Ilgiau nei 8 valandas Minsko oro uoste pralaukę žmonės iš 12 skirtingų valstybių apie 20 val. Lietuvos laiku buvo susodinti į autobusus, grąžinti į lėktuvą ir 21 val. 27 min. nusileido Vilniaus oro uoste.
Dalijosi išgyvenimais
Oro uoste keleiviai pasakojo, kas vyko Minske. Žmonės pasakojo, kad nieko nežinojo apie situaciją, tas gąsdino labiausiai.
„Mums nieko nedarė, prie mūsų nelindo, tik patikrino daiktus ir liepė laukti. Tai laukimas gąsdino, nes nei jie nekalbėjo su mumis, nei iš oro linijų bendrovės nieko nežinojome, iš žiniasklaidos daugiausiai“, – pasakojo keleivis.
Kitas keleivis neslėpė apmaudo ir dalijosi išgyvenimais po incidento.
„Tokio banditizmo, tokio tyčiojimosi iš žmonių netekę matyti jau senokai. Ir reikia pripažinti, kai lėktuvas staiga pradėjo kilti aukštyn ir leistis Minske, ir niekas neaiškino, ir vedė su mažais vaikais tamsiu tuneliu bei reikėjo šešias valandas ten prastovėt, tai tu supranti, kaip čia visiškai šalia yra tai, kas nėra laisvė, nėra demokratija. Ir kaip gerai, kad mes jau ne tenai“, – tvirtino vyras.
Keleivio teigimu, daromo šou įspūdį stiprino tai, kad visiems buvo leista naudotis telefonais, internetu, bandant sukurti įspūdį neva viskas yra tvarkoje.
„Tą žurnalistą, mačiau, kaip jo pasą paėmė, ir jis pats nusismaukė kaukė ir pasisakė, kas yra ir kad dėl jo čia viskas daroma. Kadangi jie visada bandė padaryti tą šou, tai tu matai, kad pareigūnų akys, jie daro, nes tai turi daryti. Ir jie visiškai yra ne čia <..> realiai pastatė žmogų [R.Pratasevičių, – aut.] į eilės galą ir nematėm, kada jį atskyrė. Tas jausmas, kai esate uždaryti erdvėje ir stovi tie žali žmogeliukai ir šešias valandas neaišku nei kas, nei kada, o tu esi su pusantrų metų vaiku...“, – pasakojo vyras.
Keleiviai atviravo, kad nežinomybė gąsdino, bet abejonių dėl situacijos rimtumo kėlė pareigūnų elgesys, atsainus ar net suvaidintas daiktų tikrinimas, o tada ir viešai paskleistos versijos, pasirodžiusios labai neįtikimos.
Lietuvių pora tikino mačiusi naikintuvas: „Su naikintuvais mus nuleido į Minską, su naikintuvais mus lydėjo į Lietuvą.“
Visi keleiviai kaip vienas griežtai neigė viešai skleistas versijas apie lėktuve įvykusį konfliktą, kilusį incidentą. Jų teigimu, nieko panašaus nebuvo.
Žmonės pripažino, kad premjerės Ingridos Šimonytės pasirodymas lėktuve Vilniaus oro uoste ir pokalbis su jais, kiek nuramino ir nustebino.
Išgąstį keitė liūdesys
Žurnalistą Ramaną Pratasevičių matė ne vienas lėktuvo keleivis. Arčiausiai šalia jo buvusieji pasakojo matę jo išgąstį, kai paaiškėjo, kad jie leidžiasi Minske.
Anot keleivių, R.Pratasevičius iš pradžių suglumo, tarsi išsigando, perdavė kelis savo daiktus draugei ir kartu su kitais keleiviais buvo išlaipintas Minsko oro uoste.
Ten kaip ir kiti keleiviai buvo tik po kelių valandų buvo tikrinamas ir gerokai vėliau jau atskirtas nuo likusiųjų keleivių.
R.Pratasevičių matęs keleivis pasakojo, kad jis atrodė ramus, bet labai liūdnas prieš pat sulaikymą. Žmonės pasakojo, kad jiems matant, nebuvo naudojama prievarta ar jėga prieš Baltarusijos žurnalistą. Tačiau nebuvo ir atskleista, kas vyksta.
Pradėti tyrimai
Lietuvos policija pradėjo du ikiteisminius tyrimus, vienas iš jų – dėl orlaivio užgrobimo, pranešė policijos generalinio komisaro pavaduotojas Arūnas Paulauskas. Jo teigimu, jau šiuo metu Vilniaus oro uoste dirba kriminalinė policija, identifikuoti incidento liudininkai, bet jų apklausos tikėtina, kad bent dalis bus pradėtų šį vakarą.
