Valdžios kaina: po svaigaus Laisvės partijos skrydžio per rinkimus – į reitingų dugną

2021 m. balandžio 25 d. 16:10
Po sėkmingų Seimo rinkimų rudenį valdančiąja tapusi Laisvės partija ir jos lyderiai iš buvusių aukštumų sparčiai ritasi žemyn.
Daugiau nuotraukų (14)
Naujausia visuomenės nuomonės apklausa rodo, kad jei rinkimai vyktų dabar, Aušrinės Armonaitės vadovaujama Laisvės partija net nepatektų į Seimą. Už vieną iš valdančiųjų partijų balsuotų 4 proc. apklaustųjų.
Stebėdama naujausius „Lietuvos ryte“ šeštadienį skelbiamus reitingus Laisvės partija nebent gali guostis, kad dar prasčiau juose atrodo Darbo partija (3,9 proc.).
Tiesa, ir pernai rugsėjį skelbti reitingai nerodė, jog Laisvės partija gali patekti į parlamentą. Tada šos partijos populiarumas siekė vos 2,5proc. Bet rinkėjai suteikė šansą – politikos naujokai susižėrė per 9 proc. balsų ir turi 11 narių frakciją Seime bei tris ministrus Vyriausybėje.
Tačiau pastarųjų darbas Vyriausybėje žmonių vertinamas itin kritiškai.
Pagal palankių ir nepalankių vertinimų skirtumą Laisvės partijos į Vyriausybę deleguoti ministrai kapanojasi reitingų dugne. Ypač sunki nepalankių vertinimų kupra slegia Ekonomikos ir inovacijų ministerijai vadovaujančią A.Armonaitę.
Kaip rodo bendrovės „Vilmorus“ atliktos apklausos duomenys, Laisvės partijos lyderę palankiai vertina 21,6 proc. apklaustųjų, tuo metu nepalankiai – 50,9 proc.
Pagal palankių ir nepalankių vertinimų skirtumą, kuris siekia 29,3 proc., A.Armonaitė kartu su savo bendražyge Evelina Dobrovolska atsidūrė tarp prasčiausiai vertinamų visuomenės veikėjų.
Teisingumo ministrę palankiai vertina 12,6 proc. apklaustųjų, o nepalankiai – 41,1 proc.
Reitingų lentelėje kiek aukščiau atsidūręs susisiekimo ministras Marius Skuodis taip pat vargu, ar tuo džiaugiasi, mat pasiekė kitą antirekordą.
Apie šį veikėją bei jo darbus Lietuvos žmonės neturi nuomonės. M.Skuodis – tuščias lapas net 72,3 proc. apklaustųjų ir pagal šį rodiklį iš buvusios valdžios pasiskolintas buvęs ekonomikos ir inovacijų viceministras ryškiai pirmauja.
Kiek geriau politikų reitingų lenktynėse atrodo tik kartais centrinei valdžiai oponuojantis Vilniaus meras Remigijus Šimašius. Laisvės partijos vicepirmininką palankiai vertina 36,7 proc. apklaustųjų, nepalankiai – 32,5 proc.
Nors R.Šimašius vertinamas mažiau palankiai nei premjerė Ingrida Šimonytė, tačiau dėl mažesnio nepalankesnių vertinimų procento yra laipteliu aukščiau už Vyriausybės vadovę.
Politologas Virgis Valentinavičius mano, kad Laisvės partijos rinkėjai turbūt tik pirmus kelis mėnesius nesigėdijo pripažinti už ją balsavę. „Iš karto po pergalės buvo daug entuziazmo, nauja politinė jėga atrodė teigiamai. Dabar, matyt, jau ir Laisvės partijos rinkėjų širdis apėmė abejonės dėl savo pasirinkimo“, – svarstė politologas.
Jis mano, kad rudenį staiga blykstelėjusi rinkėjų meilė Laisvės partijai galėjo išblėsti dėl kelių dalykų. „Matyt, žmonėms nepatiko pernelyg didelis šios partijos radikalumas socialiniais klausimais. Ji nesugebėjo surasti tinkamo tono ir tuo galėjo išgąsdinti dalį žmonių“, – svarstė M.Romerio universiteto dėstytojas.
