Penktadienio rytą Seimo žmogaus teisių komitete Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba pateikė 2020 metų veiklos ataskaitą.
Žmogaus teisių komiteto pirmininkas Tomas Vytautas Raskevičius kalbėjo, kad itin svarbus tarnybos vaidmuo – prevencinė ir švietėjiška veikla.
„Šią savaitę tarnyba startavo su nauja sąmoningumo didinimo kampanija, kuri iš tiesų atkreipia dėmesį į visuomenėje gana paplitusį neapykantos kalbos reiškinį.
Man atrodo, ypatingai šių politinių aktualijų kontekste, kai aktyviai diskutuojame tiek apie Stambulo konvencijos ratifikavimą, tiek apie lyčiai neutralios partnerystės įteisinimą, šios diskusijos ir susitarimas, kaip mes vienas su kitu bendrausime, turi ypatingą svarbą“, – kalbėjo T.V.Raskevičius.
Lygių galimybių kontrolierė Agneta Skardžiuvienė taip pat džiaugėsi, kad tarnybai pavyksta ne tik tirti skundus, bet ir prisidėti prie visuomenės švietimo žmogaus teisių klausimais.
„Turbūt pagrindinis dalykas, kad, nepaisant teisėkūros iniciatyvų, mes patys jos ėmėmės, ir labai džiaugiuosi, kad Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba yra mišraus pobūdžio institucija. Tai reiškia, kad kontrolierius ne tik tiria skundus ir atlieka tyrimus savo iniciatyva, bet taip pat vykdo labai svarbią švietėjišką ir prevencinę veiklą.
Taip mes galime kalbėti plačiau apie žmogaus teises ir imtis iniciatyvos ginant pamatines žmogaus teises“, – kalbėjo A.Skardžiuvienė.
Skundų raštu po truputį mažėja
Pasak tarnybos Teisės grupės vadovo Vyčio Muliuolio, raštu į tarnybą daugiausiai kreipėsi moterys – 42 procentai. Tai yra beveik dvigubai daugiau, nei vyrų – šie sudarė 28 procentus. Juridiniai asmenys sudarė 27 proc. pareiškėjų, anoniminiai pareiškėjai – 3 procentus.
Iš viso pernai į tarnybą kreipėsi beveik 900 asmenų raštu ir virš 700 žodžiu. Tai apima žodines konsultacijas atvykus į tarnybą, taip pat pokalbį telefonu. Pasak V.Muliuolio, tai yra 15 kreipimųsi daugiau nei 2019 metais.
„Mes matome, kad skundų jau antrus metus šiek tiek mažėja, bet konsultacijų ir kitų išvadų gavimo būdų yra daugiau“, – aiškino V.Muliuolis.
Kokių skundų buvo daugiausia?
„Besąlyginis lyderis visais metais, nuo 1999 metų, išlieka lytis. Dėl lyties gauta 26 procentai visų kreipimųsi raštu. Dėl negalios – 13 procentų, dėl amžiaus – 12,8 procento“, – vardijo Teisės grupės vadovas.
Taip pat į tarnybą kreipėsi asmenys, jautę diskriminaciją dėl rasės, tautybės ar socialinės padėties, tikėjimo.
Į kontrolierių pareiškėjai kreipėsi dėl galimos diskriminacijos darbo santykių (224 kreipimaisi), valstybės ir savivaldybių institucijų bei įstaigų veiklos (221 kreipimaisi), vartotojų teisių apsaugos (196 kreipimaisi) srityse.
Atlikus tyrimus dėl galimos diskriminacijos, pernai nustatyti 37 lygių galimybių pažeidimo atvejai.
Nustačiusi pažeidimus, kontrolierė 15 kartų siūlė nutraukti lygias galimybes pažeidžiančius veiksmus, panaikinti arba pakeisti administracinį aktą arba sprendimą, susijusį su lygių galimybių pažeidimu.
Dešimt asmenų buvo įspėti; 12 atvejų lygias galimybes pažeidžiantys veiksmai nutraukti arba diskriminaciją įtvirtinantis administracinis aktas buvo pakeistas geranoriškai, dar nebaigus atliekamo tyrimo. Vieną kartą, nustačius galimų nusikalstamos veikos požymių, tyrimo medžiaga buvo perduota ikiteisminio tyrimo įstaigai.
Siūlo, kad kontrolieriaus sprendimai nebūtų skundžiami teismui
A.Skardžiuvienė siūlo, kad lygių galimybių kontrolieriaus sprendimai, kaip ir kitų ombudsmenų, nebūtų skundžiami teismui.
„Lygių galimybių kontrolierės sprendimai kaip ombudsmenės sprendimai šiandien yra skundžiami teismui, ir tai nėra normalu.
Aš manau, kad lygios galimybės ir lygios teisės turėtų būti taikomos visiems ombudsmenams, todėl suvienodinimas teisės aktų, kad sprendimai visų ombudsmenų teismui nebūtų skundžiami, turėtų būti“, – sakė kontrolierė.
Anot jos, situacija, kai tarnyba dalyvavo 41 teisminiame procese dėl kontrolieriaus sprendimų, kurie yra rekomendacinio pobūdžio, yra ydinga.
„Mes dėl šios situacijos kreipėmės į Žmogaus teisių komitetą ir dėsime visas pastangas, kad lygių galimybių kontrolieriaus sprendimai nebūtų skundžiami teismui, nes jie nesukelia teisinių pasekmių ir yra rekomendacinio pobūdžio“, – teigė kontrolierė.