Išlaikymas – vis brangesnis. Ar skaidriai buvo pasirūpinta būstais, skirtais migrantams?

2021 m. rugpjūčio 21 d. 21:09
Lietuva ėmė skaičiuoti išlaidas, susijusias su neteisėtais migrantais. Laikinaisiais atvykėlių namais tapsiančių mobiliųjų namelių kaina sukėlė įtarimų jau kelioms tarnyboms, o už užsieniečių gydymo paslaugas dar nesumokėta ir ligoninėms.
Daugiau nuotraukų (19)
Iš Baltarusijos į Lietuvą patekusių migrantų gyvenimo sąlygos gerėja.
Moterys su mažamečiais vaikais šią savaitę jau pradėjo kurtis Medininkuose (Vilniaus r.), Pasieniečių mokyklos teritorijoje pastatytuose mobiliuosiuose nameliuose.
Tačiau nameliais paverstų konteinerių kaina pribloškė ne vieną verslininką ir politiką.
Brangiau nei butas
Paaiškėjus, kad namelių statybos ir nuomos sandorių suma siekia 13 milijonų eurų, vertinti situaciją pradėjo Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT).
Dėl namelių, kurie statomi ir nuomojami aukštesne nei rinkos kaina, į VPT ir Specialiųjų tyrimų tarnybą (STT) kreipėsi Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS). Politikai prašė įvertinti, ar toks sandoris atitinka teisės aktų reikalavimus ir neturi korupcijos požymių.
Apskaičiuota, kad vieno namelio nuomos ir priežiūros kaina mėnesiui siekia 691 eurą.
Anot LVŽS, už tokią sumą galima išnuomoti erdvų butą Vilniuje ar kelis kituose miestuose.
Mokės tol, kol naudosis
Sutartis dėl konteinerinių namelių nuomos sudariusi Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT) situaciją paaiškino nelaukdama, kol tarnybos pradės tyrimą.
VSAT nurodė, kad su Kaune registruota krovinių gabenimo bendrove „Arijus“ neskelbiamų derybų būdu buvo sudarytos dvi sutartys. Liepos 26-ąją sudarytos sutarties vertė – 5,4 milijono eurų, rugpjūčio 9-ąją sudarytos – 7,3 milijono eurų.
Sutartys sudarytos metams su galimybe jas du kartus pratęsti tam pačiam laikotarpiui. VSAT teigimu, už paslaugas bus mokama pagal mėnesio įkainį – už faktiškai suteiktas paslaugas, nebūtinai sumokant visą sutartyje nurodytą kainą.
VSAT aiškino, kad į kainą įeina ne tik namelių nuoma, bet ir kitos su jais susijusios paslaugos: namelių transportavimas, montavimas, sanitarinė įranga, įvairios paskirties baldai, virtuvės įranga, patalpų vėdinimo ir šildymo įrangos įrengimas, priežiūra.
Nameliai nuomojami su visa patalyne. Sutartyje numatytas jos surinkimas, keitimas, transportavimas ir skalbimas.
VSAT teigimu, „Arijus“ taip pat įsipareigojo prižiūrėti namelių teritoriją, rinkti ir išgabenti šiukšles, tvarkyti nuotekas. Kai nameliai bus nebereikalingi, bendrovė įsipareigojo juos išgabenti ir sutvarkyti teritoriją.
Pirmas konkursas neįvyko
„Tikriausiai sutapimas, bet įmonė, auksinių namelių nuomotoja, priklauso buvusiam susisiekimo viceministrui Arijui Ramonui, kuris kadaise matė daug galimybių dalyvauti Visagino atominės elektrinės statybose ir kalbėjo apie tai viešai.
Dabar tą patį A.Ramoną matome rinkos vertę toli pranokstančiuose sandoriuose, kurie susiję su migrantų krize. Kaip tai suprasti?“ – šiais sandoriais stebėjosi valstiečių lyderis Ramūnas Karbauskis.
VSAT paaiškino, kad birželio pradžioje buvo paskelbtas konkursas, kuriame pasiūlymus galėjo teikti visi suinteresuoti dalyviai. Tąkart buvo gauti du pasiūlymai, tačiau dėl formalių trūkumų abu buvo atmesti.
Neteisėtų migrantų antplūdžiui smarkiai išaugus ir paskelbus ekstremaliąją situaciją esą atsirado būtinybė stovyklavietę įrengti kaip galima greičiau, todėl į neskelbiamas derybas pakviesta bendrovė pirmajame pirkime pasiūliusi mažiausią kainą.
Anot VSAT, po to vyko dar vienos neskelbiamos derybos siekiant įsigyti namelių, kuriuose būtų galima apgyvendinti iki 5 tūkstančių migrantų. Jeigu jų neprireiks, tarnyba neįsipareigojo išpirkti visos sutarties vertės.
Atlaisvins užkardas
Medininkuose įrengtuose nameliuose planuojama apgyvendinti apie tūkstantį neteisėtų migrantų. Keli šimtai jau perkelti.
Rugpjūčio pradžioje pasieniečių darbo vietose, pasienio užkardose, gyveno apie 1400 migrantų, o juos prižiūrėti turintys pareigūnai negalėjo dirbti savo darbo.
Apie 800 be šeimų į Lietuvą per Baltarusiją atvykusių migrantų gyvena Rūdninkuose (Šalčininkų r.) esančiame poligone. Prižiūrėti juos Viešojo saugumo tarnybos pareigūnams laisvu nuo tarnybos metu nuo šiol padeda ir Kalėjimų departamento pareigūnai.
Jau prireikė ir pirštinių
Atvykėliams iš šiltųjų kraštų bene didžiausia problema tapo Lietuvoje kiek atvėsę orai.
