Seime – pasipriešinimas alkoholio kontrolės švelninimams: stabdomas vienas iš pateikimų A. Širinskienė: matyt, valdantiesiems reikia pasimokyti

2021 m. birželio 17 d. 11:07
Papildyta
Seimui ketvirtadienį buvo bandoma pateikti Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas, kuriomis siūloma sumažinti amžių, nuo kurio galima vartoti alkoholį, suvienodinti prekybos laiką visomis savaitės dienomis.
Daugiau nuotraukų (7)
Tačiau balsavimo dėl pritarimo pakeitimams po pateikimo pasiekti nepavyko, nes valstietė Agnė Širinskienė pranešė, kad pataisos negali būtų toliau svarstomos, kadangi joms dar nėra pateiktos Seimo Teisės departamento išvados, kurios yra būtinos.
„Pateikimas šiuo metu negalėtų vykti. Prašyčiau sustabdyti procedūrą ir paskui atitinkamai pakartoti, kai Teisės departamentas spės padaryti išvadą. Matyt, valdantiesiems reikia pasimokyti, kad iš vakaro registravus projektus, ryte nėra išmintinga svarstyti, nes nei Teisės departamentas spėjo susipažinti, nei Seimo frakcijos“, – pastebėjo A.Širinskienė.
Tai A. Širinskienei pranešus, Seimo posėdžiui pirmininkavusi parlamento vadovė Viktorija Čmilytė-Nielsen pareiškė, kad pataisų pateikimas stabdomas.
Pataisas panaikinti kai kuriuos alkoholio apribojimus inicijuoja keturi liberalai Andrius Bagdonas, Edita Rudelienė, Raimundas Lopata ir Eugenijus Gentvilas bei keturi konservatoriai Vytautas Kernagis, Marius Maldeikis, Arūnas Valinskas, Kristijonas Bartoševičius bei du Laisvės frakcijos nariai Vytautas Mitalas ir Ieva Pakarklytė.
Šiai iniciatyvai strigus, parlamentarų pritarimo sulaukė darbiečio Andriaus Mazuronio siūlymas atsisakyti valstiečių įvesto reikalavimo sekmadieniais alkoholiu nebeprekiauti nuo 15 valandos. Seimas po pateikimo priėmė svarstyti tokią Alkoholio kontrolės įstatymo pataisą: už balsavo 49, prieš – 30, o susilaikė 13 parlamentarų.
Sulaukė griežtų klausimų
Vienam projektų iniciatorių, liberalui Andriui Bagdonui pristačius siūlomas Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas, parlamentarai galėjo užduoti klausimus. Konservatorius Linas Slušnys teiravosi, kas pasikeitė į gerąją pusę nuo įvestų alkoholio prekybos sugriežtinimų, kad šiuo metu būtų galima juos atlaisvinti.
A.Bagdonas teigė, kad jau dešimtmetį alkoholinių gėrimų vartojimas mažėja. „Praėjusią kadenciją buvo įvesta nemažai ribojimų, kurie prisidėjo prie alkoholio vartojimo sumažėjimo, tačiau dalis ribojimų buvo nepasvertų, neduodantys apčiuopiamo rezultato“, – kalbėjo liberalas.
Valstietė Laima Nagienė domėjosi, kokiais tyrimais projekto iniciatoriai rėmėsi teikdami šias pataisas.
„Žinome, kad mūsų pilnamečiai dar yra bendrojo ugdymo mokykloje. Mes skatiname, „prašau, įsidėkite alų į savo kuprinę alų ir atsineškite“. Nejau norime, kad mūsų tauta daugiau išgertų ir iš to pasipelnytume? (...) Ar kiekvieną kartą keičiantis valdžiai, atsiras nauji pakeitimai? Ar tai normalu?“, – klausė valstietė.
Savo ruožtu A.Bagdonas teigė, kad visų pirma nenormalu buvo praėjusioje kadencijoje įvesti cenzą pilnamečiams Lietuvos gyventojams. „Ir apriboti jų teises įsigyti arba neįsigyti alkoholinių gėrimų. Mes norime atstatyti tai, kas buvo padaryta, manome, kad tai buvo padaryta neteisingai“, – kalbėjo liberalas.
„Jauni žmonės, ypač išleistuvių metu, baigę mokyklą, vartoja alkoholinius gėrimus, ir tai nėra niekam paslaptis, bet jie tai daro neteisėtai, tampa nusikaltėliais“, – pridūrė A.Bagdonas. Liberalas sutiko, kad reikėtų skatinti jaunus žmones vartoti mažiau alkoholio, tačiau ne draudimais, o švietėjiška veikla.
G. Landsbergis: dalis draudimų buvo reikalingi
Prieš projekto teikimą V.Čmilytė-Nielsen kalbėjo, kad Alkoholio kontrolės įstatymo pataisos yra vienas liberalų partijos programinių įsipareigojimų, siekiant atsisakyti kai kurių perteklinių draudimų.
