Policijos skaičiavimu, į maršą susirinko apie 10 tūkstančių žmonių, kurie apspito pastatytą nedidelę sceną, kur aidėjo dažnai skandalingai vertinamų politikų ir visuomenės veikėjų pareiškimai.
Rimto policijos įsikišimo neprireikė, nors pareigūnai ir turėjo iš renginio išvesti čia protestuoti atėjusius jaunuolius, kurie nepritarė renginio idėjai ir požiūriui į šeimas. Juos lydėjo keiksmai ir šūksniai „gėda“.
O štai kitoje Žvėryno tilto pusėje savo protesto akciją surengė plačiau į šeimą žiūrintys žmonės – jie kėlė klausimą dėl požiūrio į vienišas mamas, tos pačios lyties partnerystę bei išreiškė palaikymą LGBTQ+ bendruomenei.
Nors kreivų žvilgsnių iš šeimos „gynėjų“ į šią pusę buvo, didesnių incidentų pavyko išvengti.
Labiausiai įstrigę momentai iš šventės – G.Nausėdos vaizdo įrašas, po kurio socialinėje erdvėje prezidentas sulaukė kritikos, o Šeimų marše – plojimų. Į akis krito ir kai kurie savo alkoholinius gėrimus atsinešę maršo dalyviai ar labai atmestinas požiūris į COVID-19 situaciją.
Dažnai atrodė, tarsi Vingio parke koronaviruso nebūtų, o dar prieš renginį čia iš įvairiausių Lietuvos kampelių atvykę žmonės piktinosi COVID-19 vakcinomis.
Piktinosi ir dėl Stambulo konvencijos
„Didysis šeimos gynimo maršas“ prasidėjo 18 valandą. Į Vilnių iš įvairių Lietuvos vietų atvyko iki 3 tūkstančių automobilių, autobusų ir motociklų ekipažų. 21 valandą renginio dalyviai ėmė skirstytis, o šis oficialiai baigėsi 21 val. 30 min.
Pirmieji dalyviai čia ėmė rinktis dar priešpiet, o didžiausia banga pasirodė apie 15 valandą, kai Vilnių pasiekė ir pro Kauną važiavusios ilgos kolonos priekis. Netrukus sostinėje ėmė pildytis specialiai parinktos automobilių stovėjimo aikštelės.
Atvykusiems prieštaringo mitingo dalyviams renginio organizatoriai dalijo popierines kepurėles su užrašais „Stipri šeima – stipri valstybė“, specialiai parengtus laikraščius.
Akcijoje – daug įvairaus amžiaus gyventojų, taip pat šeimų su vaikais. Dalis atvyko su dviračiais.
Po vieną į mitingą traukiantys dalyviai greitai rado bendrą kalbą – diskutuojama apie „buldozeriu stumiamus“ įstatymus, akcentuojama, kad „Stambulo konvencijos net Turkija nepasirašiusi“.
Policijos atstovas spaudai Ramūnas Matonis portalui lrytas.lt nurodė, kad mitinge, jų skaičiavimu, iš viso susirinko apie 10 tūkst. asmenų.
„Įtariame, kad apie 10 tūkstančių“, – sakė R.Matonis.
Prezidento žinutė
Mitingo vedėjas Artūras Orlauskas atidarymo kalbą pradėjo meluodamas: pareiškė, kad žiniasklaida rašo, jog Vingio parke – tik 300 žmonių, nors pagrindiniuose šalies portaluose buvo nurodytas gerokai didesnis skaičius.
Renginio metu buvo parodytas prezidento Gitano Nausėdos iš anksto maršo dalyviams įrašytas sveikinimas Tarptautinės šeimos dienos proga. Prezidentas teigė, kad tautos balsą girdėti privalome, o dėl šeimų yra padaryta per mažai.
„Lietuvos valstybę – savo valia ir išmintimi – šimtmečius kūrė mūsų tauta. Todėl jos balsą privalome girdėti. Nereikia bijoti žmonių, net jeigu jie yra pikti ir pavargę. Pykstamės, taigi, kažką darome ne taip, vadinasi, pasirinkome ne tą kelią kalbėtis. Arba nesikalbėjome iš viso, nes negirdėjome vieni kitų“, – sveikinimo kalboje kalbėjo G.Nausėda.
