Lietuvoje pasiektas pandemijos lūžio taškas: kaip gyvensime vasarą ir ko tikėtis rudenį

2021 m. gegužės 21 d. 12:18
Penktadienį paskelbus naujausius susirgimų COVID-19 duomenis Lietuva pagaliau „išlipo“ iš vadinamosios juodosios koronaviruso zonos. Tiesa, nors nuo jos pabėgti toli dar nepavyksta, epidemiologai tvirtina, kad šiuo metu matomas trečiosios viruso bangos lūžis – nauji atvejai, teigiamų tyrimų procentas, 14 dienų sergamumas krenta ir pandemijos pagreitis mažėja.
Daugiau nuotraukų (15)
Premjerė Ingrida Šimonytė džiaugiasi vakcinacijos tendencijomis, kurios, jos nuomone, ir lėmė šį lūžį. Vyriausybėje šiuo metu svarstoma, ar birželio 1 dieną jau laikas atšaukti karantiną ir šalyje palikti galioti tik ekstremaliąją situaciją, ir kaip pasiruošti rudeniui bei moksleivių grįžimui į ugdymo įstaigas.
Pasiekėme lūžio tašką
Apie tai, kad Lietuvoje susirgimų rodiklis, per 14 dienų fiksuojamas 100 tūkst. gyventojų, po kurio laiko vėl yra mažesnis nei 500, pirmasis penktadienį pranešė profesorius Mindaugas Stankūnas, akcentuodamas, jog „pagaliau pabėgome iš juodosios zonos“.
Apie trečiosios bangos lūžį Lietuvoje užsiminė ir Santaros klinikų direktoriaus pavaduotojas medicinai Valdas Pečeliūnas, kuris atkreipė dėmesį, kad tokį rezultatą padėjo pasiekti vakcinacija. Anot jo, skiepų nauda – akivaizdi, nes paskiepijus vyresniojo amžiaus žmones, ligoninėse jų skaičius sumažėjo, tačiau daugėja jaunų pacientų, kurie dar nesulaukė skiepo.
„Vakcinacijos nauda yra absoliučiai neabejotina. Mes tą matome kasdien. Dabar sergančių žmonių, kurie, tarkime, guli reanimacijoje, yra akivaizdus jaunėjimas, nes vyresni žmonės jau yra vakcinuoti. Atitinkamai pas mus dabar yra santykinai didelis skaičius žmonių, daugiau kaip pusė, kuriems yra iki 50 metų.
Vakcinacijos nauda yra absoliuti ir neturėtų kelti abejonių“, – „Žinių radijo“ laidoje „Dienos klausimas“ tikino jis.
Santaros klinikų direktoriaus pavaduotojas medicinai pabrėžė, kad epidemiologinė situacija Lietuvoje vis dar nedžiugina, nes pagal susirgimų rodiklį esame vieni iš lyderių visoje Europos Sąjungoje, tačiau tendencijos, jo teigimu, yra geros. Dėl to V.Pečeliūnas ragino visus, kurie dar neapsisprendė dėl vakcinacijos, pagalvoti ne tik apie save, bet ir apie kitus.
„Lašas po lašo ir akmenį pratašo. Yra visokių panašių patarlių. Susivienydami, bendruomeniškai žiūrėdami į šitą problemą, nestatydami savo interesų į pirmą vietą, galiausiai visi išlošiame ir visi būsime patenkinti“, – įsitikinęs jis.
Kartu specialistas pasiūlė Vyriausybei tolesnius karantino laisvinimus sieti būtent su vakcinacijos rodikliais: „Aš būčiau linkęs pritarti, kad būtų nustatyti tam tikri tikslai, tarkime, suvakcinuojame 50 proc. visuomenės, tuomet atlaisviname tą ir tą, 60 proc. – dar tą, o 70 proc. – jau viską.“
Kaip gyvensime vasarą?
Savo ruožtu premjerės patarėja sveikatos apsaugai Živilė Gudlevičienė tvirtino, kad jau ir dabar Vyriausybė, laisvindama karantiną, atsižvelgia į imunitetą turinčių asmenų skaičių. Trečios bangos lūžį ji taip pat sieja su vakcinacijos rodikliais.
„Pasiekus virš 30 proc. skiepijimo apimtis ir turint apie 40 proc. bendrą imunizacijos lygį, matome lūžimą trečios koronaviruso bangos. Pagal prognostinius modelius reikia teisingai susidėlioti, kaip ir kas bus atveriama, kokiomis apimtimis. Nes praktiškai jau atverta viskas, tiktai apimtys išlieka – žmonių skaičius, salių užimtumai, plotų užimtumai dar yra reguliuojami“, – vardijo ji.
