Opozicijos atstovų parašai dėl nepasitikėjimo Ž.Pavilioniu pradėti rinkti valstiečių iniciatyva. Prie jos buvo pakviesti jungtis Darbo, Regionų ir Socialdemokratų frakcijų atstovai. Iš viso buvo surinkti 55 parlamentarų parašai.
„Aš manau, kad jis pats turėtų susiprasti ir pasitraukti, nes tikrai tie veiksmai, kurie vykdomi jam esant komiteto pirmininku, iš esmės diskredituoja Lietuvos užsienio politiką, kelia daug problemų institucijoms, atsakingoms už užsienio politiką – nuo prezidento institucijos iki Seimo“, – po parašų įteikimo sakė opozicijos lyderis Saulius Skvernelis.
A.Norkienė: jei Ž.Pavilionis nesitrauks, opozicijos atstovai paliks komitetą
Opozicijos lyderio teigimu, jei Ž.Pavilionis liktų URK pirmininku, bendradarbiavimas Seime „taps problematiškas“.
Valstiečių frakcijos seniūnė Aušrinė Norkienė aiškino, kad tokiu atveju komitete esantys du opozicijos atstovai nematytų galimybės dirbti kartu su komiteto pirmininku. „Jeigu pirmininkas lieka, koks yra dabar, tiesiog jie negali su juo dirbti ir jie pasitrauktų iš komiteto“, – perspėjo A.Norkienė.
URK priklauso du opozicijos atstovai – valstiečių frakcijos nariai Antanas Vinkus ir Giedrius Surplys. Iš viso komitete yra aštuoni Seimo nariai.
Pagal Seimo statutą, pasiūlymas atleisti Seimo pareigūną turi būti svarstomas, kai tai motyvuotu raštu pateikia Seimo valdyba, komitetas ar ne mažiau kaip penktadalis Seimo narių, tai yra ne mažiau kaip 29 parlamentarai. Tam, kad Seimo pareigūnas būtų atleistas, slaptame balsavime turi balsuoti mažiausiai 71 parlamentaras.
Ar opozicijai užteks balsų? „Jeigu jie mano, kad reikia bet kokia kaina saviškius ginti, tai bus vienas rezultatas. Bet jeigu bus paisoma tų deklaracijų, kurios buvo teikiamos prieš rinkimus, kad tai bus nauja politikos moralė, naujas skaidrumo standartas, tai balsavimo rezultatai bus kitokie“, – atsakė S.Skvernelis.
V.Čmilytė-Nielsen: man apmaudu
Savo ruožtu pati V.Čmilytė-Nielsen sakė, kad gavusi parašus jau artimiausiame Seimo posėdyje, kuris vyks ketvirtadienį, ji turės paskelbti dokumento tekstą. Pati slapto balsavimo dėl nepasitikėjimo Ž.Pavilioniu procedūra prasidės vėliau, tačiau tokį skaičių parašų ją pradėti bus privalu, nes tai įpareigoja Seimo statutas.
„Procedūra privalo prasidėti, gavus tokį motyvuotą kreipimasi“, – detales paaiškino Seimo pirmininkė.
V.Čmilytė-Nielsen kalbėjo, kad opozicijos žingsnis inicijuoti nepasitikėjimo URK pirmininku procedūrą jos nenustebino, tačiau dėl to ji sakosi jaučianti apmaudą: „Man apmaudu, kad mes einame tuo scenarijumi, kuris yra primestas iš šono, primestas provokatorių. Man rodos, kad toliaregiškiausia šiuo atveju būtų buvę nereaguoti ir nepasiduoti provokacijoms.“
Seimo pirmininkė situaciją pavadino Rusijos provokatorių pergale.
Skandalą sukėlė paviešintas pokalbis
Rusijos pokštininkai, žinomi pravardėmis „Vovan“ ir „Lexus“, su Ž.Pavilioniu susisiekė šių metų pavasarį, jis manė kalbantis su Rusijos opozicionieriumi Leonidu Volkovu. Tačiau įrašas paskelbtas tik neseniai.
Vaizdo įraše Ž.Pavilionis dėsto savo ir valdančiųjų požiūrį įvairiais užsienio politikos klausimais, o pokalbio pabaigoje paragina pašnekovą nekreipti dėmesio į prezidento Gitano Nausėdos požiūrį ir pavadino prezidentą „simboliniu“.
Į apsimetėlių iš Rusijos spąstus patekęs Ž.Pavilionis teigė esąs įsitikinęs, kad nepadarė žalos Lietuvos interesams. Jis tikino, kad po šios atakos būtina solidžiai reaguoti – išmokti pamokas ir pasiruošti galimoms būsimoms atakoms.