O prieš dvylika metų K.Glaveckui buvo pavykę laimėti akistatą su mirtimi, kai jį per atostogas Aliaskoje ištiko infarktas.
2009-ųjų rugpjūtį, pasibaigus Seimo sesijai, tada 60-metis politikas į šią atšiaurią JAV valstiją su draugais išvyko pramogauti.
Apie planus keliauti į Aliaską politikas kolegoms buvo užsiminęs dar vasaros pradžioje. Šioje valstijoje, kurią aktyviam poilsiui renkasi patyrę medžiotojai ir žvejai, K.Glaveckas buvo lankęsis ir anksčiau.
Po operacijos – į reanimaciją
Parlamentaras blogai pasijuto antrąją kelionės dieną. Jis buvo paguldytas į ligoninę ir skubiai operuotas.
„Operacija buvo sėkminga. Šiuo metu jis yra reanimacijoje“, – tada „Lietuvos rytui“ sakė K.Glavecko sutuoktinė, tada irgi Seimo nare buvusi Rūta Rutkelytė.
Daugiau į detales R.Rutkelytė nesileido: „Kai jis sugrįš, pats viską smulkiau galės papasakoti. Tos detalės šiuo atveju nėra svarbu. Svarbiau yra sveikata“.
K.Glavecko kolegos stebėjosi, jog daug svorio numetusį, nuolat sportavusį ir sveikata nesiskundusį politiką ištiko infarktas. Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos nariai svarstė, kad profesoriaus sveikata galėjo sušlubuoti dėl didžiulės įtampos ir naktinių darbų per 2009-ųjų vasarą užsitęsusią Seimo sesiją.
„Dar nemiriau“
K.Glaveckui Ankoridže buvo atlikta širdies šuntavimo operacija ir įtaisytas širdies stimuliatorius. Rugpjūčio pabaigoje parskridęs į Lietuvą parlamentaras tęsė reabilitaciją sanatorijoje.
– Kaip jaučiatės po ligos ir ilgo skrydžio iš Aliaskos?, – grįžusio K.Glavecko 2009-aisiais paklausė „Lietuvos rytas“.
– Visiškai neblogai. Mane parlydėjo žmona Rūta. Jau esu apžiūrėtas Lietuvos daktarų, ir, manau, kad viskas turėtų būti gerai.
– Po liepos pabaigoje pasibaigusios Seimo sesijos atrodėte gerai nusiteikęs ir ligos, atrodo, niekas nepranašavo.
– Nuvažiavome su draugais pameškerioti į Aliaską. Beje, ten keliskart geriau žvejoti negu Norvegijoje, o kainuoja daug pigiau.
Visai netikėtai antrą atostogų dieną prasidėjo širdies priepuolis – patekau į reanimaciją, buvau operuotas.
– Daug sportavote, buvote sveikas. Ar prie ligos prisidėjo ir nuolatinė įtampa, politinis gyvenimas, kuriame pasitaiko ir nešvarių dalykų?
– Manau, viskas susidėjo: ir skrydis, ir ta stresinė situacija, kuri visą laiką tvyro valstybėje. Politika yra politika.
Buvau gana sveikas žmogus, kasdien po dvi valandas be poilsio dienų sportavau.
– Ko iš šio įvykio pasimokėte?
– Gavau didelę pamoką. Manau, kad svarbiausia Lietuvai, žmonėms yra gyvenimas. Pirmiausia reikia mylėti gyvenimą, tėvynę ir jokiu būdu neužsiimti populizmu, kenkimu ir kitais nešvariais dalykais.
Reikia prisiminti, kad visų kelias yra labai aiškiai apibrėžtas ir turi pabaigą. Gyventi reikia stengiantis, kad ir tau, ir kitiems būtų gerai.
– Kokį įspūdį jums paliko Aliaskos sveikatos apsaugos lygis?
– Žinau, kad mūsų chirurgai – ne prastesni. Bet pinigai, kapitalas, technologijos nulemia, kad jie turi nepalyginamai didesnių ligonių transportavimo, gydymo ir priežiūros galimybių. Aišku, ir kainos didelės.
– Kiek jums tai kainavo?
– Tai dar aiškinasi tarptautinis draudimas, nes buvau apsidraudęs sveikatą. Patarsiu visiems: draustis yra būtina, nes niekad nežinai, kur kas įvyks. Tikrai nevažinėkite į keliones neapsidraudę.
– Kaip po ligos keisis jūsų gyvenimo būdas? Ar, būdamas daugybę metų politikoje, pagaliau išmoksite užsidėti storą šarvą, kuris padėtų apsisaugoti nuo sveikatai kenkiančios įtakos?
– Šiek tiek pasikeis, gal mažiau sportuosiu, kitaip sportuosiu. Manau, kad „sklendes“ užsidaryti tikrai išmoksiu. Stengsiuosi tai padaryti visais galimais būdais.
– Kada planuojate sugrįžti dirbti į Seimą?
