Jeigu Seimo rinkimai vyktų dabar, už Socialdemokratų partiją balsuotų 17,7 proc. piliečių – beveik 2 proc. daugiau nei prieš mėnesį. Antroje vietoje – Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, kurių rėmėjų būrys stabilus.
O štai Valstiečių ir žaliųjų sąjungai – nerimo signalai. Prieš mėnesį už ją būtų balsavę 15,6 proc. rinkėjų, o dabar tokių liko 10,4 procento. Tokį nuosmukį, matyt, lėmė ne viena priežastis. Tai ir Ramūno Karbauskio partijos radikalėjimas, ir ekspremjero Sauliaus Skvernelio pasitraukimas iš Seimo valstiečių frakcijos.
„Vilmorus“ vadovo Vlado Gaidžio manymu, daugelis rinkėjų, nusigręžusių nuo valstiečių, atsisuko į socialdemokratus, todėl pastarieji ir sustiprino lyderių pozicijas. Galima pridurti, kad nemaža dalis piliečių tiesiog sutriko – 23,3 proc. apklaustųjų nežino, už kurią partiją balsuoti (prieš mėnesį tokių buvo 17 proc.).
Šiek tiek sušvelnėjus iš Baltarusijos besiveržiančių neteisėtų migrantų krizei gana stipriai išaugo pasitikėjimas pasieniečiais, kariuomene, geriau vertinama ir visa Vyriausybė, labiau imta pasitikėti ir kai kuriomis kitomis institucijomis, netgi Seimu.
Per praėjusią apklausą visi ministrų kabineto nariai surinko daugiau nepalankių gyventojų nuomonių nei palankių, o dabar jau pasirodė prošvaisčių. Su pliuso ženklu šįkart įvertinti Socialinės apsaugos ir darbo bei Krašto apsaugos ministerijų vadovai Monika Navickienė ir Arvydas Anušauskas. Šiek tiek pagerėjo ir premjerės Ingridos Šimonytės, ir vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės, ir net netoli lentelės dugno esančios ekonomikos ir inovacijų ministrės Aušrinės Armonaitės reitingai.
Prasčiau nei anksčiau įvertintas tik vienas kitas Vyriausybės narys, tarp jų – su nesibaigiančia pandemija bandantis galynėtis sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys. Populiarumą barstė ir prezidentas Gitanas Nausėda. Jį palankiai įvertino 52,8 proc., nepalankiai – 25,8 proc. apklaustųjų (rugpjūčio pradžioje šie skaičiai buvo atitinkamai 55,2 ir 23,9).
Dar labiau krito ir Vilniaus mero Remigijaus Šimašiaus reitingai. Neabejotina, jog sostinės merui labiausiai pakenkė galimo interesų konflikto šešėlis paaiškėjus, kad Vilniaus savivaldybės skelbtus viešųjų pirkimų konkursus yra laimėjusios su jo naująja sutuoktine architekte susijusios bendrovės. Pagal populiarumą R.Šimašiui toli iki su Vilniumi konkuruojančio Kauno mero Visvaldo Matijošaičio, kuris senokai įsitvirtinęs trečioje reitingų lentelės vietoje.
Šįkart įdomūs rezultatai gyventojams atsakius į klausimą „Kokie visuomenės veikėjai geriausiai atstovauja jūsų interesams?“ Čia apklausos dalyviai savo nuožiūra gali pasirinkti pavardes.
Daugiausia balsų surinko prezidentas Gitanas Nausėda, bet jų suma nėra džiuginanti – tik 9,5 proc.
Prieš mėnesį šis skaičius buvo 13,9 procento. Visai šalia šalies vadovo atsidūrė socialdemokratų lyderė europarlamentarė Vilija Blinkevičiūtė, nors jos populiarumas pastaruoju metu ir nepadidėjo.
Ant trečiojo šios lentelės laiptelio užšoko nuo Seimo valstiečių frakcijos atsižegnojęs S.Skvernelis – 7,4 proc. (praėjusios apklausos rezultatas – 3,9 proc.). Buvęs premjeras nežymiai pralenkė dabartinę Vyriausybės vadovę I.Šimonytę (6,4 proc.).
Kiti veikėjai gerokai atsilikę nuo šios keturių lyderių grupės.
* Skelbiant šiuos apklausos rezultatus nuoroda į „Lietuvos rytą“ būtina.