Po skandalingos aferos – žinomo Alytaus politiko mirtis ir neišnarpliotos mįslės

2021 m. gegužės 2 d. 18:41
Kas sieja Alytaus miesto savivaldybės direktoriaus Jurgio Krasnicko (63 m.) staigią mirtį ir finansinę aferą, padėjusią sukčiams iš miesto biudžeto nugvelbti beveik 190 tūkst. eurų?
Daugiau nuotraukų (9)
Dokumentuose, kuriais remiantis buvo pasisavinti pinigai, yra ir J.Krasnicko parašas.
187 671 euras. Tiek Alytaus miesto savivaldybė praėjusių metų lapkričio 26 dieną už gatvių remontą turėjo pervesti Latvijos įmonei „A.C.B.“. Ir pervedė. Prieš tai reikiamus dokumentus, kuriuos rengė savivaldybės finansininkai, turėjo pasirašyti savivaldybės administracijos direktorius J.Krasnickas. Nieko neįtardamas pasirašė.
Tačiau Latvijos įmonė, nesulaukusi pinigų, gruodžio 2-ąją savivaldybei pranešė, kad pinigų negavo. Tada ir kilo skandalas – kaip, kam ir kur pervesti tie beveik 190 tūkst. eurų?
Atrodytų, mažų mažiausiai keista, kaip patyrę savivaldybės finansininkai neapsižiūrėjo, kad sąskaita – Ispanijoje? Juk prieš tai jau ne kartą pinigai buvo pervedami į įmonės „A.C.B.“ sąskaitą Latvijoje.
Širdis sustojo namuose
„Lietuvos rytas“ su J.Krasnicku, kuris puikiai išmanė savivaldybės darbą, nes trejus metus buvo miesto meras, kalbėjosi tą pačią dieną, kai paaiškėjo, kad didelė suma galėjo patekti į sukčių rankas.
„Aferistai – ne tie, kaip bandoma pateikti. Aferistai – visai kiti, Manau, kad tai – juoda afera, kurioje dalyvauja ir mūsiškiai (savivaldybės darbuotojai. – Red.).
Ar jūs manote, kad be savivaldybės įmanoma tokius dalykus padaryti? Šiandien galėčiau daug pasakyti, tačiau kol kas neturiu visų įrodymų. Todėl galiu būti apkaltintas šmeižtu, o sėsti už grotų senatvėje nenorėčiau.
Mano nervų sistema dabar taip perkaitusi, kad jau įsijungė euforija. Kol kas galiu pasakyti tik tiek, kad kai kas pernai norėjo būti geriausiu gaisrininku, o šiemet panoro tapti geriausiu policininku.
Mums su žmona Dievas padėjo suvokti, kad visko gyvenime gana. Bet ne visi aferistai tai gali suprasti“, – vos tik paaiškėjus, kad iš savivaldybės nugvelbti pinigai, svarstė J.Krasnickas.
Paprašytas patikslinti, ar iš tikrųjų manąs, kad pinigų pervedimo į Ispaniją afera buvo įvykdyta savivaldybėje, J.Krasnickas nesirinko žodžių: „Dalyvaujant ir savivaldybei. Bet man dar reikia kai kuriuos dalykus pasiaiškinti.
Manau, kad tą vaiką (Buhalterinės apskaitos skyriaus vedėjo pavaduotoją Daivarą Radzevičių. – Red.) pakišo.“
Paklaustas, kas „tą vaiką pakišo“, J.Krasnickas nedvejodamas atkirto: „Numeris vienas.“ O kas tas „numeriu vienas“ pavadintas žmogus, neįvardijo.
Po šio pokalbio J.Krasnickas pasiūlė jam paskambinti dar kartą. Kalbėjomės praėjus kelioms dienoms, kai jis apie savivaldybėje įvykusią aferą buvo pranešęs teisėsaugai.
„Matau, kad mane norima pakišti. Žurnalistams apie piniginę aferą mano akivaizdoje paskambino ir pranešė pats meras (Alytaus miesto vadovas Nerijus Cesiulis. – Red.), o po to ėmė klausinėti, ar aš pasirašiau tuos finansinius dokumentus?
