„Reikėtų pasakyti, kad akivaizdu, jog dalis žmonių buvo suklaidinti – jie atvyko išreikšti savo poziciją dėl valdžios sprendimų ir tai yra jų teisė, ji yra neginčijama. Bet tai, kas įvyko vakar vakare – smurto veiksmai prieš policijos pareigūnus – rodo, kad šio renginio tikslai buvo visai kiti.
Už tai, kas nutiko, yra atsakingi riaušių organizatoriai ir dalyviai, ir tą atsakomybę jie turės prisiimti“, – trečiadienį sakė A.Bilotaitė.
Pasak jos, už riaušių organizavimą numatoma baudžiamoji atsakomybė iki 6-erių metų.
„Mano nuomone, kad tą patį vakarą neramumai Rūdninkų poligone nėra atsitiktinumas, o gerai suplanuota ir koordinuota akcija prieš mūsų valstybę. Mūsų visi VRM pareigūnai yra maksimaliu pajėgumu įtraukti į šį krizės valdymą“, – pridūrė ministrė.
Pasak A.Bilotaitės, skandalinga yra ir tai, kad į šią veiklą įsitraukė ir dalis Seimo narių.
„Tikrai akivaizdu, kad šie asmenys taip pat turės prisiimti atsakomybę, nes jie veikia prieš valstybę, prieš tautos, kuri juos išrinko, interesus“, – sakė A.Bilotaitė.
Jos teigimu, daliai pareigūnui prireikė rimtos medicininės pagalbos, kai kurie atsidūrė operacinėse.
„Pažadu, kad mes padarysime viską, kad tai nebepasikartotų“, – tvirtino A.Bilotaitė.
R.Požėla: sužeisti 18 pareigūnų
Policijos generalinis komisaras Renatas Požėla pažymėjo, kad antradienio protestas vertinamas dvejomis dalimis.
„Turėjome renginį iš dviejų dalių: pirma renginio dalis praėjo ir baigėsi vienu scenarijimu – nors irgi analizuojame visą filmuotą medžiagą, pasisakymus, kitus veiksmus ir jų atitikimą teisės aktams.
Kitoje dalyje pamatėme visai kitą vaizdą. Matant, kad situacija eskaluojasi, buvo priimtas sprendimas pasirengti specialiai policijos operacijai“, – kalbėjo R.Požėla.
R.Požėla atsakė ir kritikuojantiems, kad pareigūnų buvo per mažai, jog sureaguota per lėtai.
„Eskaluojantis situacijai buvo įvertintos galimos grėsmės. Kaip matome iš tolimesnių veiksmų, mūsų veiksmų vertinimas buvo teisingas, nes 18 mūsų pareigūnų buvo sužaloti, patyrę įvairias sužalojimų formas. Buvo priimtas sprendimas, kad reikia pasitelkti papildomų pareigūnų, kurie specializuojasi atkuriant viešąją tvarką“, – kalbėjo policijos vadas.
R.Požėlos teigimu, pareigūnai pirmiausiai stengėsi pasiųsti aiškią žinutę, jog veiksmai pažeidžia teisės aktus, todėl protestuotojų prašyta išsiskirstyti. Prašymas buvo neišgirstas, todėl, anot jo, buvo saikingai ir proporcingai panaudota fizinė jėga.
Antradienį buvo sulaikyti 26 asmenys, nustatinėjamos jų asmens tapatybės ir jų „indėlis“ į riaušių kurstymą. Sulaikyti ir tie asmenys, kurie naudojo aktyvius veiksmus, tačiau buvo ir tokių, kurie dėl savo neblaivumo elgėsi neadekvačiai – dalis sulaikytų bus inkriminuojami pagal baudžiamojo kodekso straipsnio nuostatas, kitai bus taikoma administracinė atsakomybė.
Generalinis komisaras neatmeta, kad sulaikytų asmenų sąrašas gali plėstis.
