„Tuo, kas vyksta menininko Dainiaus Liškevičiaus atžvilgiu, man sunku patikėti. Kūrėjo laisvė yra ir, tikiuosi, bus nekvestionuojama vertybė“, – savo paskyroje „Facebook“ teigia ministras.
„Visi turime teisę į savo nuomonę, visi turime teisę pareikšti, jei mums kažkas nepatinka, bet nuomonė negali tapti baudžiamuoju įrankiu, negali tapti šmeižto ar persekiojimo šaltiniu. Perfrazuojant Volterą – galiu nesutikti su meno kūrinio idėja ar išpildymu, bet visuomet ginsiu kūrėjo teisę ir laisvę“, – tvirtino jis.
Kultūros ministras sako suprantantis, kad visi yra pervargę nuo pandemijos, tačiau kelia klausimą, „ar tikrai menininko persekiojimas už performansą, sukurtą prieš 20 metų, yra būtent tai, ko dabar turėtume imtis?“
Teisėsauga pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl prieš 21 metus menininko D. Liškevičiaus sukurto videoperformanso, kuriame menininkas nusišluosto šokoladuotą veidą į Lietuvos vėliavą.
Apie tai šią savaitę pranešė naujienų portalas lrt.lt.
Generalinė prokurorė Nida Grunskienė antradienį Seime sakė, kad ikiteisminis tyrimas pradėtas, siekiant nustatyti visas aplinkybes.
„Visoms aplinkybėms išsiaiškinti, priimti tinkamą teisingą sprendimą, manau, kad reikia atlikti ikiteisminį tyrimą. Toks sprendimas buvo priimtas. Kai bus surinkti visi įrodymai, prokuroras tai įvertins ir priims sprendimą“, – teigė ji.
Videoperformansas „Kliaksas / Restartas“ sukurtas 2000 metais. Anot D. Liškevičiaus, tai yra meno kūrinys, kuriame XXI amžiaus pradžioje kalbėta apie tai, kad Lietuva ateityje taps pilietiniu, o ne tautiniu pagrindu vieninga valstybe. Kalbėta apie kaitą, apie patriotizmo ribas ir suvokimą.
Ikiteisminis tyrimas pradėtas dėl valstybės simbolių išniekinimo, už tai gresia laisvės atėmimas iki dvejų metų.