A. Dulkys skeptiškas dėl A. Verygos siūlomos išmokos: opozicijai irgi reikėtų pagalvoti, ką kalba

2021 m. rugsėjo 29 d. 11:47
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) suformuotos šešėlinės Vyriausybės teiktas įstatymo projektas, numatantis 100 eurų vienkartinę išmoką nuo COVID-19 pasiskiepijusiems 65 metų ir vyresnio amžiaus asmenims, susidūrė su pirmąja kliūtimi Seime.
Daugiau nuotraukų (6)
Seimo Teisės departamento teigimu, toks įstatymas gali prieštarauti Konstitucijos 29 straipsnyje įtvirtintam asmenų lygiateisiškumo principui. Savo ruožtu vienas projekto iniciatorių, valstietis Aurelijus Veryga svarstė, kad siūlomą išmoką reikėtų išplėsti ir asmenims, sergantiems sudėtingomis lėtinėmis ligomis.
Tuo metu sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys teigė, kad toks siūlymas atvertų Pandoros skrynią, be to, tokie svarstymai gyventojams galimai sukuria netinkamus lūkesčius, skatina vakcinaciją atidėti.
A.Veryga: išmoka neturėtų apsiriboti vien amžiumi
Seimo Teisės departamento teigimu, valstiečių siūlomas įstatymas gali prieštarauti Konstitucijai, atsižvelgiant į teisinės valstybės, darnios pilietinės visuomenės principus, gali prieštarauti Konstitucijos 29 straipsnyje įtvirtintam asmenų lygiateisiškumo principui.
Buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, atsikirsdamas Teisės departamento pastaboms, argumentavo, jog dauguma priemonių skirtos apsaugoti vyriausio amžiaus – pažeidžiamiausius, asmenis.
„Gyvename neeiliniu laikotarpiu. Matome, kad situacija, susijusi su COVID-19, deja, bet negerėja. Iš esmės visos karantino priemonės dažniausiai yra taikomos apsaugoti pačius pažeidžiamiausius visuomenės narius“, – Teisės ir teisėtvarkos komiteto posėdžio metu argumentavo parlamentaras.
„Manome, kad tokia priemonė, kuri leistų paskatinti juos pasiskiepyti be prievartos, be spaudimo, sukuriant tam tikrą finansinę paskatą, kurią yra taikiusios kitos šalys ir kitose kontekstuose, pavyzdžiui, skiepijant nuo gripo, yra tikrai pasiteisinusi“, – pridūrė valstietis.
Tuo metu atsakydamas į galimai pažeidžiamą piliečių lygiateisiškumo principą A.Veryga teigė, kad visuomenėje koronaviruso pandemijos prasme jau dabar nėra lygybės.
„Jau dabar dėl kovidinių problemų visuomenė nėra lygiateisė plačiąja prasme – vyresni žmonės labiau rizikuoja patirti komplikacijas ir numirti, tai reiškia, kad ir jų apsaugos priemonių ar skatinimo priemonių reikia daugiau negu jauno amžiaus žmogui“, – įvertino Seimo narys.
Vienintelė Teisės departamento pastaba, su kuria A.Veryga sutiktų – kad skiriant tokią vienkartinę išmoką nebūtų apsiribojama vien amžiumi.
„Yra dar viena visuomenės grupė, kuri čia nėra numatyta – žmonės, kurie turi sudėtingų lėtinių ligų, pavyzdžiui, yra imunosupresuoti, arba turi sudėtingų onkologinių ligų. Jei vadovaujamės didelės rizikos patirti komplikacijas ir žūti užsikrėtus šia infekcija logika, tai tą grupę reikėtų praplėsti“, – teigė A.Veryga.
Valstietė Agnė Širinskienė paantrino, kad diskriminavimas, nurodomas Teisės departamento išvadoje, yra pozityvioji diskriminacija.
„Yra objektyvios priežastys, kodėl išskiriama senjorų grupė, lygiai taip pat būtų objektyvios priežastys išskirti žmones, kurie turi pakankamai sunkias ligas“, – kalbėjo A.Širinskienė.
Anot jos, valstybei įvertinus, kiek kainuoja lovos reanimacijoje, apsimokėtų tam tikras rizikos grupes paskatinti vienkartine išmoka.
A. Dulkys: atvertume Pandoros skrynią
Tuo metu sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys, vertindamas A.Verygos pasiūlymą teigė, jog toks įstatymas atvertų Pandoros skrynią.
„Labai svarbu, kuriame etape tokie dalykai siūlomi. Asmeniškai manau, kad tai yra labai diskutuotinas klausimas, nes tada praveriame Pandoros skrynią. Tada galime pradėti klausti, ar reikėtų mokėti tiems, kurie nenori eiti į rinkimus, ar reikėtų dar už kažką mokėti žmonėms. Visada yra teisingumo jausmo klausimas.
Šiandien, kai yra pandeminė, ekstremali situacija ir kada viskas skaičiuojama valandomis, o kiekviena gyvybė turi savo kainą, be abejo, kad tos diskusijos turi ir kitus aspektus. O galbūt visuomenė gali susitaikyti su tuo, kad štai, mokėkime tokią kainą už tai, kad šie žmonės nezuikiautų, kad jiems visuomenės interesas būtų aukščiau“, – prieš Vyriausybės posėdį kalbėjo A.Dulkys.
Tuo pačiu ministras pabrėžė, kad tiek pozicijos, tiek opozicijos politikai turėtų galvoti apie tai, ką kalba, ir kokius lūkesčius žmonėms sukuria.
„Nes tos vis sklandančios abejonės, tai sukurkime papildomą teisės aktą dėl kažkokios žalos dėl vakcinų, tai gal mokėkime… Daliai žmonių jau yra kuriamas lūkestis, kad gal dar palauksiu, nes čia žala kažkokia yra, galbūt palauksiu, gal man sumokės, gal paskui dar daugiau mokės. Opozicijos politikams irgi reikėtų labai atsakingai pagalvoti apie tai, ką mes kalbame ir kokį lūkestį kuriame“, – pabrėžė A.Dulkys.
Teisės ir teisėtvarkos komiteto posėdžio metu komiteto nariai sutarė padaryti įstatymo projekto svarstymo pertrauką. Atsižvelgus į Teisės departamento pastabas, patobulintas įstatymo projektas grįžtų į Seimo salę.
Pagal įstatymo projektą teisę į vienkartinę išmoką, kurios dydis – 100 eurų, 65 metų ir vyresni asmenys įgytų tuomet, jei jie po 2021 metų rugpjūčio 16 dienos pasiskiepija pagal visą vakcinacijos schemą viena iš Europos Sąjungoje registruotų vakcinų nuo COVID-19.
Įvertinus tai, kiek Lietuvoje yra 65 metų ir vyresnių asmenų, bei kiek iš jų nėra skiepyti, manytina, jog maksimali suma, reikalinga iš valstybės biudžeto tuo atveju, jei skiepytųsi absoliučiai visi nepasiskiepiję šios amžiaus grupės asmenys, būtų – 16 800 000 eurų.
Įstatymo projektą teikia Seimo nariai Aurelijus Veryga, Agnė Širinskienė, Aušrinė Norkienė, Deividas Labanavičius, Arvydas Nekrošius, Giedrius Surplys, Guoda Burokienė, Ligita Girskienė, Eugenijus Jovaiša, Dainius Gaižauskas, Kęstutis Mažeika.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.