Audras Seime kėlęs klausimas išspręstas po slapto balsavimo: valdantiesiems užteko balsų atleisti A. Jakubauską

2021 m. balandžio 1 d. 11:08
Atnaujinta
Seime po slapto balsavimo valdantiesiems pavyko atstatydinti Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro (LGGRTC) vadovą Adą Jakubauską iš pareigų. Ketvirtadienį per slaptą balsavimą už šio pareigūno atstatydinimą balsavo 79 parlamentarai, prieš buvo trys, vienas biuletenis sugadintas.
Daugiau nuotraukų (36)
Šis klausimas Seime sukėlė daugybę audrų. Dar prieš slaptą balsavimą Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) ir Darbo partijos (DP) frakcijos paskelbė jame nedalyvausiančios. 
Atstatydinti pernai į pareigas paskirtą LGGRTC vadovą A.Jakubauską pasiūlė Seimo valdyba. Jos sudaryta darbo grupė konstatavo, kad A.Jakubauskui nepavyksta užtikrinti sklandaus institucijos darbo, kyla susipriešinimas, o viešai nagrinėjama situacija centre menkina įstaigos dalykinę reputaciją.
Pagal įstatymą, LGGRTC direktorių skiria ir atleidžia Seimas. A.Jakubausko atstatydinimui reikėjo surinkti ne mažiau kaip 71 parlamentaro balsą.
Opozicija: priekaištai yra niekiniai
Seimo opozicijos lyderis Saulius Skvernelis dar prieš slaptą balsavimą tvirtino, kad valstiečiai ir darbiečiai, kurių frakcijos bendrai turi 42 parlamentarus, jame nedalyvaus. „Tos opozicinės frakcijos, kurios yra sudariusios susitarimą, nedalyvaus balsavime“, – ketvirtadienį Seime žurnalistams sakė S.Skvernelis.
Anot opozicijos lyderio, priekaištai Genocido centro vadovui yra niekiniai. „Priekaištai vadovui iš esmės yra niekiniai. Turime tikrai ne vieną pavyzdį, kai yra įvairūs konfliktai tarp darbuotojų ir darbdavio, bet yra visai kiti civilizuoti (sprendimo) būdai, o ne po kelių mėnesių darbo atleisti. Esminis dalykas yra kaip centras toliau savo veiklą mato“, – teigė S.Skvernelis.
Jis tvirtino manąs, kad A.Jakubauskas tinkamas vadovauti Genocido centrui. Parlamentaro teigimu, iš tiesų sprendžiamas ne direktoriaus likimas, o pačios įstaigos.
„Manau, kad atsirado lūžio taškas, kalbant apie Genocido centrą ir jo tyrimus. Matėme visokiausių pavyzdžių, tikrai nenoriu spekuliuoti ir kaitinti aistrų dėl atskirų mūsų istorinių personalijų, istorinio laikotarpio, ypač pokario laikotarpio vertinimo, tai tiesiog lūžio taškas, kuria kryptimi centras judės“, – sakė opozicijos lyderis.
Surengė palaikymo mitingą
Ketvirtadienio rytą prie Seimo prieš A.Jakubausko atleidimą protestavo apie pusšimtis žmonių.
„Šalin rankas nuo LGGRTC direktoriaus Ado Jakubausko“, „Sąmokslininkų išpuolis prieš LGGRTC nepagrįstas“, „Kam naudingas susidorojimas su LGGRTC direktoriumi? Gal Kremliui“ – tokius plakatus laikė akcijos dalyviai.
Kad Seimo nariai juos išgirstų, mitinguotojai retkarčiais per garsiakalbius paleisdavo sirenų gausmą primenantį triukšmą. „Ei, jūs ten, tauta į jus kreipiasi“, – prieš paleidžiant triukšmą sakė protesto akcijai vadovavusi mokytoja Astra Genovaitė Astrauskaitė. Prieš tai Seimą ji pavadino ištvirkusiu.
Mitinge, kurį organizavo Nacionalinis susivienijimas ir jaunimo sambūris „Pro Patria“ bei Nevyriausybinių organizacijų koordinacine taryba (NOKT), dalyvavo apie 100 žmonių.
