Kaunietis pasipiktino nauja skiepijimo tvarka: kasdien bendrauju bent su 300 žmonių, bet į sąrašą nepatenku

2021 m. kovo 26 d. 20:36
Penkiolika metų pilotu dirbantis kaunietis Mantas (vardas pakeistas – aut.past.) stebisi – į prioritetinę skiepų nuo COVID-19 eilę įtraukiami merai, savivaldybių darbuotojai, sportininkai ir kultūros atstovai, tuo metu aviacijos bendruomenės nariai, kasdien bendraujantys su šimtais žmonių ir aplankantys net kelias valstybes per dieną, yra palikti nuošalyje.
Daugiau nuotraukų (15)
Nauja tvarka
Ketvirtadienį Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys atnaujino skiepijimo nuo koronaviruso prioritetus, įtraukiant švietimo darbuotojus, moksleivius, merus kitas visuomenės grupės – jie bus skiepijami baigus vakcinuoti 65-erių ir vyresnius gyventojus.
Vėliau bus skiepijami vykstantieji į diplomatines Lietuvos atstovybes bei „Eurovizijos“, Venecijos architektūros bienalės delegacijos, aukšto meistriškumo sporto varžybų užsienyje dalyviai.
Paskutinė prioritetinė grupė – asmenys, vykdantys gyvybiškai svarbias valstybės funkcijas ir kontaktuojantys su kitais asmenimis: policininkai, ugniagesiai, pasieniečiai, viešojo saugumo ir bausmių sistemos pareigūnai, muitininkai, Vadovybės apsaugos tarnybos pareigūnai, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro darbuotojai, kariai ir šauktiniai bei juos aptarnaujantis personalas.
Realūs kontaktai
Su naujienų portalu lrytas.lt susisiekęs pilotas stebisi – aviacijos darbuotojai, per dieną susiduriantys su daugiau nei 300 įvairiausių žmonių, pradedant keleiviais ir baigiant saugumo darbuotojais, keliaujantys po valstybes, kurios stipriai paliestos koronaviruso mutacijų, yra palikti nuošalyje – bus skiepijami masinės vakcinacijos metu.
„Dabar Vyriausybė nusprendė skiepyti „Eurovizijos“ atstovus, policiją, diplomatus, jų šeimos narius. Tačiau tie patys „Eurovizijos“ atstovai, diplomatai, sportininkai – kaip jie nusigaus iki jiems reikiamo taško? Jie skris lėktuvais.
Aš esu pilotas. Per savo nuo 6 iki 10 valandų darbo dieną bendrauju su 300-400 žmonių, įskaitant orlaivio palydovus, keleivius, saugumo darbuotojus. Ir ne tik Lietuvoje, bet ir kitose pasaulio valstybėse. Vėliau grįžtu į šeimą“, – kalbėjo jis.
Kaip pasakoja kaunietis, priklausomai nuo aviacijos kompanijos pobūdžio, pilotai, skraidinantys sportininkus, gali ir dvi ar tris dienas praleisti kitoje valstybėje: „Tačiau sportininkai skiepijami, pilotai – ne“. Pilotas stebisi, kaip Vyriausybė gali pamiršti strateginius valstybės objektus – oro uostus.
„Svarstyta skiepyti ir kasininkus, kurie sėdi už stiklinės sienelės, net neturi tiesioginio kontakto. Vyriausybė palieka aviaciją visiškai nuošalyje, nors kontaktą turime realų.
Girdime per žinias, kad policininkai, merai po darbo dienos grįžta namo, į šeimas. Lygiai taip pat ir aš grįžtu namo pas savo šeimą, tačiau per vieną dieną galiu pabūti ir dviejose, ir trijose valstybėse“, – skirtumą įvardijo pilotas.
Nišinė profesija
Anot jo, aviacijos bendruomenės skiepijimas nebūtų didelis smūgis su vakcinų trūkumu susiduriančiai šaliai: aktyviai dirbančių pilotų per visą Lietuvą – maksimaliai 250, orlaivio palydovų – 300-400 žmonių, kiek daugiau Vilniaus, Kauno, Palangos oro uostuose yra saugumo darbuotojų.
„Bendrai aviacijos specialistų, kurie dirba su keleviais, per visą Lietuvą gal ir bus pora tūkstančių. Tai nėra tokie grandioziniai kiekiai“, – kalbėjo jis.
