Šiuo žingsniu Kinija atsakė į Europos Sąjungos (ES) sankcijas Pekinui dėl uigūrų engimo.
„Šis žingsnis, paremtas ne kuo kitu kaip melu ir dezinformacija, nepaiso ir iškreipia faktus“, – paskelbė Kinijos užsienio reikalų ministerija ir pridūrė, kad tai yra šiurkštus kišimasis į šalies vidaus reikalus.
Socialdemokratė D. Šakalienė BNS sakė, kad šis Pekino žingsnis rodo, kad Kiniją veikia principinga ES pozicija.
Politikė priklauso Tarpparlamentiniam aljansui dėl Kinijos, yra viena iš keturiasdešimties ko-pirmininkių.
„Paradoksalu, kad milijardinė valstybė renkasi bauginti mažytės šalies pilietę vietoje to, kad nustotų neteisėtai kalinti ir kankinti milijoną savo šalies piliečių. Ir visgi, tokia staigi Kinijos komunistų partijos reakcija į ES šiandien paskelbtas sankcijas aukštiems kinų pareigūnams, tiesiogiai susijusiems su masiniais sistemingais nusikaltimais žmogiškumui, liudija, kad Kiniją veikia mūsų principinga pozicija“, – sakė Seimo narė.
„Tiek ištrūkusių politinių kalinių liudijimai, tiek ilgametis sistemingas mokslininkų darbas bei surinkti įrodymai liudija, kad Kinijos vykdomas uigūrų genocidas nesiliaus, jei nebus griežtos tarptautinės reakcijos. Mano darbas Tarpparlamentiniame aljanse dėl Kinijos ar kritika dėl žmogaus teisių pažeidimų pagrįsta viešai prieinama tarptautinių patikimų šaltinių informacija“, – pridūrė D. Šakalienė.
Tarp 10-ies sankcionuojamų asmenų yra Europos parlamento ryšių su Kinija delegacijos vadovas Reinhardas Butikoferis ir Vokietijos tyrėjas Adrianas Zenzas, kurio ataskaitos apie elgesį su uigūrais Kinijos Sindziango regione smarkiai supykdė Pekiną.
Juridiniai asmenys apima Europos Sąjungos Tarybos Politinį ir saugumo komitetą bei Europos Parlamento Žmogaus teisių pakomitetį. Žmogaus teisių gynimo grupių ir ekspertų teigimu, Kinijos Sindziango regione daugiau kaip milijonas uigūrų ir kitų daugiausiai musulmonų mažumos grupių narių yra laikomi auklėjimo stovyklose, kurios labiau primena kalėjimus. Jose jie verčiami atsisakyti savo kultūros ir religijos.
Kinija taip pat kaltinama priverstine uigūrų moterų sterilizacija ir priverstiniu darbu. Pirmadienį paskelbta, kad 27 ES šalių užsienio reikalų ministrai Briuselyje nusprendė imtis priemonių prieš asmenis, kuriems tenka atsakomybė už musulmonų mažumos uigūrų engimą Sindziango regione Kinijos užsienio reikalų ministerija sureagavo pareikšdama, kad šalis griežtai nepritaria ir smerkia ES sankcijas, ir pridūrė, kad atsakomosios jos priemonės bus nukreiptos prieš Europos asmenis ir jų šeimas, uždraudžiant atvykti į žemyninę Kinijos dalį, Honkongą ir Makao.
„Jiems ir kompanijoms bei institucijoms, susijusioms su jais, taip pat draudžiama vykdyti verslą su Kinija“, – paskelbė ministerija.