Daugiavaikė motina iš Vilniaus dėl keisto 8-mečio elgesio prarado vaikus: reikalauja 30 tūkst. eurų

2021 m. kovo 11 d. 18:23
Interviu
Keturių vaikų motina tikėjosi, jog valstybė jaučiasi kalta ir atlygins žalą už tai, kad iš jos beveik dešimt mėnesių buvo atimti keturi vaikai. Tačiau Vilniaus apylinkės teismas atmetė jos 30 tūkst. eurų ieškinį.
Daugiau nuotraukų (10)
Daugiavaikės šeimos nelaimės prasidėjo 2017 metais. Jos kilo dėl vyriausiojo sūnaus, kuriam tuo metu buvo aštuoneri.
Pedagogai ėmė skųstis, kad jis elgiasi agresyviai, neretai pratrūksta nevaldomomis emocijomis, iš bendraamžių išsiskiria jo amžiui netinkamu seksualizuotu elgesiu.
Motina ėmė ieškoti pagalbos
Motinai ir seniau jau buvo tekę raminti vyresnėlį, kad jis nemuštų brolių, kildavo kitokių problemų. Ji kreipėsi pagalbos į savo poliklinikos medikus, Vaiko teisių tarnybą.
Ištyrus situaciją įtarimai dėl to, kad berniukas griebiasi seksualinės prievartos, nepasitvirtino.
Mažamečiui buvo teikiama psichologo pagalba, o motina įpareigota užtikrinti vaikams saugią aplinką, rūpintis jų sveikata, lankyti tėvystės įgūdžių lavinimo grupines paskaitas.
Tačiau berniuko elgesys ir toliau prastėjo, jam buvo sunku tvardyti emocijas, vaikas stengėsi dėmesio pelnyti prastu elgesiu.
Motina konsultavosi su socialiniu darbuotoju, prašė pagalbos namuose bendraujant su vaikais.
Vaikus paėmė 10 mėnesių
2018 metų vasario pabaigoje (vaikų paėmimo išvakarėse) šeimą aplankė dvi Vaiko teisių apsaugos skyriaus darbuotojos.
Vaikai su motina ir jos sugyventiniu buvo namuose, nes siautėjo gripas, visi mažieji rasti linksmi ir sotūs, švariai aprengti.
Tikrintojos pastebėjo, kad namuose nepakankamai tvarkinga. Motina aiškino, kad palaikyti tvarką 15 kvadratinių metrų kambaryje, kur tenka visiems glaustis, yra sudėtinga.
Socialinė atvejo vadybininkė kalbėdama apie prastą vyriausiojo sūnaus elgesį atkreipė dėmesį, kad įtempti santykiai šeimoje, vaikų irzlumas susijęs ir su tuo, jog jie visi glaudžiasi viename kambaryje, visiems trūksta asmeninės erdvės, nėra kur tinkamai pailsėti, pabūti vienam.
2018 metų kovo pradžioje vaikai iš motinos buvo atimti, jiems skirta laikinoji globa. Išsiskyrimas truko beveik dešimt mėnesių.
Buvo perdavę globėjams
Atsakovė – Vilniaus miesto savivaldybė – teisme su neturtinės žalos ieškiniu nesutiko ir prašė jį atmesti neįžvelgusi neteisėtų savo veiksmų.
Teisme teigta, kad prieš paskiriant laikinąją globą šeima apie pusmetį buvo nuolatos prižiūrima, konsultuota siekiant pagerinti situaciją: vyriausiajam sūnui teiktos psichologo konsultacijos, motinai siūlytos tėvystės lavinimo grupinės paskaitos, specialistų pagalba.
Vasario 28 dieną vykusio tarpžinybinio pasitarimo metu konstatuota, kad situacija šeimoje nestabili, motina nesudaro tinkamų sąlygų vaikams augti ir vystytis, galimai naudoja fizinį ir psichologinį smurtą vaikų atžvilgiu.
Viename kambaryje nėra tinkamų sąlygų vaikams, kaimynystėje gyvena alkoholio ir narkotinių medžiagų nevengiantys žmonės.
Nurodyta, kad buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl vieno iš vaikų galimai patiriamo smurto, todėl siekiant apsaugoti visus vaikus nuo pavojų ir vadovaujantis vaikų interesais nuspręsta juos perduoti laikiniesiems globėjams.
Įtarimai dėl smurto prieš vaikus nepasitvirtino.