Pasak piloto, nerimą dėl užsikrėtimo koronavirusu aviacijos darbuotojai jaučia, nepaisant to, kad į lėktuvus patekti gali tik neigiamą COVID-19 testą parodę keleiviai.
„Statistiškai lėktuve užsikrėtimų yra labai mažai, bet neatmetame galimybės, kad ji yra. Stiuardesės bendrauja tiesiogiai, teikia kavą – kai žmonės geria kavą ar valgo lėtkuve, iš viso nusiima kaukes.
Nors teoriškai visi turėtų turėti neigiamą COVID-19 testą, bet kuriuo atveju, neatmeskime galimybės, kad visko būna, visokių žmonių yra, kiti nedėvi kaukių piktybiškai – tiesiog pasako, kad valgo, ir tu jam nieko nepasakysi“, – pasidalijo pilotas.
„Visi per daug akcentuoja vidinę rinką, bet gyvenimas tęsiasi ir už valstybės ribų“, – pridūrė jis.
Diskusijos nebuvo
Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) atstovės Neringos Mikėnaitės teigė, klausimus dėl įtraukimo į skiepijamų prioritetų sąrašą svarsto Ekspertų Taryba prie Vyriausybės.
Savo ruožtu Ekspertų tarybos narys, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) profesorius Mindaugas Stankūnas portalui lrytas.lt teigė, jog nei pilotų, nei stiuardesų įtraukimas į prioritetines skiepijimo grupes aptarinėjamas nebuvo.
„Kiek galiu pasakyti iš Ekspertų tarybos, dėl pilotų diskusijos nebuvo“, – sakė M.Stankūnas.
Profesorius patvirtino, kad kol kas aviacijos darbuotojų skiepijimas numatytas kartu su likusiais visuomenės nariais – masinės vakcinacijos metu, tačiau, anot jo, Vyriausybė šį sprendimą dar gali pakeisti.
Kas keičiasi?
Pagal ketvirtadienį patvirtintą tvarką, baigus skiepyti 65-erių ir vyresnius gyventojus bus skiepijami visi asmenys, dirbantys arba teikiantys paslaugas švietimo įstaigose. Į šią kategoriją taip pat patenka vykstantys vykdyti lituanistinį švietimą užsienyje, laisvieji mokytojai, taip pat kiti žmonės, teikiantys švietimo ir kitas paslaugas, įskaitant valymo ar maisto tiekimo, net jeigu jie yra kitų juridinių asmenų nei švietimo įstaiga darbuotojais, bet turi tiesioginį kontaktą su mokiniais ar studentais.
Taip pat bus skiepijami treneriai ir abiturientai, medicinos sričių studentai, atliekantys praktinę veiklą.
Paskiepijus šią grupę, toliau įtraukti vykstantieji vykti į diplomatines Lietuvos atstovybes bei „Eurovizijos“, Venecijos architektūros bienalės delegacijos, aukšto meistriškumo sporto varžybų užsienyje dalyviai.
Toliau skiepijami jaunesni nei 65-erių žmonės, sergantys įvairiomis lėtinėmis ligomis, tokiomis kaip cukrinis diabetas, širdies ir kraujagyslių ligos, taip pat donoro transplantacijos laukiantieji ir kiti. Tuomet skiepijami asmenys, kuriems būtina nuolatinė priežiūra, turintys specialiųjų poreikių, bei juos slaugantys šeimos nariai, priverstinai gydomi psichiatriniai ligoniai.
Trečiadienį pristatant šį klausimą Vyriausybės nariams, taip pat buvo siūlyta nauja prioritetinė grupė, į kurią siūlyta įtraukti „visus bet kokios srities darbuotojus, vykdančius darbo funkcijas ir kontaktuojančius su kitais asmenimis, kai funkcijų negalima vykdyti nuotoliniu būdu“. Vis dėlto atnaujintoje tvarkoje tokia prioritetinė grupė nėra numatyta. Sveikatos apsaugos ministerija atkreipė dėmesį, kad būtų itin sudėtinga paskiepyti šią prioritetinę grupę ir nustatyti, kad asmenys tikrai negali funkcijų vykdyti nuotoliniu būdu.
aviacija^Instantpilotai
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.