Beveik 800 nelaisvėje gyvenančių vyrų susikūrė ir laisvės atėmimo vietoms būdingas tradicijas.
Kalinimo įstaigose įprasti nusikaltimai – reketas, prekyba neleistinais daiktais ir seksualinis išnaudojimas jau fiksuojami ir Rūdninkuose, kur laikomi neteisėtai sieną su Baltarusija kirtę vyrai.
Prašo susimokėti už dušą
Migrantų stovykloje jau pradėjo formuotis kalėjimams būdingos kastos ir tradicijos, rašo portalas 15min.lt.
Rūdninkų poligone apgyvendintiems migrantams tenka susimokėti ir už geresnę vietą palapinėje, ir už galimybę nusiprausti duše.
Kas kur miegos ir kada prausis, reguliuoja pačių migrantų išrinkti lyderiai, kurie bendrauja ir su pareigūnais – perduoda jiems kitų stovyklos gyventojų prašymus ir pageidavimus.
Stovykloje susiformavo ir kastos. Aukščiausiai kastai priklauso arabai ir kurdai.
Žemesnei – migrantai iš Afrikos valstybių, Afganistano, Sirijos. Žemiausios kastos Rūdninkų ir kitose stovyklose tampa Šri Lankos, Indijos ir kitų to regiono valstybių gyventojai. Aukštesnei kastai priskiriami ir tie, kurie už tai gali susimokėti.
Teigiama, kad skirtingų kastų atstovai Rūdninkų stovykloje naudojasi atskirais tualetais, o duše prausiasi tik tie, kurie už tai gali susimokėti po 30–50 eurų.
Skųstis galima ir ženklais
Žemiausiai kastai priklausantys stovyklos gyventojai patiria ir seksualinį išnaudojimą, o už sekso paslaugas jiems sumokama cigaretėmis, alkoholiu ar kitais daiktais, rašo portalas 15min.lt.
Pareigūnai tokių skundų nėra sulaukę. Vienas ikiteisminis tyrimas pradėtas tik dėl reketo.
Pareigūnai migrantus yra informavę, kad paprašyti jų pagalbos galima ir nemokant anglų ar rusų kalbos, – tam reikia parodyti sutartą ženklą.
Migrantai yra pasakoję, kad iš pareigūnų jie kartais perka ir pigesnes cigaretes. Kol į stovyklą neužsukdavo automobilinės parduotuvės, jų pakelis kainuodavo 30 eurų, automobilinėse parduotuvėse jų kaina siekia 5–7 eurus.
Kalinių tradicijų pramokę migrantai iš Rūdninkų bus perkelti į Kybartų pataisos namus. Čia liks ir dalis anksčiau juose dirbusių ir nuteistuosius prižiūrėjusių pareigūnų.
Nerimauja dėl darbo vietų
Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė tikino, kad bus išlaikyta dauguma darbo vietų.
Vilkaviškio rajono meras Algirdas Neiberka teigė, kad žinia apie migrantų apgyvendinimą nustebino ir pataisos namų darbuotojus, ir vietos gyventojus.
Kybartų pataisos namai yra vienas didžiausių rajono darbdavių. Juose dirba daugiau kaip 170 vietos gyventojų, be to, ten veikia suaugusiųjų mokymo centras, Marijampolės profesinio rengimo centras.
„Sunkiai suvokiama, kodėl sprendimų priėmėjai apie jau priimtus planus nesugebėjo ar nenorėjo atskirai informuoti nei rajono savivaldos, nei Kybartų bendruomenės“, – prieš keletą dienų piktinosi A.Neiberka.
Meras nerimavo ne tik dėl vietos gyventojų saugumo, bet ir dėl to, kas migrantams teiks medicinos bei kitas būtinas paslaugas.
Per sieną stūmė skydais
Nauji migrantai į Lietuvos teritoriją neįleidžiami jau ilgą laiką, kasdien apie dešimt prie sienos priartėjusių užsieniečių apgręžia Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) pareigūnai.
Užvakar Lietuvos pasieniečiai paviešino dar vieną vaizdo įrašą, kaip Baltarusijos pajėgos migrantus į Lietuvą bando įstumti jėga.
Rusiškai rėkdami „Pirmyn!“ skydais ginkluoti pareigūnai jėga stūmė ant žolės sėdinčius žmones, tarp kurių buvo ir vaikų.
VSAT pranešė, kad kelias paras tarp dviejų valstybių išbuvę migrantai atsisakė eiti į Lietuvą, pageidavo grįžti į Baltarusiją ir išvykti namo.
Lietuvos pasieniečiai šiam būreliui pristatydavo maisto ir vandens.