Savivaldybės atstovai teigė, kad vaikai šeimai grąžinti ne dėl to, jog buvo padaryta teisinių klaidų, – svarbiausia, kad motinos gyvenimas pradėjo keistis į gerąją pusę.
Vilniaus apylinkės teismas neįžvelgė, kodėl motinai ir vaikams turėtų būti mokama neturtinė žala. Jų ieškiniai netenkinti.
Visi veržėsi į namus
– Kaip jautėtės likusi be savo keturių vaikų – trijų sūnų ir dukters, kuriems dabar penkeri, šešeri, aštuoneri ir vienuolika metų? – „Lietuvos rytas“ paklausė 33 metų vilnietės.
– Be vaikų turėjau ištverti daugiau kaip devynis mėnesius. Buvo labai sunku – kas to nepatyrė, nesupras. Susitikdavome kas savaitę Vilniaus SOS vaikų kaime. Susitikimui būdavo skiriama tik valanda. Tai labai mažai, kai vaikai – keturi. Ką gali per tiek laiko pakalbėti?
– Ar jie visi gyveno vienoje vietoje?
– Ne, jie buvo pas skirtingus globėjus. Labiausiai buvo gaila dukros, ją mėtė nuo vienų pas kitus, man atrodė, kad ją prastai prižiūrėdavo, buvo vargingai aprengta.
Per susitikimus vaikai vis prašydavo: „Mama, pasiimk mus namo.“ Jiems aiškinau, kad darau viską, kas įmanoma, kad vėl būtume kartu, bet jie nelabai suprasdavo, kas vyksta.
– Problemos prasidėjo dėl vyresniojo sūnaus elgesio?
– Taip, jis turi nemažai problemų, bet dabar mūsų santykiai ir jo elgesys kur kas geresni. Jam jau vienuolika, vaikas bręsta, keičiasi.
– Gal problemų nebūtų kilę, jei būtumėte gyvenę erdvesniame bute?
– Žinoma, tuomet visi šeši turėjome tilpti viename penkiolikos su puse kvadratinių metrų kambaryje bendrabutyje. Maistą gaminomės ten pat – turėjome elektrinę viryklę, o tualetas ir vonia koridoriuje – bendri, viso aukšto gyventojų.
Padedama advokato 2019 metais iš savivaldybės gavau didesnį butą. Būtumėte matę, kaip džiaugėsi vaikai, kad nebereikia dusti viename kambaryje.
Jei anksčiau būtų buvęs didesnis butas, gal ir su vyresniuoju problemų nebūtų kilę.
Dabar turime du kambarius. Vis vien mažai – pernai birželį mūsų šeimoje gimė dar viena dukra. Trys berniukai gyvena viename kambaryje, mes su vyru ir dviem mergaitėmis – kitame.
Dabar vienas vaikas lanko darželį, kiti mokosi nuotoliniu būdu. Stengiamės iš paskutiniųjų, bet nelengva, vaikai pavargo, labai pasiilgo mokyklos, jiems trūksta erdvės.
– Ar dažnai sulaukiate tikrintojų?
– Mūsų šeima įrašyta į rizikos grupę. Ateina tikrinti kartą per savaitę. Atrodo, didesnių pretenzijų mums neturi – maisto yra, vaikai prižiūrėti.
Vis pasvajojame, kaip gerai būtų turėti tris kambarius. Daugiau mums ir nereikia.
– Ar jums netrūksta pinigų?
– Pinigų užtenka, jokios paramos neprašau, tik kompensacijos už šildymą.
– Ar esate dirbusi?
– Anksčiau dirbau valytoja, paskui vaikai pasipylė vienas po kito, gaunu motinystės išmokas. Dabar visos dienos ir naktys – vaikų auginimas. Baigusi vidurinę mokyklą nedaug spėjau padirbėti – pirmąjį sūnų pagimdžiau būdama 23 metų.
– Gyvenate su vyru?
– Taip, su vaikų tėvu. Mes nesusituokę. Jis dirbo, bet per karantiną prarado darbą, dabar ieško kito.
– Teismui pateikėte 30 tūkst. eurų neturtinės žalos ieškinį, bet jis buvo atmestas. Tikitės, kad aukštesnės pakopos teismas bus jums palankesnis?
– Aišku, turime gauti kompensaciją. Mes visi patyrėme didžiulį stresą ir išgyvenimų. Pagalvokite – šitiek ilgai buvome atskirti! Prieš tai, kai vaikai buvo atimti, pas psichologus lankėsi tik vyresnysis sūnus, o dabar ir kiti trys vaikai.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.