Po kojomis – kruvini švirkštai, panaudotos spiritinės servetėlės, tirpalo injekcijoms buteliukai. Tokį nupurtantį vaizdą kiekvieną dieną tenka matyti Kauno gatvėje gyvenančiam Vitalijui.
Mat šioje gatvėje įsikūrusi asociacija „Demetra“, nemokamai narkomanams dalijanti švirkštus ir kitas priemones kvaišalams vartoti. Nuo jų priklausomi asmenys skuba „susišauti“ dozę, todėl paknopstomis bėga į šalia esančią tarpuvartę.
„Demetra“ liko vienintelė organizacija mieste, dalijanti švirkštus. Anksčiau tam į taborą atvažiuodavo Priklausomybės ligų centro mikroautobusas. Per metus „Demetra“ kvaišalų vergams įteikia net po 70 tūkst. švirkštų.
Tuo metu Naujininkų, į kuriuos savivaldybė iš taboro perkėlė 9 šeimas, gyventojai tapo dar nesaugesni. Apiplėšimų, vagysčių šiame ir taip neramiame rajone dar padaugėjo.
Pokytis – ne vienas
Vitalijui puikiai žinomas laikas, kai kieme akis į akį gali susidurti su narkomanu, – tarp 10 ir 12 valandos.
„Nežinia, kas jam gali šauti į galvą, juk jis neprognozuojamas. Gali ir peilį išsitraukti. Bet blogiausia ne tai. Kieme juk žaidžia vaikai. Neduokdie, jie palies besivoliojantį švirkštą, įsidurs“, – baisėjosi Vitalijus.
Vilniečiui pikta dėl to, kad panaikinus taborą kiek arčiau stoties atsirado nauja narkotikų prekyvietė. Jis pastebėjo, kad narkomanai dabar būriuojasi prie bitininkų parduotuvės „Bitinėlis“.
Kalbėjosi jis apie tai ir su „Demetros“ darbuotojais, ir su savivaldybės atstovais, siūlydamas tokią įstaigą iškraustyti toliau nuo gyvenamųjų namų, – niekas nepasikeitė. Narkomanai ir toliau ateina į „Demetrą“ ŽIV testų, švirkštų, gauti pagalbos.
Pastebėjęs kvaišalus vartojančius narkomanus Vitalijus daugybę kartų skambino policijai, bet pareigūnai vis atvažiuodavo per vėlai arba iš viso nepasirodydavo. Niekas nepasikeitė ir apie tai informavus Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato vadovybę.
„Jie mums nuodija gyvenimą ir niekas negali padėti, nors „Demetros“ dovanų nekart buvau radęs ne tik kieme, ir savo laiptinėje“, – atsiduso Vitalijus.
Siekia dalinti dar daugiau
„Demetros“ vadovei Svetlanai Kulšis žinomi tokie gyventojų nusiskundimai, tik jai šypseną kelia vienas: esą narkomanai ne tik švirkščiasi narkotikus, bet ir tarpuvartėje, kieme tenkina savo lytinius poreikius.
Jai keista, kad prie „Demetros“ likusi viena nerakinama tarpuvartė, nes į kitus kiemus neįeisi. S.Kulšis gyrėsi, jog „Demetra“ lėšomis prisidėjo prie vieno namo gyventojų, kad būtų įrengti rakinami vartai.
Kartais „Demetros“ darbuotojai patys eina į nerakinamą kiemą ir renka švirkštus.
Bet tų išdalijamų švirkštų, pasirodo, yra per mažai, Lietuva šia paslauga smarkiai atsilieka nuo kitų valstybių. S.Kulšis skaičiavimu, kad patenkintų visų narkomanų poreikius, per metus jiems reikėtų įteikti penkis kartus daugiau švirkštų – apie 350 tūkst.
Narkomanai nuolat skuba
S.Kulšis nuomone, apskritai vieno kiemo problema yra pernelyg sureikšminama: „Mūsų narkotikų vartotojai yra nuolat skubantys žmonės.
Jie gauna švirkštų ir bėga pro duris. Juk reikia ir vėl įsigyti, su kuo nors susitikti, o ir platintojai dabar po visą miestą išsibarstę.“
Juolab kad narkomanai kvaišalų susišvirkščia ne tiktai Kauno gatvės kieme – juos vartoja ir V.Šopeno gatvės tarpuvartėse.
Ten „Demetros“ darbuotojai irgi nueina – surenka panaudotus švirkštus.