Vienas iš mitingo iniciatorių Vytautas Sinica mano, kad šiuo metu Genocido centras yra spaudžiamas rašyti neigiamas išvadas apie rezistencijos dalyvius. Tačiau, pasak mitingo iniciatoriaus, A.Jakubauskas tokiam liberalių politikų spaudimui nesutiko pasiduoti ir todėl jį siekiama pašalinti iš LGGRTC vadovo posto.
„Šis direktorius yra labai aiškiai pasakęs, kad jis tokiam politiniam spaudimui nuolaidų nedarys ir rezistentų nepasmerkinės. Dėl to jiems Jakubauskas yra netinkamas. Tuo pačiu yra aišku, kad jeigu jį reikia pašalinti, tai bet koks naujas šito Seimo valdančiosios daugumos paskirtas direktorius bus tas, kuris nuolaidžiaus šiam spaudimui“,– mitinge tvirtino V.Sinica.
Jis pabrėžia, kad A.Jakubausko kritikai nėra pateikę jokių konkrečių įrodymų, kad vadovas spaustų Centro tyrėjus rašyti neobjektyvias ar šališkas tyrimų išvadas. „Daug kartojo Mingailė Jurkutė ir keli kiti istorikai, kad A.Jakubauskas nori diktuoti istorikams, ką ir kaip rašyti, bet jie niekada negali pateikti nė vieno konkretaus pavyzdžio“,– teigė V.Sinica.
Parlamentarai spręs dėl Genocido centro direktoriaus A. Jakubausko atleidimo
Parlamentarai ketvirtadienį planuoja balsuoti dėl LGGRTC vadovo A.Jakubausko atleidimo iš pareigų. Atstatydinti pernai paskirtą pareigūną siūlo Seimo valdyba. Jos sudaryta darbo grupė konstatavo, kad A.Jakubauskui nepavyksta užtikrinti sklandaus institucijos darbo, kyla susipriešinimas, o viešai nagrinėjama situacija centre menkina įstaigos dalykinę reputaciją.
Dėl vadovo veiksmų ir įtampos įstaigoje į Seimą metų pradžioje kreipėsi 17 Genocido centro darbuotojų. A.Jakubauskas kritikos sulaukė ir dėl sprendimo iš pareigų atleisti istorikę Mingailę Jurkutę.
Premjerė Ingrida Šimonytė teigė, kad po Genocido centro direktoriaus interviu Krymo totorių televizijai ATR šis pareigūnas vargiai galėtų likti vadovauti Europos Sąjungos valstybės narės institucijai.
Praėjusią savaitę interviu Krymo totorių televizijai A.Jakubauskas tvirtino, kad jo vadovaujamas LGGRTC atstovauja tradicinėms pažiūroms ir susiduria su „leftistinių pažiūrų“ grupių spaudimu. Jis taip pat sakė turintis „sveikos Lietuvos visuomenės“ palaikymą ir neabejoja, kad Seime nepakaks politinės valios jį atstatydinti.
Vėliau Lietuvos žiniasklaidai jis sakė apgailestaujantis dėl išsakytų teiginių ir teigė taip kalbėjęs dėl nuovargio.
Kai kurios organizacijos, signatarai, pasipriešinimo sovietiniam okupaciniam režimui dalyviai ragina neskubėti atleisti centro vadovo. Ketvirtadienį prie Seimo, Kaune, Klaipėdoje, Panevėžyje, Telšiuose, Utenoje, Mažeikiuose rengiami piketai A.Jakubauskui palaikyti.
Pagal įstatymą, LGGRTC direktorių skiria ir atleidžia Seimas. A.Jakubauskas centro direktoriumi paskirtas pernai vasarą. 
Šis centras tiria visas genocido bei nusikaltimų žmonijai ir žmoniškumui apraiškas ir Lietuvos gyventojų persekiojimą okupacijų metais, taip pat ginkluoto ir neginkluoto pasipriešinimo okupacijoms procesus, inicijuoja genocido organizatorių ir vykdytojų teisinį įvertinimą, įamžina laisvės kovotojų ir genocido aukų atminimą.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.