G. Nausėda kalbėjo, kad Lietuvos žmonės nusipelno būti išgirsti ne tik kartą per 4 metus.
„Šiandien daug svarstoma, kaip teisiškai spręsime tos pačios lyties žmonių santykių klausimą. Ar reikia šį klausimą apskritai spręsti? Žinoma, kad reikia! Mes turime matyti, kokie įvairūs žmonės gyvena mūsų šalyje – visi mylintys savo Tėvynę, Lietuvos Respublikos piliečiai. Ir aš pripažįstu, kad mes dar turime ką nuveikti, kad visų teisės būtų lygiai užtikrintos“, – teigė prezidentas.
Preizdento teigimu, privalome teisiškai sureguliuoti vienos lyties asmenų bendro gyvenimo klausimus, gerbiant jų teisę gauti informaciją apie partnerio sveikatos būklę, teisę į paveldėjimą, kitus svarbius klausimus. „Tačiau tai turi būti daroma laikantis Lietuvos Respublikos Konstitucijos 38 straipsnio, kuriame teigiama, kad šeima yra visuomenės ir valstybės pagrindas, o santuoka sudaroma laisvu vyro ir moters sutarimu“, – akcentavo jis.
Mitingo metu kalbėjo vienas renginio organizatorių Raimondas Grinevičius, kunigas Robertas Grigas, Lietuvos tėvų forumo vadovas Darius Trečiakauskas. Taip pat Lietuvos prekyviečių ir turgaviečių asociacijos vadovas Vytenis Butkevičius, politologas Andrius Švarplys, Eduardas Vaitkus. Renginiui žinutę įrašė menininkė Jurga Lago. Tarp kalbų buvo atliekami muzikiniai kūriniai. Dainas atliko ir Ovidijus Vyšniauskas, Romas Dambrauskas.
Mitinge pasirodė ir politikai Mindaugas Puidokas, Petras Gražulis, Naglis Puteikis, Rimantas Dagys. Tiesa, renginio metu vis pasigirsdavo skanduotė „Seimą – lauk“, o vedėjų paminimi tam tikri Seimo nariai būdavo nušvilpti.
Pasirodė ir antiprotestuotojų
Apie dešimt antimitinguotojų buvo atėję prie renginio scenos, tačiau siekdami išvengti galimų konfrontacijų, policijos pareigūnai juos apsuko ir palydėjo iki vietos, kur renkasi kiti prieš šeimų maršą protestuojantys asmenys. Plačiau apie anti-protestą skaitykite čia.
Šeimų marše pasirodžiusius LGBT bendruomenę palaikančius asmenis pasitiko rusiški keiksmažodžiai, keli mitingo dalyviai skandavo „Gėda!“.
Policijos pareigūnai juos iš renginio išlydėjo. Policijos atstovas R.Matonis tvirtino neturintis informacijos apie iš mitingo išvestą grupelę antiprotestuotojų, tačiau pažymėjo, kad taip galėjo nutikti, siekiant išvengti galimų provokacijų.
Koronavirusą tarsi užmiršo
Prieš pat oficialią renginio pradžią Vingio parke šurmuliavo jau tūkstančiai susirinkusių dalyvių, dalis dar buvo kelyje.
Tiesa, epidemiologų nuogąstavimai, kad tokiame būryje žmonių bus sunku išlaikyti saugų atstumą, panašu, jog pasitvirtino.
Dėvinčių kaukes – taip pat tik vienetai. Renginio vedėjai vėliau dalyviams priminė, jog šie nepamirštų saugumo reikalavimų. Visoje teritorijoje pėsčiomis ir raiti patruliuoja policijos pareigūnai.
Renginio metu susirinkusiems dalyviams taip pat buvo dalijamos skrajutės, kviečiančios jungtis prie iniciatyvos, siekiančios keisti referendumo reikalavimus.
Iniciatyvinės grupės teigimu, „sugražinti valstybę žmonėms“ bus galima tada, jei referendumas bus skelbiamas, kai jo reikalauja ne mažiau nei 100 tūkst. Lietuvos piliečių.
„Nors gyventojų Lietuvoje drastiškai sumažėjo, referendumui sušaukti vis dar reikalaujama net 300 tūkst. rinkėjų parašų“, – skelbiama skrajutėje.
Piktinosi dėl COVID-19 vakcinų
Pirmieji dalyviai link Vingio parko estrados traukė nešini Lietuvos trispalve ir Vyčiu, renginio atributika.
Atvykusiems prieštaringo mitingo dalyviams renginio organizatoriai dalijo popierines kepurėles su užrašais „Stipri šeima – stipri valstybė“, specialiai parengtus laikraščius.