Vakarais jie rengiasi šiltomis striukėmis, užsideda kepures, apsimauna pirštines. Kai kurie susisupa į antklodes ir visai nelenda iš palapinių.
Sušalo ir tie, kuriuos Lietuvos pareigūnai apgręžė pasienyje. Vakarais pasieniečiai pastebi Baltarusijos pusėje degančius laužus. Manoma, kad toli nuo sienos nesitraukiantys migrantai taip bando šildytis.
Rūdninkuose migrantus saugantys Kalėjimų departamento pareigūnai pastebėjo, kad iš skirtingų šalių atvykusiems užsieniečiams nelengva sutarti tarpusavyje.
Rūdninkuose jie pasidalijo į dvi grupes – afrikiečius ir azijiečius. Pastarųjų ten dauguma.
Stovyklą saugantiems pareigūnams mažiau rūpesčių kelia afrikiečiai. Jie – drausmingesni, tvarkingesni, labiau paiso higienos, o nuo šaltesmio oro ginasi sportuodami. Prižiūrimi trenerio jie rytais mankštinasi, bėgioja.
Stovykloje įsikūrę užsieniečiai vieni iš kitų mokosi anglų kalbos.
Ligoninėje krykštauja vaikai
Migrantai, kuriems buvo nustatytas koronavirusas, šiltą prieglobstį rado ligoninėse.
Švenčionių ligoninėje ketvirtadienio popietę buvo 14 COVID-19 užsikrėtusių migrantų, tačiau jau tą patį vakarą visas jiems skirtas skyrius turėjo būti užpildytas. Medikai laukė dar 11 pacientų, kurie turėjo būti atvežti iš pasienyje esančio Adutiškio.
Visi į Švenčionių ligoninę patekę COVID-19 užsikrėtę migrantai serga lengva šios ligos forma arba visai nejaučia jos simptomų. Į ligoninę jie atgabenti tik tam, kad būtų izoliuoti nuo kitų.
Švenčionių ligoninės slaugos administratorė Rasa Makaveckienė „Lietuvos rytui“ pasakojo, jog atmosfera užsikrėtusiems užsieniečiams skirtame skyriuje šiuo metu labiau primena ne gydymo įstaigą, o vaikų darželį. Ligoninės personalo prašoma tik vaikų maisto ir sauskelnių.
„Visi aktyvūs, energingi, vaikučiai labai gražūs“, – pasakojo R.Makaveckienė. Jos teigimu, kelias dienas ligoninėje praleidę svetimšaliai jau įprato prie lietuviško maisto, patys pasako, ką nori valgyti.
Migrantai į ligoninę atvyksta be vertėjų, bet jų kol kas ir neprireikė – tarp čia atsidūrusių šeimų, taip pat atskiroje vyrų palatoje yra rusakalbių.
Nors Švenčionių ligoninėje migrantai gyvena tik kelias dienas, kartą jau teko kviesti policiją.
„Jokių riaušių nebuvo, bet jiems skirtos patalpos yra pirmame aukšte. Vyras atsidarė langą, išlipo ir norėjo prieiti prie kito lango pabendrauti su savais“, – pasakojo R.Makaveckienė. Tvarką pažeidęs užsienietis iš ligoninės jau išleistas.
Veš į psichiatrijos ligoninę
Nuo kitos savaitės COVID-19 užsikrėtę migrantai bus apgyvendinti ir Rokiškio psichiatrijos ligoninėje.
Šioje gydymo įstaigoje ruošiama apie 60 vietų lengva ar besimptome COVID-19 forma sergantiems migrantams. Jie bus apgyvendinami atskiroje aptvertoje ligoninės teritorijoje.
Anksčiau koronavirusu užsikrėtę migrantai būdavo vežami į Abromiškių reabilitacijos ligoninę, tačiau ten neliko vietų.
Kitomis ligomis susirgę migrantai vežami į artimiausias ligonines. Vien Alytaus ligoninėje būtinoji pagalba buvo suteikta maždaug 60 migrantų, o jų gydymo išlaidos jau siekia keletą tūkstančių eurų. Ligoninė sąskaitą pateiks apmokėti iš valstybės rezervo fondo.
Kelionė atgal negundo
Po 300 eurų valstybė moka ir grįžti į savo šalį apsisprendusiems migrantams, jiems nuperkami kelionės bilietai.
Po migrantų stovyklas važinėjančios mobiliosios įvairių tarnybų komandos grįžti atgal įkalbėjo aštuonis migrantus. Vienas jų – egiptietis, kiti – Irako piliečiai.
Migracijos departamento direktorė Evelina Gudzinskaitė tikisi, kad norinčiųjų sugrįžti turėtų daugėti, nes bendrauti su svetimšaliais mobiliosioms komandoms darosi vis lengviau.
Melą išduoda veidas
„Kai kurie žmonės nori tiesiog kalbėti, jie pasiilgę bendravimo, bet tai dar nereiškia, kad jie sako tiesą“, – teigė Migracijos departamento vadovė. Ji pastebėjo, jog kai kurie migrantai į susitikimą atsineša paruoštukus, kuriuose parašyta, ką reikia kalbėti.
Su migrantais bendraujantys specialistai pastaruoju metu išgirdo ir naujų istorijų apie jų patekimą į Lietuvą. Vienas afrikietis pasakojo, esą Baltarusijoje parduotuvėje jį kažkas sučiupo, atėmė pasą ir prievarta atvežė prie sienos su Lietuva.
„Gali būti dalis netiesos, bet keli panašūs pasakojimai kartojosi“, – migrantų istorijas įvertino E.Gudzinskaitė. Jos teigimu, ar žmogus linkęs meluoti, ar kalba tiesą, galima nuspėti ir iš veido.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.