„Aš manau, kad Lietuvoje jau reikėjo eiti tuo keliu, iš karto derinti nustatytus profesijų sąrašus ir savanorišką vakcinavimą. Nustatytose profesijose jau reikėjo iškart pradėti skiepijimus.
Juk PSO labai aiškiai išdėstė, kokie principai turi būti taikomi sveikatos apsaugos, socialinio sektoriaus, švietimo, vidaus reikalų darbuotojams, – ten, kur yra didžiulis susidūrimas su žmonėmis, didžiulė tikimybė užsikrėsti, privalomo skiepijimo normos jau galėjo būti seniai įvestos ir taikomos“, – „Žinių radijo“ laidoje „Dienos klausimas“ tvirtino V.P.Andriukaitis.
Visi Prancūzijos sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai iki rugsėjo mėnesio privalo visiškai pasiskiepyti nuo COVID-19, priešingu atveju gali negauti darbo užmokesčio. Reikalavimas galioja gydytojams, slaugėms, administracijos darbuotojams ir savanoriams.
Latvijoje vyriausybė patvirtino projektą dėl privalomo skiepijimo kai kurių profesijų atstovams. Privalomai pasiskiepyti prašoma sveikatos apsaugos, socialinės globos ir švietimo įstaigų darbuotojų. Pagal jį, darbdaviai taip pat galės atleisti nepasiskiepijusius darbuotojus. Graikijoje privaloma pasiskiepyti medicinos darbuotojams.
PSO specialusis pasiuntinys Europos regionui, socialdemokratas V.P.Andriukaitis aiškina, kad Lietuva šiuo pavyzdžiu sekti galėjo jau gerokai anksčiau bei pabrėžia, jog tuo turėtų būti suinteresuoti ir patys darbdaviai.
„Aš noriu darbdaviams priminti, kad egzistuoja Užkrečiamų ligų įstatymas, kuriame ypatingai sunkių infekcijų atvejais yra nustatytos normos, kurių įvedimą sekti privalo patys darbdaviai. Lygiai tas pats pasakyta apie darbo saugos įstatymo reikalavimą. Jeigu dirbantys žmonės šiuo metu užsikrėstų darbe COVID-19, sunkiai sirgtų ir turėtų komplikacijų, jie turėtų pilną teisę išsireikalauti iš darbdavių kompensacijos.
(...) Bet kokiam sąmoningam, efektyviam ir norinčiam toliau plėtoti savo verslą darbdaviui tai turėtų būti kaip du kart du, jis pats turėtų būti suinteresuotas, nes jis nori, kad įmonė veiktų, dirbtų ir aplinka būtų saugi. Net nesuprantu ekonominės logikos, kaip biznieriai gali šitaip kvailai mąstyti“, – stebėjosi PSO specialusis pasiuntinys Europos regionui.
Nemano, kad grasinimai išeiti iš darbo virs realybe
V.P.Andriukaitis tikino nemanąs, kad išėjimu iš darbo grasinantys skiepytis nenorintys darbuotojai iš tiesų taip pasielgtų. Ypač kalbant apie medikus, kurių sąmoningumas esą turėtų būti aukštesnis. O skiepytis bijantiems medikams esą apskritai reikėtų kelti klausimą apie jų kvalifikaciją.
„Luktelėkime, jeigu taip atsitiktų (išeitų iš darbo, nes nenori skiepytis, – aut.past.) vienu ar dviem atvejais, bet aš tikrai netikiu. Manau, kad medikų sąmoningumas yra žymiai aukštesnis ir jie puikiai supranta vakcinacijos esmę, naudą, efektyvumą, patikimumą ir taip toliau. Juk medikai kiekvieną dieną dirba su medikamentais.
Jokios baimės dėl to, kad tai yra kažkas kitokio, nei apskritai skyrimas medikamento, (neturėtų būti). Kitaip to mediko reikia klausti apie jo kvalifikaciją“, – pareiškė jis.
Anot socialdemokrato, sankcijų klausimas prieš nesiskiepijančius yra gerokai sudėtingesnis. Pirmiausia, ką jie turėtų suprasti, kad esamoje ekstremalioje situacijoje vakcinos atsisakantys žmonės esą turės sėdėti namuose.
PSO specialusis pasiuntinys Europos regionui, socialdemokratas V.P.Andriukaitis sakantiems, kad skiepai Lietuvoje negali būti privalomi, atkreipia dėmesį į Europos žmogaus teisių teismo verdiktą.
„Atsakymas labai aiškus. Šiuo atveju, nepriklausomai nuo mūsų, yra arbitras. Tas arbitras yra Europos žmogaus teisių teismas. Patinka kam ar ne, tačiau ginčuose visada yra trečias. Ir štai, Europos žmogaus teisių teismas, jau kelintą kartą išnagrinėjęs bylas, labai aiškiai pasakė – privalomas skiepijimas neprieštarauja, nepažeidžia jokių žmogaus teisių“, – patikino jis.
Kuo skiriasi privalomas nuo priverstinio?
V.P.Andriukaitis pažymėjo, kad skirtumas tarp privalomo ir priverstinio – be galo didelis, todėl privalomas skiepijimas su prievarta, pasak jo, nieko bendro neturi.
„Čia absoliučiai nieko bendro nėra. Priverstinis, kai prievarta žmogų suimate, atvedate ir skiepijate. Taip nebent tik stalininėje sistemoje buvo, kai priverstinis skiepijimas galėjo būti izoliatoriuose, ar kur nors taikomas. O privalomas nieko bendro su tuo neturi. Yra teisinis mechanizmas, kuris nustato teisines normas, kaip visuomenė tuo atveju turėtų elgtis.
Juk yra privalomas kelio ženklų taisyklių rinkinys ir privalomas jų laikymasis. Yra privalomas technikinis automobilių priežiūros nustatytas terminas. Visi jo laikosi. Yra begalė privalomų dalykų: higienos normų laikymasis, skiepijimai ištisų profesijų. Juk medicinoje, maisto srityje negalima leisti dirbti žmonėms su užkrečiamomis ligomis, nes jie užkrės begalę kitų žmonių.
Privalomos normos yra visiškai suprantamos, teisiškai pagrįstos ir jų dera laikytis. Čia nieko bendro su jokia prievarta nėra“, – konstatavo socialdemokratas.