Anot jo, mero išsakyti argumentai, kad jis neturi jokios įtakos laimimiems pirkimams, skamba apgalėtinai, o vien deklaravus santykius problema neišsisprendė.
Tuo metu Vilniaus miesto tarybos narys Gediminas Jaunius teigė, kad R.Šimašiaus argumentai jį įtikino, politikas akcentavo „Do architects“ sprendimą nebedalyvauti savivaldybės skelbiamuose konkursuose.
Yra precedentų
R.Šimašius šią savaitę nutraukė atostogas ir grįžo paaiškinti kilusius klausimus dėl naujosios sutuoktinės įmonės sėkmės konkursuose. R.Šimašius tvirtino nedaręs įtakos konkursams, kuriuos laimėjo Gilmos Teodoros Gylytės įmonė, teigė pats niekada nesprendžiantis apie jokius konkrečius projektus mieste.
Žurnalistas Skirmantas Malinauskas „Žinių radijo“ laidos metu teigė, kad šiuo metu turėtume kalbėti ne apie praeitį, nors ir ten problemiškų aspektų yra daug, tačiau apie R.Šimašiaus ateitį.
Žurnalistas primena buvusios Vyriausybės Švietimo ir mokslo ministrės (ŠMM) Jurgitos Petrauskienės istoriją, kada J.Petrauskienės vyro įmonė „Ecotour“ laimėdavo su ŠMM susijusių įstaigų viešuosius pirkimus.
Anot S.Malinausko, to meto ministrė teisinosi taip pat, kaip šiuo metu teisinasi R.Šimašius – ji teigė, kad jokios įtakos pirkimams neturi, kad apie pirkimus šeimoje nesikalba. S.Malinauskas sako tada teigęs, kad ji turėtų trauktis iš pareigų, dabar tą patį teigia dėl R.Šimašiaus.
„Dabar aš sakau lygiai tą patį. R.Šimašiaus pasakymas, kad „aš viską suvaldžiau, nes pirkimuose nedalyvauju“, „esu niekuo dėtas“, nors jis yra vienas iš lyderių, sakoma, kad pagrindinis žmogus Laisvės partijoje, didžiausios frakcijos savivaldybėje narys, atrodo apgailėtinai.
Tai, kad šie santykiai nuslėpti – problema, bet dar didesnė problema, ką jis darys toliau. Nes R.Šimašius sako, kad viską suvaldys per VTEK pateikdamas deklaraciją – taip neatsitiks“, – įsitikinęs S.Malinauskas.
Žurnalisto teigimu, problema iš dalies būtų išspręsta, jeigu R.Šimašius būtų pasakęs, kad „Do architects“ jo kadencijos metu nebedalyvaus Vilniaus miesto savivaldybės viešuosiuose pirkimuose.
„Jei tavo vyras yra miesto vadovas, daug kas sako, kad Vilniaus mero pozicija pagal realią įtaką yra antra valstybėje po premjero, reiškia, tavo sutuoktinė tuo metu turi nusišalinti. Daryti privačius projektus, bet ne miestui“, – pabrėžė jis.
Vis dėlto, S.Malinauskas kalbėjo, kad santykių deklaravimas savaime problemos neišsprendė.
„Esminis dalykas, kuris nužudys politiką šioje vietoje, aš tą garantuoju – Remigijus įsivaizduoja, kad deklaravus problema išsisprendė. Kiekvienas savivaldybės klerkas, kiekvienas pirkimo komisijos narys, kiekvienas valdybos narys savivaldybės įmonėje, į kurias apeliuoja R.Šimašius, žino, kad čia yra jo žmonos įmonė.
Ir šiandien lygių sąlygų nebebus – kiekviename konkurse, kur ateis „Do Architects“, žmonės sėdės ir sakys: „Mes vertiname Šimašiaus įmonę. Kaip ją vertinti? Ar objektyviai, ar ne, meras supyks ar nesupyks, gal aš paskirtas, gal partinis?“, – iššūkius įvardijo žurnalistas.
Argumentai įtikino
Tuo metu Vilniaus miesto tarybos, Laisvės partijos narį Gediminą Jaunių įtikino R.Šimašiaus pateikta įvykių versija.
„Mane įtikina R.Šimašiaus spaudos konferencijos metu pasakytas teiginys, kad kai jie suprato, kad yra ryšyje, kuris turi būti deklaruotas, ne tik jį deklaravo, bet įtvirtino kaip santuoką“, – sakė G.Jaunius.
Politikas įsitikinęs, kad labai daug kaltinimų remiasi ne tvirtais faktais.
„Iš esmės gi nežinome, kokio ilgio buvo tas ryšys – pats meras teigia, kad tas ryšys buvo gana trumpas“, – kalbėjo G.Jaunius.
„Man atrodo, būtų labai skubota dabar šaukti, kad jis turi atsistatydinti, ar reikalauti kažkokių kitų, nepagrįstų sankcijų“, – pridūrė jis.
Be to, G.Jaunius akcentuoja „DoArchitects“ praneštą sprendimą nedalyvauti savivaldybės konkursuose dvejus metus – kol baigsis R.Šimašiaus kadencija.
Trūksta informacijos
„Transparency International“ Lietuvos biuro programų vadovė Ingrida Kalinauskienė teigė, kad merui yra taikomi aukščiausi skaidrumo ir atskaitingumo standartai.
„Man asmeniškai ši istorija yra kaip priminimas, kad aukščiausiems vietos politikams taikome kitokius standartus. Kaip visuomenė turime žinoti, kaip priimami sprendimai ir kokia yra jiems galimai daroma įtaka.
Suprantant mero posto svarbą, žinant, kad jis yra viešas asmuo, suvokiant, kad jo dabartinė žmona yra svarbi miestui asmenybė, norėtųsi žinoti apie bet kokią galimą įtaką sprendimų priėmimui kaip įmanoma anksčiau ir užbėgti galimoms rizikoms už akių.
Būtent dėl to visi klausimai apie interesų deklaravimą, kada jie buvo deklaruoti, ir yra keliami“, – kalbėjo I.Kalinauskienė.
I.Kalinauskienė džiaugėsi, kad meras iš savo pusės atsakė į jam keliamus klausimus, tačiau teigė, kad norisi išgirsti daugiau informacijos iš atsakingų institucijų tam, jog būtų galima susidaryti pilnesnį vaizdą.
Tikslinimas – iš karto
Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos atstovė spaudai Eglė Ivanauskaitė teigė, kad Komisija šiuo metu vertina aplinkybes ir renka papildomą informaciją. Gavusi visą reikalingą informaciją Komisija priims sprendimą, ar yra pagrindo pradėti tyrimą dėl R.Šimašiaus elgesio.
E.Ivanauskaitė aiškino, kad pirmąjį kartą santykiai deklaruojami tada, kai asmuo pradeda eiti pareigas, vėliau deklaracija turi būti tikslinama kas kartą, kai atsiranda naujų deklaruotinų duomenų.
„Kalbant apie antrosios pusės deklaravimą, tai viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatyme yra įtvirtintos trys sąvokos – sutuoktinis, sugyventinis ir partneris.
Šiuo atveju asmuo ir turi nuspręsti, kokie duomenys jam yra aktualūs ir juos nurodyti savo privačių interesų deklaracijoje pagal esamą situaciją“, – kalbėjo E.Ivanauskaitė.