D. Grybauskaitė pasidalijo 6 punktų planu, ko reikia skubiai imtis valdant migrantų krizę

2021 m. rugpjūčio 3 d. 14:21
Lietuvai susiduriant su smarkiai išaugusiais neteisėtos migracijos srautais, buvusi prezidentė Dalia Grybauskaitė ragina skubiai statyti fizinį barjerą pasienyje su Baltarusija ir nebijoti didesnių išlaidų.
Daugiau nuotraukų (2)
„Skubus fizinio barjero statymas. 24 val. per parą 7 d. per savaitę ir nebijoti didesnių išlaidų. Jei reikia, koreguoti viešųjų pirkimų įstatymus ir procedūras (...) Būtina keisti viešųjų pirkimų įstatymą ir nebijoti „auksinės tvoros“ kaltinimų, nes dabar kyla egzistencinis valstybės saugumo iššūkis“, – antradienį feisbuke teigė D. Grybauskaitė.
Pasak jos, kol nėra fizinio barjero, tol naudoti kariuomenę pasienyje yra labai pavojinga.
„Kol nėra fizinio barjero, tol naudoti kariuomenę pasienyje labai pavojinga, nes tikėtini ginkluoti konfliktai. Ką gal ir norima išprovokuoti. Nesant nors kokio fizinio barjero, neįmanoma įrodyti, kas peržengė sieną“, – rašė buvusi šalies vadovė.
Todėl ir nepaprastosios padėties įvedimas pasienyje, be labai konkretaus apibrėžimo, kaip bus panaudojama kariuomenė, labai pavojingas karinio konflikto požiūriu“, – pridūrė ji.
Prezidentė taip pat sako, kad būtina ypatingai tikrinti ar net stabdyti iš Baltarusijos atvykstančius krovinius.
„Buvo pažadėta į Lietuvą organizuoti didelius kontrabandos, migrantų srautus ir net reaktyvines medžiagas. Kol kas pažadai vykdomi. Todėl trąšų gabenimas traukiniais ir vilkikais iš Baltarusijos turi būti nuodugniai tikrinami ar net ribojami“, – teigė D. Grybauskaitė.
Be kita ko, ji ragina siūlyti ir teikti konkrečius pasiūlymus kartu su kitomis Europos Sąjungos šalimis skubiai keisti Bendrijos migracijos politiką.
Anot, D. Grybauskaitės, Jungtinių Tautų pabėgėlių konvencijos interpretacijos ES jau taip išplėstos, kad daro pačią ES nesaugia.
Buvusi šalies vadovė taip pat ragina kartu su partneriais siekti neteisėtų migrantų grąžinimo į kilmės šalis, vykdyti migrantų atgrasymo politiką, ardyti nusikalstamus žmonių gabenimo tinklus.
Be viso to, D. Grybauskaitė ragina nedaryti grubių ir reputaciją bei pasitikėjimą griaunančių komunikacijos klaidų.
„Nežadėk, ko negali įvykdyti. Pavyzdžiui, nepozuok prie tvoros, kurios praktiškai neturi“, – skelbiama įraše.
Iš viso šiemet į Lietuvą nelegaliai pateko 4026 užsieniečiai.
Lietuva dėl išaugusios neteisėtos migracijos yra paskelbusi ekstremalią situaciją. Šalies pareigūnai laikosi pozicijos, jog išaugę migracijos srautai yra organizuota Minsko režimo akcija prieš Lietuvą.
D.Grybauskaitės pasiūlymai pateikti žemiau:
„1.Skubus fizinio barjero statymas. 24 val. per parą 7d. per savaitę ir nebijoti didesnių išlaidų. Jei reikia, koreguoti viešųjų pirkimų įstatymus ir procedūras
1.1 kol nėra fizinio barjero, tol naudoti kariuomenę pasienyje labai pavojinga, nes tikėtini ginkluoti konfliktai. Ką gal ir norima išprovokuoti. Nesant nors kokio fizinio barjero neįmanoma įrodyti kas peržengė sieną. Todėl ir nepaprastosios padėties įvedimas pasienyje, be labai konkretaus apibrėžimo, kaip bus panaudojama kariuomenė, labai pavojingas karinio konflikto požiūriu.
1.2 Būtina keisti viešųjų pirkimų įstatymą ir nebijoti „auksinės tvoros“ kaltinimų, nes dabar kyla egzistencinis valstybės saugumo iššūkis.
2. Krovinių judėjimas iš Baltarusijos turi būti ypatingai tikrinamas arba net stabdomas. Buvo pažadėta į Lietuvą organizuoti didelius kontrabandos, migrantų srautus ir net reaktyvines medžiagas. Kolkas pažadai vykdomi. Todėl trąšų gabenimas traukiniais ir vilkikais iš Baltarusijos turi būti nuodugniai tikrinami ar net ribojami.
3. Siūlyti ir teikti konkrečius pasiūlymus kartu su kitomis ES šalimis skubiai keisti ES migracijos politiką. JT pabėgėlių konvencijos interpretacijos ES jau taip išplėstos, kad daro pačią ES nesaugia.
4.1 Vykdyti migrantų atgrasymo politiką ir aktyviai komunikuoti užsienio spaudoje ir internetinėje erdvėje.
4.2 Kartu su partneriais siekti neteisėtai kirtusius sieną migrantų grąžinimo.
5. Kartu su ES ir NATO partneriais ardyti nusikalstamus žmonių gabenimo tinklus.
6. Nedaryti grubių ir reputaciją bei pasitikėjimą griaunančių komunikacijos klaidų. Nežadėk ko negali įvykdyti. Pvz., nepozuok prie tvoros, kurios praktiškai neturi“, – socialiniame tinkle pasiūlymus paskelbė D.Grybauskaitė.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.