„Laukia sudėtingas ir intensyvus darbas analizuojant liudininkų parodymus, matyt gausime papildomų pareiškimų iš nukentėjusių asmenų – ar tai būtų Seimo nariai, ar žurnalistai. Ir tikrai manau, kad sulaikytų asmenų sąrašas šioje istorijoje nėra baigtinis“, – kalbėjo R.Požėla.
Anot R.Požėlos, nukentėjo 12 policijos pareigūnų, tačiau jie nepatyrė rimtų sužalojimų – skirtingai, negu VST pareigūnai. Dėl įvairių sužalojimų, pirmiausia – dėl ašarinių dujų, į medikus kreipėsi ir aštuoni riaušininkai.
Viešojo saugumo tarnybos vadas Ričardas Pocius tvirtino, kad antradienį vienu metu kilo du riaušių židiniai.
„Laikas sutampa – Rūdninkų stovyklavietėje 23 val. 15 min. riaušės buvo numalšintos, policijos pagalba pabėgėliai, nusišalinę iš stovyklavietės, visi sugaudyti, sulaikyti, grąžinti į stovyklavietę. Panaudotos specialiosios priemonės ir koviniai veiksmai.
Seimas: kartu su policija įvedėme viešąją tvarką, 2 valandą 30 minučių viešoji tvarka buvo atstatyta. Šiandien nukentėję jau 6 asmenys, 8 transporto priemonės yra suniokotos“, – pranešė jis.
Komentuodamas įvykius prie Seimo, R.Pocius teigė, kad greitoji pagalba išvežė 4 policijos pareigūnus. Vienam skilo kojos kaulas, kitam pareigūnui nuo sprogimo susidarė plėštinė kojos žaizda, kitiems sužalotos plaštakos.
N.Grunskienė: pradėti du ikiteisminiai tyrimai
Generalinė prokurorė Nida Grunskienė pranešė, kad antradienį buvo pradėti du ikiteisminiai tyrimai dėl riaušių organizavimo. Viename ikiteisminiame tyrime sulaikyti 26 asmenys. Šiuo metu yra įteikiami pranešimai apie tarimus šiems asmenims, ir bus sprendžiamas klausimas dėl kardomųjų priemonių skyrimo.
N.Grunskienė pažymi, kad bus vertinamas visų – ir Seimo narių, elgesys.
„Visų tame dalyvavusių asmenų elgesys, kuris kels abejonių, bus tikrai įvertintas“, – pažymėjo ji. Antrasis ikiteisminins tyrimas – dėl įvykių Rūdninkuose.
„Taip pat dėl riaušių organizavimo. Šiame ikiteisminiame tyrime įtariamųjų kol kas nėra“, – teigė N.Grunskienė.
Anot jos, tyrimas vykdomas ne tik dėl riaušių organizavimo, bet ir dėl disponavimo narkotinėmis ir psichotropinėmis medžiagomis.
„Ikiteisminis tyrimas atliekamas ne tik dėl riaušių organizavimo, bet ir dėl disponavimo narkotinėmis ir psichotropinėmis medžiagomis neturint tikslo jų platinti“, – pažymėjo N.Grunskienė.
Mitingas virto riaušėmis
Antradienį Vilniuje prie Seimo buvo surengtas masinis protestas, vėliau virtęs riaušėmis. Pasibaigus Seimo posėdžiui dalis protestuotojų užtvėrė išėjimus iš parlamento rūmų bei išvažiavimą iš vidinio Seimo kiemo.
Pareigūnams ėmus juos atitraukti nuo pastato, kilo riaušės – į pareigūnus mėtyti buteliai, signalinės raketos, prieš protestuotojus panaudotos ašarinės dujos.
Policijos pareigūnams stumiant protestuotojus nuo Seimo, protestuotojai panaudojo sprogmenį. Policija pranešė, kad nukentėjo apie dešimt pareigūnų, dėl riaušių sulaikyti 26 asmenys.
Riaušių policija apie 2 val. nakties baigė išsklaidyti nuo Seimo nesitraukusius protesto akcijos dalyvius. Jie išvaikyti pareigūnams su skydais pamažu judant į priekį ir naudojant ašarines dujas.