Akcijoje – daug vyresnio amžiaus gyventojų, taip pat šeimų su vaikais. Dalis atvyko su dviračiais.
Po vieną į mitingą traukiantys dalyviai greitai rado bendrą kalbą – diskutuojama apie „buldozeriu stumiamus“ įstatymus, akcentuojama, kad „Stambulo konvencijos net Turkija nepasirašiusi“.
Tiesa, ypač daug protestuotojų nepasitenkinimo sulaukė ne tik, anot renginio organizatorių, tradicinės šeimos vertybėms prieštaraujančios iniciatyvos, bet ir su koronaviruso pandemija susiję klausimai. Ypač daug diskusijų kelia COVID-19 vakcinos.
Į mitingą – autobusais
Miesto prieigose sustoję iš pajūrio bei kitų Lietuvos regionų atvykę „maršo“ dalyviai į Vingio parką, kuriame planuojamas protesto mitingas, nukaks autobusais.
„Jie išlips prie įvažiavimo į Vilnių, sės į autobusus ir autobusai juos atveš visus į renginį, bet kolona pati į miestą nevažiuos“, – Eltai sakė R.Matonis.
Policijos atstovo teigimu, automobilių kolonai judant per visą Lietuvą buvo užfiksuoti trys eismo įvykiai. Vienas iš jų ryte įvyko netoli Klaipėdos, o du – prie Kauno.
„Buvo keli eismo įvykiai važiuojant per visą dieną. Prie Klaipėdos ir du prie Kauno, vienas iš jų – techninis. Daugiau kažkokių incidentų nėra didesnių“, – sakė R. Matonis, pažymėdamas, kad šiuo metu policija tvarką užtikrina visame mieste.
„Policija yra visame mieste, ne tik Vingio parke, miesto prieigose, prie Baltojo tilto, kur vyksta kiti renginiai“, – sakė R.Matonis.
Renginys oficialiai prasideda 18 valandą.
Pagal Vilniaus miesto savivaldybės išduotą leidimą 18 valandą sostinės Vingio parke vyksiančiame mitinge gali dalyvauti iki 7 tūkst. žmonių. Be to, kaip anksčiau pranešė savivaldybė, prie Vingio pėsčiųjų tilto Žveryne, taip pat šalia Baltojo tilto organizuojami ir keli antiprotestai.
Policijos pareigūnai penktadienį teigė, kad jeigu asmenys nesilaikys karantino režimo taisyklių, pažeidimai bus fiksuojami „ir ateityje gali būti kvietimai atvykti į policiją ir pateikti tam tikrus paaiškinimus policijai, kodėl buvo vykdomi vieni ar kiti karantino pažeidimai“.
Policijos pareigūnai taip pat įspėjo, kad gali paprašyti mitingo dalyvių parodyti, kokius daiktus šie su savimi atsivežė.
Vingio parke tvarką palaikys tiek uniformuoti, tiek neuniformuoti policijos pareigūnai, raitosios policijos pajėgos, kinologai, speciali policijos dialogo grupė (civiliais drabužiais vilkintys pareigūnai su specialiu raiščiu). Taip pat bus pasitelktas pasieniečių sraigtasparnis, jei reikėtų suteikti pagalbą eismo dalyviams, kurie vyks keliu A1.
Ar pavyks užtikrinti saugumą?
Penktadienį premjerė Ingrida Šimonytė teigė mananti, kad Vilniuje organizuojamam „Didžiajam šeimos gynimo maršui“ turėtų būti taikomi karantino reikalavimai renginiams. Pagal šiuo metu galiojančias taisykles, renginiuose gali dalyvauti ne daugiau nei 150 žmonių.
„Manau, kad tai yra renginys, kuriam turėtų būti taikomos taisyklės, kurios nustatytos karantino nutarime. Vilniaus miesto savivaldybei pasirodė kitaip“, – kalbėjo ministrė pirmininkė.
Vis dėlto Vilniaus savivaldybės atstovai teigė, jog šiai akcijai karantino nutarimas dėl renginių negali būti taikomas, nes formaliai tai nėra renginys, o neišduoti leidimo savivaldybė negalėjo, nes susirinkimų teisė yra įtvirtinta įstatyme ir Konstitucijoje.
I.Šimonytė teigė, kad „dalis žmonių ketina protestuoti ne tik prieš kai kurių politikų nuomonę, bet ir prieš pandemijos buvimą, kaukių dėvėjimą“, todėl tokiame renginyje žmonių saugumą užtikrinti gali būti sudėtinga.