O kaip galėjau nepasirašyti? Juk merui puikiai žinoma, kas pasirašo tam tikrus dokumentus. Todėl esu įsitikinęs, kad mane bandoma juodai pakišti. Bet juk man tikrai ne tas pat, kas darosi Alytuje“, – kalbėjo J.Krasnickas.
Tarėmės su juo pasikalbėti ir dar kartą. Tačiau likus dienai iki sutarto pokalbio, vėlų praėjusių metų gruodžio 15-osios vakarą, J.Krasnicką namie ištiko širdies smūgis. Jis paliko šį pasaulį apie 23 valandą kalbėdamas telefonu su artima šeimos drauge.
Prieš tai dar spėjo pabendrauti su miesto tarybos nare Laura Radzevičiūte. Kažkodėl paskambino ir vienam buvusiam tarybos nariui, kurį ilgus metus laikė savo oponentu. Bet tą vakarą su juo kalbėjosi lyg su broliu.
Atviravo, kad užčiuopęs savivaldybėje įvykusios aferos galus, o baigdamas pokalbį atsiprašė už praeities nesusipratimus.
Nematė įtartinos informacijos?
Bendraudama su „Lietuvos rytu“ L.Radzevičiūtė pabrėžė, kad savivaldybės pinigai kažkokiems aferistams į Ispaniją buvo pervesti tuo metu, kai J.Krasnickas administracijos direktoriumi buvo dirbęs tik keturias dienas: „Per tiek laiko tokios aferos niekas nebūtų sugebėjęs susukti. Jo mirties dieną apie 19 val. ilgai kalbėjomės telefonu. Jurgis man pasakojo matęs dokumentą, kuriame buvo nurodyta, neva pasikeitusi Latvijos įmonės sąskaita Ispanijoje.
Jurgis taip pat labai stebėjosi, kad ant to dokumento buvo matyti skylamušiu padarytos skylės.
Vadinasi, jis buvo išimtas iš kažkokio segtuvo Alytaus savivaldybėje arba Latvijos įmonėje.
Žinant miesto mero N.Cesiulio vadovavimo subtilybes, būtų sunku patikėti, kad be jo žinios tie pinigai buvo pervesti į Ispaniją.
Mūsų mieste niekam ne paslaptis, kad tuo metu, kai buvo padaryti šiurkštūs pažeidimai, kuriuos nustatė atliktas auditas, buvęs savivaldybės administracijos direktorius Rolandas Juonys pareigas ėjo tik formaliai, vykdė visus nurodymus, uoliai juos suderinęs su N.Cesiuliu.
Beje, šis direktorius 2020 m. rugsėjį iš pareigų atleistas dėl nepasitikėjimo, kai miesto taryba sužinojo apie kitą galimą milijono eurų aferą.“
L.Radzevičiūtė taip pat pasakojo, kad J.Krasnickas jai skundęsis, esą miesto merui nepatikę, jog jis, kaip administracijos direktorius, informaciją apie pinigų pervedimo aferą į Ispaniją netrukus perdavė teisėsaugai.
„Latvijos įmonė „A.C.B.“ praėjusių metų rugpjūtį iš tikrųjų buvo pakeitusi savo sąskaitą.
Matyt, tuo metu kažkas tą dokumentą apie pasikeitimus ir nugvelbė“, – svarstė L.Radzevičiūtė.
Po pinigų pervedimo į Ispaniją aferos Alytaus savivaldybėje buvo atliktas vidaus auditas. Jo metu nustatyta, kad pinigai už gatvių remontą Latvijos įmonei 2020 metais nuo birželio iki rugsėjo pabaigos buvo pervesti penkis kartus, bet į sąskaitas Latvijos bankuose.
Tačiau 2020-ųjų spalio 29 d. buvo nurodyta, kad pinigus teks pervesti jau į banką Ispanijoje.
Savivaldybės atlikto audito išvadose nurodyta, jog informacija apie Latvijos įmonės sąskaitos pasikeitimą, esą ji dabar – jau Ispanijoje, buvo atsiųsta Buhalterinės apskaitos skyriaus vedėjo pavaduotojui D.Radzevičiui elektroniniu paštu.