Paklausta, kas mūsų laukia vasarą ir ar karantinas bus pratęstas ir po birželio 1 dienos, Ž.Gudlevičienė atsakė, kad šiuo metu Vyriausybėje šis klausimas vis dar yra sprendžiamas, bet, nors ir karantino režimas būtų atšauktas, šalyje liktų galioti ekstremali situacija ir tam tikri ribojimai.
„Dabar šitos diskusijos vyksta, ką reikės daryti birželio 1 dieną, kai pasibaigs karantinas gegužės 31 dieną – ar jį reikės tęsti, ar jis jau bus baigtas. Bet tuomet vis tiek lieka ekstremali situacija, ir vis tiek tam tikri ribojimai gali likti, ir ko gero, vasaros pradžioje dar liks, tiktai operacijų vadovo sprendimais“, – aiškino premjerės patarėja sveikatos apsaugai.
Taip pat ji pridūrė, kad Vyriausybė vasarą tikrai neatostogaus ir ruošis rudeniui, esą kitaip, nei tai darė buvusi valdžia.
„Mes jau planuojame, kaip sutiksime rudenį. Tai yra planai į priekį – vizijos, strategijos. Taip, dar yra vasara. Bet ypatingai svarbu yra ugdymas, kaip mes jį pradėsime, kad nebūtų, kaip buvo būtent pernai vasarą, kai niekas neaišku, ar jau reikia eiti mokiniams ir mokytojams į mokyklą, kaip tai padaryti. Neaišku nei kaip tai padaryti, nei testavimas, nei kiti dalykai.
Vasarą dirbsime, atostogų jokių niekas neis. Dirbsime, kad pasiruoštume galimybėms, jei netyčia būtų vėl pikas, dar kokia banga, jog turėtume visas strategijas, kaip kokiu atveju elgtis“, – „Žinių radijo“ laidoje „Dienos klausimas“ teigė Ž.Gudlevičienė.
A.Veryga: reikėtų supratimo, kad nėra dar visiškai ramu
Tuo tarpu buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga atkreipė dėmesį, kad šiuo metu dar reikėtų šiek tiek susikaupimo ir rimties, ir karantino vadelių esą taip greitai nereikėtų atleisti, jog netektų vėl grįžti atgal.
„Iš tikrųjų tai reikėtų dar truputį rimties, susikaupimo ir supratimo, kad nėra visiškai ramu, ir matome kai kur tikrai nerimą keliančių istorijų, situacijų, jog net ir tos valstybės, kurios labai daug gyventojų buvo paskiepijusios, dabar grįžta prie karantino sąlygų. Aišku, ten vakcinos buvo ne tos, kuriomis mes skiepijamės“, – sakė buvęs ministras.
Pasak jo, labiausiai šiuo metu įkvepia Jungtinės Karalystės, Izraelio pavyzdžiai, tačiau tam, kad Lietuva pasiektų tokį vakcinuotų asmenų procentą, dar reikės gerokai pasistengti, nes pereiname prie etapo, kai jau reikės labiau įtikinėti žmones, kurie nenori vakcinuotis.
„Tai mes dabar ir matome jau šitą etapą, kada vakcinų yra vis daugiau ir daugiau, ir jau dabar pereiname į tą stadiją, kada reikės raginti žmones. Mes dar vieno darbo ir labai rimto esame kaip valstybė nepadarę, tai mūsų vyresnio amžiaus žmonių vakcinacija gerokai atsilieka nuo tų pažangiausių šalių.
Yra tokių, kurios 100 proc. susiskiepijo. Pas mus siekia gal 60-70 procentų“, – apibendrino A.Veryga.
Praėjusią parą šalyje iš viso buvo nustatyti 664 nauji COVID-19 atvejai, nuo šios infekcinės ligos mirė šeši žmonės. Šalyje atlikti 13 tūkst. 249 molekuliniai (PGR) ir 6481 antigeno tyrimas dėl įtariamo koronaviruso.
Pastarųjų 14 dienų naujų susirgimų rodiklis 100 tūkst. gyventojų siekia 497,9 atvejo. Teigiamų diagnostinių tyrimų dalis per pastarąsias septynias dienas siekia 4,7 procento. Iš viso Lietuvoje nuo pandemijos pradžios COVID-19 susirgo 269 tūkst. 363 žmonės.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.