Jos pastebėjimu, narkomanų pastaraisiais karantino mėnesiais „Demetroje“ vis dėlto apie 40 proc. sumažėjo. Tai lėmė ne tik judėjimo ribojimai, bet ir tai, kad neatliekami ŽIV testai.
Dabar per mėnesį „Demetra“ aptarnauja 300–500 narkomanų.
Lėšos – Europos Sąjungos
Anot S.Kulšis, dalyti švirkštus – ne „Demetros“ išmonė. Tai nuo praėjusių metų vykdomas projektas, finansuojamas ES struktūrinio fondo lėšomis. Ir jų trejiems metams bus skirta nei daug, nei mažai – 320 394 eurai.
Šį projektą su „Demetra“ įgyvendina ir savivaldybė.
Pagrindinė veikla nusakoma taip: tai kompleksinių žalos mažinimo paslaugų paketo teikimas asmenims, vartojantiems švirkščiamuosius narkotikus, ir jų lytiniams partneriams.
Ir tai dar ne viskas. Toks projektas sukurtas remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijomis.
Beje, šio projekto dalyvė savivaldybė dėl netvarkos prie „Demetros“ nusiplauna rankas. Esą tokias veikas privalo kontroliuoti policija, o ne Viešosios tvarkos skyrius.
Nebereikia niekur trenktis
S.Kulšis teko girdėti, kaip juokauja į „Demetrą“ užsukę narkomanai: kai uždarė taborą, aptarnavimas labai pagerėjo, dabar narkotikų gali gauti į gatvę iš namų išėjęs vilkėdamas chalatą, su šliurėmis.
„Servisas į namus“, – juokiasi narkotikų vartotojai.
Ankstesniais metais „Demetra“ taip pat narkomanams dalijo švirkštus, bet paklausa buvo mažesnė, nes narkomanai jų gaudavo ir tabore.
S.Kulšis žodžiais, kad saugiai galėtų vartoti narkotikus, neplatintų infekcinių ligų, visos priemonės išvardytos tvarkos apraše.
Visa tai narkomanas „Demetroje“ gauna už dyką, net ir tvarsliavos.
Tame tvarkos apraše nurodyta, kad kiekvienas narkomanas per dieną „Demetroje“ gali gauti 8 švirkštus.
„Juk karantino laikotarpiu be pagalbos liko ir narkotikų vartotojai“, – priminė „Demetros“ vadovė ir pridūrė, kad „Demetra“ likusi vienintelė vieta Vilniuje, kur narkomanai gali gauti pagalbą. Todėl jie esą stengiasi tą vietą išsaugoti.
Kenčia ir Naujininkai
Panaikinus taborą narkomanai užplūdo ir Naujininkus. Čia gyvenantis Mindaugas tai siejo su taboro gyventojų perkėlimu.
„Didžiąją dalį jų išmėtėte po Naujininkus. Gal būtų ir nieko tokio, bet jūs padarėte didelį nusikaltimą perkeldami šeimas, žinodami, kad jos nebaudžiamai prekiauja narkotikais. Jūs maustote Naujininkų bendruomenę ir žarstote pažadus, kad gerinsite aplinką, kažką kursite. Mes jums atsakysime, kad sukūrėte tik amžiną konfliktą, rajonas pilnas narkomanų, švirkštų. To įrodymų pilna Naujininkų bendruomenės socialinio tinklo paskyroje.
Nusikaltimų padaugėjo dešimtimis kartų, o dabar jūs atsirašinėjate, kad tai ne jūsų problema“, – tokiais karčiais žodžiais į merą Remigijų Šimašių socialiniame tinkle kreipėsi Mindaugas.
Skiria būsto nuomos kompensacijas
Savivaldybės įstaigos „Vilniaus miesto būstas“ duomenimis, iš taboro perkeliamiems asmenims iki praėjusių metų būstai buvo išnuomoti 23 šeimoms, kuriose – 66 žmonės. Naujininkuose apgyvendintos 9 šeimos.
Tačiau yra taikoma kita paramos forma – būsto nuomos kompensacijos, kai privačiuose būstuose iš taboro apgyvendinamos šeimos ir butų savininkams yra mokama būsto nuomos kompensacija.
Šiuo metu „Vilniaus miesto būstas“ suskaičiavęs 26 galiojančias sutartis.
Devynios šeimos iš narkotikų prekyvietės pasinaudojo šia kompensacija ir įsikūrė Naujininkuose.