Tačiau, kaip įsitikino tikrintojai, pašto, iš kurio buvo išsiųsta ta informacija, adresas „nebuvo nurodytas jokiuose su minėta sutartimi ir jos įgyvendinimu susijusiuose dokumentuose“.
Vadinasi, iš karto buvo galima įtarti, kad kažkas ne taip. Tačiau kažkodėl niekam nekilo jokių abejonių. Negana to, niekam iš savivaldybės finansininkų net nekilo mintis susisiekti su Latvijos įmone „A.C.B.“ ir paklausti, kodėl gi staiga ji nusprendė bendradarbiauti su banku Ispanijoje.
Merui rūpi tik politika?
„Mes negalime atskleisti visos informacijos, nes dar vyksta ikiteisminis tyrimas. Bet savivaldybės specialistai neapsižiūrėjo, kad įmonės „A.C.B“ sąskaitą pakeista, ir pervedė pinigus į Ispaniją“, – tvirtino N.Cesiulis.
Paklaustas, ar prieš pervedant pinigus į Ispaniją jam buvo žinoma, kad kažkodėl Latvijos įmonės sąskaita atsirado šioje tolimoje šalyje, N.Cesiulis dievagojosi tokios informacijos neturėjęs: „Meras užsiima politiniais klausimais. Yra savivaldybėje administracija, specialistai, skyrių vadovai.
Meras niekada jokių pinigų pervedimų neatlieka. Ir nė vienas meras Lietuvoje to nedaro.“
Bet juk buvęs neeilinis atvejis, nemenką pinigų sumą tekę pervesti į Ispaniją. Tai gal vis dėlto tokiais atvejais savivaldybės finansininkams privalu pasitarti ir su meru?
„Savivaldybės biudžete yra 70 mln. eurų. Kiekvieną dieną atliekami pavedimai, mokami atlyginimai. Meras nesikiša nei į pinigų pavedimus, nei į aktus. Įvairius dokumentus prieš pervedant pinigus už atliktus darbus pasirašo daugybė specialistų. Būna septyni aštuoni parašai“, – aiškino N.Cesiulis.
Kodėl sukčiai buvo nusitaikę į Alytaus miesto savivaldybę, meras teigė atsakymo neturįs: „Reikia palaukti teisėsaugos tyrimo pabaigos.
Sužinoję, kas atsitiko, informavome ir teisėsaugą, ir kitas institucijas.“
Visi su J.Krasnicku artimiau bendravę bendradarbiai ir jo draugai įsitikinę, kad pinigų afera savivaldybėje jį buvo tiesiog pakirtusi ir išprovokavo širdies smūgį.
N.Cesiulis apie buvusio savo komandos nario mirties priežastis kalbėjo aptakiai: „Žinot, darbas savivaldybėje – nuolatinis stresas. Ir mero, ir administracijos direktoriaus pareigos – nuolatinis stresas. Suprantama, kad J.Krasnickas sielojosi dėl to, kas buvo įvykę. Aš, kaip meras, irgi išgyvenu dėl kiekvieno įvykio mieste.“
Gal ką nors nutyli?
Vienas su „Lietuvos rytu“ bendravęs Alytaus miesto politikas, puikiai pažįstantis ir savivaldybių darbo virtuvę, suabejojo, ar N.Cesiulis nežinojo apie pinigų už gatvių remontą pervedimą į Ispaniją.
Pasak pašnekovo, nenorėjusio skelbti savo pavardės, bet kurios valstybės įstaigos finansininkai sužiūri, sutikrina visus skaičius, nes jų darbe negali liktų jokių „galbūt“, „kažin“ ar panašių abejonių.
Todėl, anot Alytaus politiko, greičiausiai savivaldybės finansininkai pasirašė visus reikiamus dokumentus ir pateikė juos dar pasirašyti J.Krasnickui tik po to, kai gavo paties mero palaiminimą dėl pinigų pervedimo į Ispaniją.
Alytaus savivaldybės pinigai į Ispaniją iškeliavo per Šiaulių banko filialą Alytuje.