– Laukia ilga reabilitacija sanatorijoje Lietuvoje, kuri užtruks apie 3-4 mėnesius. Aš dar nemiriau, ir, manau, mes su krize dar rimtai pakovosime ir ją nugalėsime.
Smūgis ir per kišenę
„Lietuvos ryto“ duomenimis, gydymas Ankoridžo ligoninėje K.Glavecku kainavo maždaug 760 tūkstančių litų – apie 220 tūkst. eurų.
Be to, brangiai atsiėjo ir parlamentaro pergabenimas sraigtasparniu iš įvykio vietos iki ligoninės.
Visoms šioms išlaidoms turėto K.Glavecko draudimo nepakako. Todėl jam teko sukti galvą, kaip atsiskaityti su JAV medikais.
Tuometis sveikatos apsaugos ministras Algis Čaplikas teigė, kad K.Glaveckas neturi galimybių tikėtis valstybės pagalbos: „Pagal galiojančius įstatymus už gydymą ne Europos Sąjungos šalyse mes neturime teisės mokėti“.
Politikos užkulisiuose tada buvo kalbama, kad K.Glaveckas ieško, kas galėtų apmokėti jo gydymo išlaidas Aliaskoje.
„Lietuvos ryto“ šaltiniai Vyriausybėje teigė, jog parlamentaras prašęs tuomečio užsienio reikalų ministro Vygaudo Ušacko, kad šis rastų kokią nors galimybę apmokėti gydymo sąskaitas. Ministras esą buvo davęs nurodymą savo pavaldiniams bandyti ieškoti galimybių padėti Seimo nariui. Gavę tokį įpareigojimą šie sutriko.
Taip pat buvo teigiama, kad Užsienio reikalų ministerijos pareigūnai ir pats ministras prašę pagalbos Lietuvos ambasadoriaus JAV Audriaus Brūzgos – gal jis galėtų kreiptis pagalbos į Lietuvos garbės konsulus Amerikoje.
Vyriausybėje taip pat kalbėta, kad už gydymą Aliaskoje parlamentarui gali tekti pačiam susimokėti apie 500 tūkst. litų – apie 145 tūkst. eurų.
Su „Lietuvos rytu“ 2009-ųjų pabaigoje kalbėjęs K.Glaveckas neneigė ieškojęs pagalbos Užsienio reikalų ministerijoje: „V.Ušacko prašiau tarpininkauti aiškinantis su Aliaskos ligonine dėl gydymo įkainių, kurie, mano galva, tikrai nepagrįstai išpūsti. Be to, Ankoridžo ligoninėje su manimi apie kainas niekas net nekalbėjo. Ministras sužinojo, kad mano turimo draudimo turėtų pakakti. Daugiau aš nieko neprašiau“.
Ambasadorius bandė rūpintis
„Mes žinojome, kad K.Glavecką ištiko širdies priepuolis atostogaujant Aliaskoje. Bandėme susisiekti su ligonine, kurioje jis buvo gydomas. Teiravomės, kokia situacija. Parlamentaras Aliaskoje keliavo privačiai ir ambasados apie tai iš anksto neinformavo“, – „Lietuvos rytui“ tuometis ambasadorius JAV A.Brūzga.
Paklaustas, ar tiesa, kad ministras V.Ušackas ar kiti ministerijos pareigūnai prašė rasti rėmėjų, kurie galėtų padengti K.Glavecko gydymą, ambasadorius kiek sutrikęs atsakė apie tai nieko nežinąs.
Pinigų turėjo pakakti?
K.Glaveckas teigė, jog prieš išvykdamas pažvejoti į JAV turėjo „PZU Lietuva“ bei „SOS International“ draudimą.
„Iš viso mano draudimas siekė 130 tūkst. eurų. Kaip man sakė užsienio reikalų ministras V.Ušackas, šių pinigų turėtų pakakti atsiskaitant su ligonine“, – kalbėjo politikas.
Tačiau „PZU Lietuva“ asmens žalų skyriaus vadovas Ronaldas Gizickas situaciją aiškino kitaip: „K.Glaveckas iš tikrųjų mūsų bendrovėje draudimo nepirko, o turėjo „DnB Nord“ banko kredito kortelę, kuri garantavo tik „PZU Lietuva“ kelionės draudimą“.
Anot R.Gizicko, turėdamas banko kredito kortelę K.Glaveckas kelionėje galėjo tikėtis draudimo už 65 tūkst. eurų: „Vykstant į Ameriką, o juolab į Aliaską, reikėjo turėti rimtą sveikatos, o ne tik kelionės draudimą. Juk gydymo įkainiai JAV ypač dideli, todėl vykstantiems į šią šalį visada rekomenduojame draustis brangiau. Mes tuos 65 tūkst. eurų tikrai išmokėsime. Kiek žinau, jis turėjo dar vieną kredito kortelę. Tačiau ir pagal ją turėto draudimo nepakaks visoms gydymo išlaidoms apmokėti. Todėl K.Glaveckui likusius pinigus teks sumokėti pačiam.“