„Džiaugiuosi, kad šis klausimas po ilgų diskusijų ir darbo grupėje, po to, kai buvo priimta nemažai kompromisų, pagaliau pateikimo stadijoje atsirado Seimo darbotvarkėje“, – kalbėjo V.Čmilytė-Nielsen.
Seimo pirmininkė, atsakydama, kuo buvo remiamasi teikiant įstatymo pataisas, teigė, kad frakcija rėmėsi ir duomenimis dėl neveikiančių draudimų, ir programiniais įsipareigojimais.
„Pavyzdžiui, reklamos apėjimas, vizualiai galima įsitikinti, yra lengvai apeinamas, ir kiti draudimai iš esmės neveikiantys. Tai, žinoma, buvo remiamasi ir duomenimis, ir tuo pačiu programiniais įsipareigojimais“, – pridūrė ji.
Tuo metu Užsienio reikalų ministras, konservatorius Gabrielius Landsbergis prieš posėdį kalbėjo, kad tam tikros pataisos sulauktų jo palaikymo.
„Dar 2017 metais esu teikęs vieną pataisą, kuri tuo metu nebuvo patvirtinta – tai, kad būtų diferencijuojamas alkoholio pardavimas pagal amžių. Kitaip tariant, kad nuo 18 metų būtų galima įsigyti lengvą alkoholį, kas Vakaruose yra priimtina ir daugelyje valstybių yra taikoma – kad 18 metų, jaunas žmogus galėtų įsigyti alaus ir panašiai“, – kalbėjo G.Landsbergis.
„Tokią pataisą palaikysiu, jeigu ji bus teikiama ir dabar“, – pridūrė jis.
Paklaustas, ar tiek ankstesnėje Seimo kadencijoje, tiek šiuo metu alkoholio draudimai ir atlaisvinimai yra teikiami remiantis partijų programinėmis nuostatomis, ar mokslo pagrįsta statistika, G.Landsbergis svarstė, kad įvedant alkoholio prekybos ribojimus visas visuomenės grupės apimančių diskusijų nebuvo.
Tuo pačiu konservatorių partijos lyderis pripažino, kad kai kurie alkoholio prekybos draudimai iš tiesų buvo reikalingi.
„Tokios labai didelės diskusijos neprisimenu, kad ji būtų buvusi, įtraukianti visas visuomenės grupes – vienoje pusėje buvo daugiau politinės valios, kitoje – rokenrolo koncertų. Taip sprendimai buvo priiminėjami.
Kita vertus, turiu būti sąžiningas ir pasakyti, kad mūsų frakcija nemažai sprendimų palaikė, dėl to, kad esame įsitikinę, jog dalis jų buvo reikalingi“, – teigė G.Landsbergis.
Siūlomos pataisos
Siūloma amžių, nuo kurio galima įsigyti alkoholinių gėrimų, sumažinti priklausomai nuo svaigalų stiprumo, nuo 18 metų leidžiant vartoti iki 15 proc. stiprumo alkoholinius gėrimus, o stipresnius – nuo 20 metų.
Nurodoma, kad alkoholiu visomis savaitės dienomis būtų galima prekiauti nuo 10 iki 20 valandos, įskaitant sekmadienį.
Reklama siūloma nelaikyti ant alkoholinių gėrimų prekių esančių nuorodų, nukreipiančių į alkoholinių gėrimų gamintojų interneto svetaines ar socialinių tinklų paskyras.
Taip pat reklama nebūtų objektyvi pažintinė, mokslinė, istorinė informacija apie alkoholinių gėrimų vartojimo būdus, gamybą, tradicijas, pelnytus apdovanojimus.
Alkoholinius gėrimus gaminančių ar jais prekiaujančių įmonių socialinių tinklų paskyrose būtų leidžiama tik nemokama įrašų apie alkoholinius gėrimus sklaida.
Pataisomis siūloma nebereikalauti, kad alkoholinių gėrimų didmeninės prekybos sandėlis būtų registruotas Nekilnojamojo turto registre kaip sandėlis. Tai reiškia, kad alkoholis galėtų būti laikomas bet kokiose patalpose.
BNS užsakymu „Vilmorus“ gegužę atlikta apklausa rodo, kad 46,5 proc. apklaustųjų nepritaria ar greičiau nepritaria alkoholio prekybos ir reklamos ribojimų peržiūrai, tuo metu jai linkę pritarti 41,5 procento.
Alkoholio kontrolės įstatymus prieš keletą metų smarkiai sugriežtino buvusi valstiečių valdžia – amžiaus kartelė, nuo kada galima vartoti alkoholį, padidinta iki 20 metų, prekybos laikas sutrumpintas nuo 10 iki 20 valandos, sekmadieniais – nuo 10 iki 15 valandos, uždrausta bet kokia alkoholio reklama.
Net 74,6 proc. apklaustųjų nepritarė ar greičiau nepritarė alkoholio pirkėjų amžiaus ribos mažinimui, 59,3 proc. respondentų nepritarė ar greičiau nepritarė alkoholio pardavimo valandų ilginimui.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.