentvilas taip pat neslėpė, kad įtakos įvykusiam balsavimui galėjo turėti ir artėjantis biudžeto priėmimas: „Manau, kad žmonės į koaliciją žvelgia kaip į labai svarbų dalyką. Nedrįstu teigti, kad koalicija griūtų, jei projektas nebūtų sulaukęs pritarimo, bet visi supranta, kam tie dūriai, kai yra svarbesnių dalykų.“
Kaip Laisvės partija vis dėlto gali elgtis, jei per galutinį balsavimą šis projektas nesulauks valdančiųjų paramos? „Aš galiu tik pakartoti, kad ši partija niekur nesitrauks, – jiems tai būtų griuvimas į beviltišką padėtį“, – kalbėjo E.Gentvilas.
Nuomonės išsiskyrė
Seime svarstant siūlymą dėl narkotikų dekriminalizavimo politikų nuomonės išsiskyrė.
Konservatorius Linas Slušnys teigė, kad nuo narkotikų priklausomiems žmonėms reikia pagalbos, o ne kalėjimo: „Kartais sunku stebėti žemyn besiritantį žmogų, bet laiku sugriebę jį prie bedugnės krašto mes galime pakeisti jo gyvenimą. Baudžiamasis kodeksas šiuo atveju niekuo padėti negali, nes tam reikia tiesiog žmogiškumo.“
Tuo metu buvęs sveikatos apsaugos ministras valstietis Aurelijus Veryga nuogąstavo, jog priėmus pataisą jaunuoliams bus siunčiama žinutė, kad narkotikai yra žaislas, o nedidelis jų kiekis viso labo pramoga. Be to esą tai būtų žingsnis narkotikų legalizavimo link.