Generalinė prokuratūra sekmadienį pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl orlaivio užgrobimo ir draudžiamo elgesio su žmonėmis, BNS patvirtino prokuratūros atstovė. „Pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl orlaivo užgrobimo ir tarptautinės teisės draudžiamo elgesio su žmonėmis“, – BNS sekmadienį informavo Generalinės prokuratūros Komunikacijos vadovė Elena Martinonienė.
Lėktuvas sekmadienio popietę buvo nutupdytas Minsko oro uoste. Jis buvo priartėjęs prie Lietuvos oro erdvės, tačiau buvo priverstas pasukti į Baltarusijos sostinę. „Raynair“ lėktuvu iš Atėnų į Vilnių skrido 171 keleivis, tarp kurių ir – 94 lietuviai.
Vilniaus oro uoste Baltarusijos opozicijos tinklaraštininko ir aktyvisto R.Pratasevičiaus šalininkai su plakatais laukė „Ryanair“ lėktuvo su keleiviais ir aktyvisto. Tačiau nei jis, nei jo draugė į Vilnių neatvyko. Kaip buvo pranešta anksčiau, jis buvo sulaikytas Minske.
Naujausią informaciją sekite portale lrytas.lt.
„Ryanair“ lėktuvu į Vilnių neišskrido 2 Baltarusijos ir 4 Rusijos piliečiai
Baltarusijos opozicijos koordinavimo tarybos prezidiumo narys, buvęs kultūros ministras Pavelas Latuška pareiškė, kad „Ryanair“ lėktuvu iš Minsko į Vilnių neišskrido šeši žmonės – du Baltarusijos ir keturi Rusijos piliečiai.
„Pagal turimą informaciją, du Baltarusijos ir keturi Rusijos piliečiai iš Minsko į Vilnių nebeskrido“, – savo „Telegram“ kanale parašė P. Latuška.
Minsko oro uoste įkalinti lietuviai atskleidė, kas vyko: saugojo kariai, neleido išeiti
Keletas ten esančių lietuvių susisiekė su naujienų portalu lrytas.lt ir papasakojo, kas vyko oro uoste Minske.
171 keleivis be jokio paaiškinimo buvo palikti nežinioje iki pat sekmadienio vakaro, nors Vilniuje jau turėjo būti per pietus.
Apie situaciją portalui lrytas.lt pranešė skaitytojas, kurio žmona ir vaikai keliauja šiuo lėktuvu. Šaltinis redakcijai pranešė, kad keleiviai buvo išlaipinti iš lėktuvo, jų daiktai čia pat buvo patikrinti su tarnybiniais šunimis, visą laiką juos prižiūrėjo kareiviai su neperšaunamomis liemenėmis ir šalmais.
Lrytas.lt skaitytoja pranešė, kad keleiviams neleidžiama nueiti į tualetą, jie akylai stebimi, bet niekas su jais nekalba.
I. Šimonytė: iš Minsko parskridusius žmones dar šį vakarą apklaus policija
Iš Minsko parskridusius žmones dar šį vakarą apklaus policijos pareigūnai, siekiant kuo greičiau surinkti informaciją apie įvykį, kurio metu iš Atėnų į Vilnių skridęs „Ryanair“ lėktuvas buvo nukreiptas į Baltarusijos sostinę, teigia premjerė Ingrida Šimonytė.
Ji sekmadienio vakarą Vilniaus oro uoste susitiko su grįžusiais keleiviais.
„Labai džiaugiamės, kad pagaliau lėktuvas galėjo užbaigti savo kelionę, bet tuo pačiu, kadangi yra pradėtas ikiteisminis tyrimas šiandien, tai buvo paprašyta parskridusių piliečių supratingumo, kad kai kuriems iš jų tam, kad tyrimas vyktų kuo sparčiau, pareigūnų klausimai bus užduoti dar šį vakarą, kad kuo operatyviau būtų surinkta informacija, taip pat tikėsimės bendradarbiavimo su teisėsauga ir visos informacijos, kurią jie žino, pateikimo mūsų pareigūnams“, – žurnalistams po susitikimo sakė I. Šimonytė.
„Tikimės, kad šiandien pavyks žmones kuo greičiau išleisti į namus, nes suprantame, kad visi yra pavargę“, – pridūrė ji.
Vyriausybės vadovė taip pat sakė, kad šis įvykis turės būti ištirtas „labai nuodugniai“, o šį klausimą turės spręsti tarptautinė bendruomenė.
„Šis klausimas taip pat bus aktyviai sprendžiamas ir tarptautinėje erdvėje“, – teigė premjerė.
Anot jos, incidentas vertintinas kaip „beprecedentis terorizmas Europos Sąjungos šalių ir kitų šalių piliečių atžvilgiu“, todėl „akivaizdu, kad tai yra Europos Sąjungos ir tarptautinė tema“.