„Mums pateikė pavedimą. Įkėlė jį į sistemą. Bet kaip savivaldybės finansininkai galėjo nesužiūrėti...“ – iškalbingai nebaigė sakinio Šiaulių banko filialo Alytuje vadovė Irena Vanagienė.
Savivaldybės pavedimą pervesti pinigus į Ispaniją pasirašęs Buhalterinės apskaitos skyriaus vedėjo pavaduotojas D.Radzevičius, paklaustas, kaip neapsižiūrėjo, kad pinigai bus pervedami į neaiškią sąskaitą Ispanijoje, be jaudulio balse aiškino: „Matėsi, kad ispaniška sąskaita.
Bet tas dokumentas, kuriame buvo nurodyta pasikeitusi sąskaita, buvo taip suklastotas, kad buvo ir įmonės „A.C.B.“ blankas, ir antspaudas ant jo. Viskas buvo, žinoma, suklastota, bet nukopijuota nuo tų dokumentų, kuriuos gaudavo savivaldybė.“
Paklaustas, negi nekilo jokių įtarimų, kad kažkodėl Latvijos įmonė staiga nusprendė, jog pinigai už atliktus darbus Alytaus mieste jai būtų pervesti į Ispaniją, o ne į Latviją kaip anksčiau, D.Radzevičius tik atsiduso: „Jei būtų kilę įtarimų, taip nebūtų atsitikę.“
Jis patikino, kad meras N.Cesiulis ir kiti miesto vadovai nežinojo, kad pinigai Latvijos įmonei bus pervedami į Ispaniją.
Nei D.Radzevičiui, nei kitiems savivaldybės administracijos darbuotojams, kurie rengė atsiskaitymo su įmone „A.C.B.“ dokumentus ir kurių dėka pinigai atsidūrė aferistų rankose, po atlikto audito jokios nuobaudos nebuvo skirtos.
Auditą atlikę specialistai tik rekomendavo atlikti „nuolatinę kontrolę“, „tobulinti rizikos valdymą“ ir „užtikrinti nuolatinę sutarčių punktų vykdymo stebėseną“.
Dalis pinigų jau grąžinta
Generalinėje prokuratūroje „Lietuvos rytui“ pavyko sužinoti, kad dėl pinigų pervedimo iš Alytaus savivaldybės kažkokiems aferistams į nurodytą sąskaitą Ispanijoje iki šiol dar atliekamas ikiteisminis tyrimas dėl sukčiavimo.
„Ikiteisminio tyrimo metu jau nustatytas asmuo, į kurio sąskaitą buvo pervesti pinigai Ispanijoje, tačiau negalėtume patvirtinti, ar tas pats asmuo dalyvavo nusikalstamoje veikoje.
Šiuo metu įtarimai niekam nėra pareikšti. Iš sąskaitos Ispanijoje buvo grąžinti visi pinigai, kurie buvo likę sąskaitoje.
Nustačius įtariamuosius bus ieškoma likusių grynųjų pinigų.
Jų neradus būtų ieškoma kilnojamojo ar nekilnojamojo turto, į kurį būtų galima nukreipti civilinį ieškinį.
Procesas gali užtrukti, nes tai priklauso nuo to, ar įtariamieji turi turto ir ar patys sutinka atlyginti žalą, o gal lėšų reikės išieškoti antstoliams. Šioje situacijoje galimas tiek gana greitas žalos atlyginimas, tiek besitęsiantis neapibrėžtą laiką“, – aiškino Generalinės prokuratūros atstovai.
N.Cesiulis patvirtino, kad savivaldybei pavyko susigrąžinti apie 150 tūkst. eurų. Kaip ir kur dingo daugiau kaip trisdešimt tūkstančių eurų, neaišku. Greičiausiai aferistams pavyko juos pasiimti iš sąskaitos Ispanijoje.
Meras prasitarė turįs žinių, kas tie aferistai, išvilioję pinigus iš savivaldybės, bet dėl tebevykstančio ikiteisminio tyrimo tos informacijos atskleisti dar negalįs.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.