Be to, anot V.Valentinavičiaus, nuvilia ir tai, kad Laisvės partija atvirai tarnauja didžiajam verslui. Pasak politologo, tai ypač justi iš jos atstovų pasisakymų apie alkoholio ribojimų naikinimą.
V.Valentinavičius mano, kad būtent dėl šios priežasties žemi ir Laisvės partijos lyderių asmeniniai reitingai. „A.Armonaitė buvo ta, kuri garsiausiai kalbėjo, kad verslas kenčia. Ji skubino jėga atverti karantiną ir nemaloniai stebino dėl pataikavimo verslui“, – kalbėjo politologas, kurio nuomone, „tylinti dauguma“ vis dėl to palaiko griežto karantino tvarką.
Tuo metu E.Dobrovolska, anot V.Valentinavičiaus, taip ir nesugebėjo pataisyti savo „partizaninės“ reputacijos. „Vienintelė išeitis jai buvo per tą laiką nuveikti kažką rimtesnio ir įrodyti, kad ji nėra „politinis chuliganas“, bet jai tai nepavyko“, – svarstė politikos ekspertas.
M.Romerio universiteto dėstytoja Rima Urbonaitė pastebėjo, kad ne tik Laisvės partiją, bet ir kitas politines organizacijas po Seimo rinkimų yra sukaustęs įšalas.
„Akivaizdu, kad partijos neišlipa iš duobės, jos nesugeba turėti kiek didesnių reitingų ir nematyti jokio proveržio. Tai blogas signalas visoms partijoms“, – mano politologė.
Anot R.Urbonaitės, ypač ryškus per Seimo rinkimus į lyderių trejetuką patekusios Darbo partijos nuopolis: „Bet tai natūralu, nes opozicijoje atsidūrusi partija tapo mažiau matoma ir girdima. Prieš rinkimus aktyvi ir net agresyvi buvusi partija neturi ką pasiūlyti. Jos lyderis Viktoras Uspaskichas tik visus pašventino savo užkoduotu vandeniu ir vėl užsnūdo“, – juokėsi politologė.
Beje, V.Uspaskichą palankiai vertina jau tik 19,8 proc. rinkėjų. Rudenį jo rėmėjų gretos buvo gausesnės – palankiai šį politiką tada vertino 32,8 proc. apklaustųjų.
Naujausia apklausa parodė, kad nepalankiai Darbo partijos vedlį vertina 54,3 jos dalyvių ir pagal šį rodiklį jis smuko žemiau ir už konservatorių lyderį Gabrielių Landsbergį, ir valstiečių vedlį Ramūną Karbauskį.
Be to, anot R.Urbonaitės, noras gerai pasirodyti kai kuriems politikams kartais smogia kitu galu. Taip nutiko ir ant karštos Ekonomikos ir inovacijų ministerijos vadovės kėdės sėdinčiai Laisvės partijos lyderei A.Armonaitei.
„Noras būti gerų anonsų pranešėja kartais nepasiteisina. Taip nutiko ir A.Armonaitei.
Ministrė, kaip matėme net keletą kartų, tapo klaidingos informacijos pranešėja – jos pažadai nepasitvirtindavo ir tai atrodydavo, kaip išsišokimai, kurie nuvylė dalį žmonių“, – svarstė politologė.
Pernai rugsėjį Laisvės partijos lyderė irgi buvo labiau neigiamai nei teigiamai vertinamų politikų draugijoje. Tačiau per pusmetį nepalankiai A.Armonaitę vertinančių žmonių būrys išaugo beveik dvigubai – nuo 26,4 proc. iki 50,9 proc.
Beje, prieš rinkimus net 51 proc. apklaustųjų apie šią politikę neturėjo nuomonės. „Dabar A.Armonaitė jau yra gerai atpažįstama ir ta visuomenės dalis, kuri anksčiau galbūt apie ją neturėjo nuomonės ir jos nepastebėdavo, nubyrėjo į neigiamą krepšelį“, – sakė R.Urbonaitė.
Laisvės partijaVilmorus^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.