Verslininkams bei visuomenei po tokio savaitgalio pradėjus kelti klausimą, ar dar ne laikas atverti lauko kavines, kurios galėtų prižiūrėti lankytojų srautus, dezinfekuoti staliukus ir kitaip užtikrinti tvarką, epidemiologė Daiva Razmuvienė siūlo palaukti dar bent savaitę ir pažiūrėti, kaip sergamumo statistiką koreguos masinis tautiečių keliavimas į Palangą.
Jos teigimu, matant dabartines sergamumo tendencijas Vilniaus apskrityje, dar balandžio mėnesio pabaigoje susirgimų skaičius gali šoktelėti iki 1,5-2 tūkst. naujų atvejų per parą.
„Aš ne manau, o esu įsitikinusi, kad atvejų skaičius toliau tik augs. Dar viena, kita savaitė ir pamatysime Palangos, Velykų, judėjimo ribojimų atlaisvinimo efektą ir tie skaičiai bus tik didesni“, – portalui lrytas.lt tvirtino epidemiologė.
D.Razmuvienė: palaukime statistikos po šio savaitgalio Palangoje
Atšilus orams namuose sėdėti pavargę tautiečiai trumpam užsimerkė prieš kasdien augančius koronaviruso atvejų skaičius. Savaitgalį, rodos, karantino lyg nebūta: prie miškų ir pažintinių takų nebuvo kur pasistatyti automobilio, o Vilniaus centrinėse gatvėse žmonių buvo lyg per miesto šventes.
Milžiniškos eilės jų rikiavosi aplink veikiančias kavines, ledaines, restoranus, o su maistu ir gėrimais dėžutėse bei puodeliuose žmonės sėsdavo prie pat viešojo maitinimo įstaigų. Drąsesni kavinių savininkai atokesnėse senamiesčio gatvelėse pasistatė net staliukus, prie kurių kavos ar arbatos nusipirkę lankytojai iškart prisėsdavo, nepaisydami ribojimų.
Epidemiologė D.Razmuvienė perspėja, kad, nepaisant kylančios temperatūros, sąlygos plisti virusui vis dar yra labai palankios, o Lietuvoje sparčiai paplitusi britiškoji viruso mutacija į ligonines „gabena“ ir jaunus asmenis, kurie taip pat serga itin sunkiai.
„Jeigu lauko kavinėse viskas būtų sutvarkyta – visi reikalavimai, kvardatūra, priežiūra, žmonių skaičius, numatyta konkreti tvarka, kas ir kada turi būti padaryta, Vyriausybė galėtų galvoti, pabrėžiu, tik galvoti apie lauko kavinių atvėrimą. Bet, vėlgi, tai yra labai sunkus klausimas, nes, plintant britiškajai atmainai, dabartiniu metu sergamumas yra labai palietęs būtent jauno amžiaus asmenis. Jie yra hospitalizuojami ir serga taip pat sunkiai.
Todėl negalėčiau iki galo būti tikra pasakydama, kad dabar jau viskas tikrai yra ramu. Būtų galbūt ramu, jei nebūtų atsiradusios viruso mutacijos. Bet dabartiniu metu žiūrėčiau į šį klausimą su dideliu klaustuku“, – portalui lrytas.lt situaciją komentavo D.Razmuvienė.
Tiesa, epidemiologė pabrėžė, kad lietuviai yra labai išradingi žmonės ir net griežčiausių ribojimų metu rasdavo, kaip juos apeiti, todėl kyla dar vienas klausimas, ar lauko kavinių atvėrimo atveju jie iš tiesų laikytųsi nustatytų taisyklių.
„Aš nežinau, ar mūsų žmonės tikrai būtų tokie sąmoningi ir elgtųsi taip, kaip nurodyta. Jiems dar reikia laiko, kad suprastų, kaip ir kodėl svarbu laikytis rekomendacijų, kaip svarbu įsivertinti rizikas. Bet mūsų žmonės supranta kitaip. Jie daugiau kreipia dėmesį į aukštai pakilusią saulę, ilgesnius savaitgalius, savivaldybių atlaisvinimus ir pan.
Žmonių mobilumas, būriavimasis yra stipriai išaugęs. Virusui to ir tereikia. Žinant britiškojo mutanto paplitimą, net ir žmonės, kurie yra mažoje rizikoje, laikėsi saugaus atstumo, bendravo trumpiau, nei 15 minučių, vis tiek užsikrečia“, – patikino ji.
Dėl lauko kavinių atvėrimo D.Razmuvienė pasiūlė luktelėti dar bent savaitę ir pasižiūrėti, kaip susirgimų koronavirusu statistiką koreguos Palangą užplūdę tautiečiai iš visos Lietuvos.
„Gal tiesiog reikėtų dar šiek tiek luktelėti, bent savaitę, pažiūrėti, kokie rezultatai bus po šio savaitgalio Palangoje. Kiek kalbėjo policija, nors ten buvo labai daug žmonių, visi elgėsi tvarkingai, buvo laikomasi atstumų ir administracinių nuobaudų nebuvo surašyta.
Gal viskas bus gerai ir bus galima galvoti toliau, gal atidaryti tik tam tikras kavines“, – kalbėjo epidemiologė.
Atvejų skaičius augs, kokią turėsime vasarą – pasakyti sunku
Kartu D.Razmuvienė perspėjo, kad dar mėnesio gale susirgimų skaičius gali sparčiai šoktelėti į viršų, nes tokie pakilimai matomi po kiekvienų švenčių.
„Matant dabartines tendencijas, kad šiomis dienomis ypatingai Vilniaus mieste ir rajone yra didelis atvejų skaičiaus augimas, skaičiai kiekvieną dieną auga 2-3 kartus, jie nemažėja, tai kas gali pasakyti, kokia situacija bus balandžio pabaigoje? Gal tų atvejų skaičius jau sieks 2 tūkst. per dieną, todėl kalbėti apie kavinių atidarymą reikia labai atsargiai.
Nesakau, kad bus būtent toks atvejų skaičius, jis gali būti ir pusantro tūkstančio, gali ir du. Bet aš ne manau, o esu įsitikinusi, kad atvejų skaičius toliau tik augs“, – neslėpė epidemiologė.
D.Razmuvienė sakė nesanti tikra, ar artėjančią vasarą, kaip ir praėjusią, virusas padarys „pauzę“ ir dėl šilumos plis lėčiau, nes nežinomybę įnešė COVID-19 mutacijos. Tačiau ji išskyrė tris pagrindinius aspektus, kurie iš esmės koreguotų situaciją.
„Tai vakcinacija, testavimas ir sąmoningumas. Tikrai nebūtinai bus taip, kaip pernai, žinant, kad temperatūrai šylant sąlygos virusui plisti yra sudėtingesnės. Bet pasakyti, kaip bus birželio, liepos mėnesiais yra labai sunku“, – apgailestavo epidemiologė.
Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius pirmadienį pranešė, kad Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje (VMKL) užimtos beveik visos COVID-19 lovos, pusė pacientų – jaunesni nei 65-erių.